پنج شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

پارسال چند شغل صنعتی ایجاد شد؟

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ برای ۶۸۴۴ بنگاه پروانه بهره‌برداری صادر شده که در نتیجه آن بیش از ۱۴۳ هزار اشتغال صنعتی ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این آمار در ۱۱ ماهه سال قبل برای ۳۳ هزار و ۶۶ بنگاه جواز تاسیس و برای ۶۸۴۴  بنگاه پروانه بهره برداری ایجادی و توسعه‌ای صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال ١٣٩٩ به ترتیب ۰.۴ کاهش و ۳.۴ درصد افزایش داشته است.

سرمایه پیش بینی شده در این مدت برای جوازهای تاسیس معادل ۱۱۱۹ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۹ حدود ۸۳ درصد افزایش داشته است. میزان سرمایه پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در ۱۱ ماهه سال ١٤٠٠ نیز ۲۳۷ دهزار و ۲۵۷ میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبلش ۲۸.۱ درصد افزایش داشته است.

همچنین بر اساس این آمار، پیش بینی شده با اجرای پروژه‌هایی که جواز تاسیس آن‌ها در ۱۱ ماهه سال قبل صادر شده، برای ۸۸۰ هزار و ۷۰۰ نفر شغل ایجاد شود که نسبت به این رقم در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ با افزایش هشت درصدی مواجه بوده است. پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده در این مدت نیز زمینه اشتغال ۱۴۳ هزار و ۱۸۴ نفر را فراهم کرده که نسبت به ۱۱ ماهه سال قبلش حدود ۱۳.۶ درصد افزایش داشته است.

پیشنهاد مطالعه:  قیمت روز انواع تلفن همراه در ۱۸ شهریور ۱۴۰۲

بیشترین و کمترین جوازها در کدام استان‌ها صادر شد؟

در این میان جزئیات این آمار که برای مدت ۱۰ ماهه اول سال ۱۴۰۰ منتشر شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های یزد، آذربایجان شرقی و خرسان رضوی و کمترین تعداد جواز تاسیس نیز در ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و گیلان صادر شده است. بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور نیز مربوط به اصفهان، خراسان رضوی و تهران بوده و خراسان شمالی نیز کمترین پروانه را داشته است.

سهم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از کل جوازهای تاسیس و پروانه‌های بهره برداری در ۱۰ ماهه  سال قبل نیز حدود یک و شش درصد بوده است. این در حالی است که مناطق آزاد و ویژه تجاری با قوانین محدودتر و تشریفات گمرکی ساده‌تری نسبت به سرزمین اصلی با اهدافی از جمله حمایت از صنعت داخلی کشور، جذب فناوری های نوین در امر تولید، گسترش تولیدات صادرات محور و اشتغالزایی راه اندازی شده‌اند. همین قوانین محدودتر بارها باعث گلایه کارگران و تولیدکنندگان شده است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - قیمت سکه امامی امروز پنجشنبه 31 فروردین1402

گفتنی است که تعداد صدور جواز صنعتی به نوعی نشان دهنده تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در بخش تولید و پروانه‌های بهره‌برداری به معنی واحدهایی است که فعالیت خود را آغاز کردند.

گروه‌های کالایی پرطرفدار

همچنین گروه‌های “مواد غذایی و آشامیدنی”، “ساخت مواد و محصولات شیمیایی”، “سایر محصولات کانی غیر فلزی” و “محصولات از لاستیک و پلاستیک” از جمله گروه‌های کالایی پرطرفدار و “فاضلاب، دفع زباله، بهداشت محیط و فعالیت‌های مشابه‌” کم‌طرفدارترین گروه کالایی در این مدت بوده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

تسویه مطالبات گندم کاران تا پایان مهر/ تامین کسری ۵۰ همتی منابع با روش‌های غیر تورمی

خرید کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – خبر مهم وزیر جدید درباره جذب ۱۱ هزار نیروی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم