جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

چرا ایران به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل درباره اوکراین رای ممتنع داد؟

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی اوکراین درباره «تبعات انسانی» اقدام نظامی در اوکراین را به تصویب رساند. این قطعنامه با ۱۴۶ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۳۸ رأی ممتنع به تصویب رسید. ایران به این قطعنامه رای ممتنع داد.

در همین خصوص مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل توضیحات هیأت جمهوری اسلامی ایران در خصوص این قطعنامه را قرائت کرد.

تخت روانچی گفت: جمهوری اسلامی ایران عمیقا نگران تشدید شرایط انسانی در اوکراین و مناطق همجوار آن است. ایران موضع اصولی خود را در مورد لزوم حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بر اساس قوانین بین‌المللی تکرار کرده و بر لزوم احترام کامل همه طرف‌ها به مفاد منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل از جمله حقوق بین‌الملل بشردوستانه تاکید می‌کند.

در این توضیحات آمده است: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم رعایت کامل حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشور‌ها و تضمین ایمنی و امنیت همه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی، درخواست خود را برای توقف فوری درگیری‌های اخیر و کاهش تنش‌ها تکرار کرده و همه طرف‌ها را تشویق می‌کنیم تا نگرانی‌های خود را از طریق گفت‌وگو دنبال کنند.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - روایت آیت‌الله هاشمی از برگزاری دادگاه اکبر گنجی وشرکت‌کنندگان در کنفرانس برلین/ صبح آمدند برای آزمایش وضع قند، خونگرفتند

نماینده ایران در سازمان ملل اعلام کرد: ما معتقدیم که متن فعلی قطعنامه مجمع عمومی حاوی عباراتی است که فراتر از محدوده وضعیت انسانی در آنجا بوده و فاقد مکانیسم‌های واقع بینانه برای حل و فصل جنبه‌های انسانی درگیری است. جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌کند که ماهیت بشردوستانه کمک‌ها باید همیشه حفظ شده و ارائه کمک‌های بشردوستانه صرفا بایستی بر اساس اصول انسانی و بی طرفی صورت گیرد. همچنین خواستار تسهیل فوری انتقال امن و داوطلبانه همه پناهندگان غیرنظامی و آوارگان از مناطق آسیب دیده هستیم.

در این توضیح که توسط تخت روانچی قرائت شد، آمده است: مسائل بشردوستانه در سیاست خارجی ایران جایگاه برجسته‌ای دارد. ما بار دیگر آمادگی خود را برای همکاری، هماهنگی و تسهیل در ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم نیازمند در درگیری کنونی اعلام می‌کنیم. دولت من ضمن حمایت از مذاکرات جاری بین طرفین، درخواست خود را برای حل و فصل فوری مسالمت آمیز درگیری بر طبق قوانین بین‌المللی تکرار می‌کند.

پیشنهاد مطالعه:  دیدار نوروزی حسن روحانی با برخی وزیران سابق و فعالانرسانه

هیأت جمهوری اسلامی ایران نیز پیش از این در مورد قطعنامه ارائه شده به یازدهمین نشست اضطراری فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص اوکراین توضیحاتی ارائه کرد. مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از روسیه خواست جنگ در اوکراین را متوقف کرده و همه نیروهایش را از این کشور خارج کند. این قطعنامه با ۱۴۱ رای موافق، پنج رای مخالف و ۳۵ رای ممتنع به تصویب رسید.

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – اصولگراها دست پایداری را خواندند و دیگر منتظرش نمی‌مانند

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم