چرا واکنش‌ها به افزایش حقوق کارگران ادامه دارد؟

عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار اصفهان با انتقاد از اظهاراتی که در روزهای اخیر نسبت به افزایش حقوق کارگران از سوی برخی مقامات غیر مسئول در این حوزه مطرح شده، از نامه نگاری با وزیر کار و طرح شکایت به وزیر کشور خبر داد و این اظهارات را توهین به جامعه کارگری دانست.

محمد مرجانی ـ در گفت وگو با ایسنا، با تبریک هفته کارگر به کارگران سراسر کشور، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جامعه کارگری بحث تورم است و بین تورمی که امروز در سطح جامعه وجود دارد با سطح افزایش حقوق کارگران تفاوت بسیاری هست. در سالهای قبل سطح تورم، نوسان نرخ ارز و موارد دیگر بین حقوق کارگران و سطح درآمد آنها فاصله انداخت ولی این فاصله در دولت جدید با همراهی شرکای اجتماعی در شورای عالی کار و در جریان تعیین دستمزد به صورت سه جانبه تاحدودی کاهش یافت و نمایندگان ‌کارگران و کارفرمایان و دولت افزایش دستمزد را از همه جهات بررسی کردند تا به این نتیجه رسیدند.

وی با بیان اینکه سهم دستمزد در بحث بهای تمام شده کالا زیر ۱۰ درصد است و دیده نمی شود، ادامه داد: اگرچه در کارگاههای کوچک به دلیل اینکه سیستم‌های بهای تمام شده خود را نمی توانند مدیریت کنند این افزایش تاثیرگذار است ولی در کارخانه‌ها و شرکتهای بزرگ تاثیری ندارد.

عضو هیات مدیره کانون شوراهای اسلامی کار اصفهان تاکید کرد: متاسفانه مباحثی که در خصوص افزایش دستمزد کارگران از سوی برخی کارفرمایان بخش خصوصی، اتاق بازرگانی و شرکتهای کوچک و خرده پا مطرح می شود، بیشتر فضاسازی است وگرنه افزایش حقوق تاثیر چندانی روی بهای تمام شده کالای تولید کننده ندارد چرا که در سطوح دیگر نظیر قیمت مواد اولیه و حامل‌های انرژی بالاتر است.

مرجانی درعین حال به اظهارات اخیر یک مقام غیر مسئول در حوزه کار که افزایش حقوق کارگران را موجب سوق یافتن آنها به سمت موادمخدر عنوان کرده بود، واکنش نشان داد و گفت: اینکه در آستانه هفته کارگر چنین مباحثی از سوی برخی مقامات و افراد غیر مسئول در حوزه کارگری مطرح می شود باعث تاسف است چرا که این اظهارات توهین آمیز نه تنها به کارگران بلکه به جامعه فرهنگیان نیز هجمه وارد کرده است.

عضو کانون شوراهای اسلامی کار اصفهان در توضیح جزییات بیشتر این طور بیان کرد: متاسفانه دیدگاه ایشان این است که اگر حقوق جامعه کارگری بالا برود به مواد مخدر روی می آورند و احتمال پخش مواد مخدر در مدارس و محیط‌های کاری بیشتر می شود اما اینکه چرا ایشان چنین بحثی را مطرح کردند و چه هدفی داشتند از نظر ما نابخردانه بوده است.

به اعتقاد مرجانی، زمانی فرد به دنبال مواد مخدر می رود که مشکلات ذهنی و درگیری‌های خانوادگی اش زیاد شود، در حالی که امروز نمی ‌توان اعتیاد را جرم دانست و باید آن را به عنوان یک بیماری دید و چنانچه بحث آموزش مطرح شد بهتر بود ایشان بدون آنکه موجب تنش در جامعه کارگری شود به این مساله بپردازد.

وی از ارسال نامه به وزیر کار در این خصوص خبر داد و گفت: ما شکایت خود را به وزیر کشور نوشته‌ایم و با وزیر کار هم از طریق پست الکترونیکی نامه نگاری داشته ایم و منتظر پاسخ وزیر هستیم. این فرد باید از طریق رسانه ملی از جامعه کارگری عذرخواهی کند چرا که اظهارات وی موجب رنجش خاطر کارگران در آستانه هفته کارگر شده است.

این مقام کارگری با اشاره به نامگذاری شعار سال ” تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین” از سوی مقام معظم رهبری اظهار کرد: چند سالی است که مقام معظم رهبری شعارهای سال را بر مبنای کار و تولید انتخاب و نامگذاری می کنند چرا که کار و تولید در کنار هم معنا می پذیرند. اگر امروز هر کدام از کارفرمایان بزرگ هزاران میلیارد سرمایه داشته ولی نیروی انسانی نداشته باشند نمی توانند هیچ کاری انجام بدهند چون با داشتن منابع انسانی است که می توانند به بهره بردای برسند و برای خود کسب درآمد کنند.

وی در پایان با بیان اینکه هرچه سطح درآمد کارگر بیشتر باشد به سود تولید داخل است، اظهار کرد: وقتی درآمد کارگران و قدرت خرید آنها بالا برود می تواند تاثیر بسیاری در بحث خرید محصولات و تولیدات داخلی اعم از خوراک، پوشاک و لوازم خانگی داشته باشد ولی وقتی درآمد کارگر پایین باشد، نمی تواند بحث تغذیه و سلامت جسمانی خودش را پوشش بدهد.

به گزارش ایسنا، یک مقام غیرمسئول در حوزه کارگری، طی روزهای اخیر در نشستی گفته بود:” با توجه به افزایش درآمد کارگران، محیط‌های کارگری بهترین فرصت را برای این افراد فراهم می‌کند که به دام خرده فروشان مواد مخدر کشیده شوند. ادارات کار و صمت امسال در بحث آموزش و پیشگیری کارگران واحدهای صنعتی باید جدیت بیشتری داشته باشند. “

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

آیین نامه اجرایی واردات خودرو های کارکرده ابلاغ شد – میزان-پیام امروز

محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری آیین نامه اجرایی ماده ۱۱ الحاقی به قانون ساماندهی صنعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *