پنج شنبه , ۶ مهر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

چین تلسکوپ رادیویی جدیدی برای پشتیبانی از مأموریت‌های ماه می‌سازد

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری پیام امروز، چین روز جمعه ساخت یک تلسکوپ رادیویی با دیافراگم ۴۰ متر را در Shigatse، منطقه خودمختار Xizang در جنوب غربی چین به منظور ارائه پشتیبانی فنی برای مأموریت‌های کاوشگر ماه و اعماق فضا این کشور در آینده آغاز کرد.

این تلسکوپ که توسط رصدخانه نجوم شانگهای (SHAO) زیر نظر آکادمی علوم چین ساخته می‌شود، به شبکه تداخل‌سنجی خط پایه بسیار طولانی (VLBI) در چین اضافه خواهد شد.

تداخل خط پایه بسیار طولانی یا VLBI یکی از روش‌های انجام ژئودزی فضایی است. این روش، در ایجاد یک دستگاه مرجع لخت و اندازه‌گیری محل قرارگیری زمین در این دستگاه کاربرد دارد. وی‌ال‌بی‌ای محل قرارگیری زمین را به صورت مستقیم اندازه‌گیری می‌کند و نیازی به تکانهٔ زاویه‌ای اتمسفری، امواج دریاها و پاسخ الاستیکی زمین سخت ندارد.

شبکه فعلی VLBI در چین شامل چهار رصدخانه در سراسر این کشور است که در پکن، شانگهای، ارومچی در منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور در شمال غربی چین و کونمینگ در استان یوننان جنوب غربی چین واقع شده‌اند.

پیشنهاد مطالعه:  حضور روسیه در ایستگاه فضایی بین‌المللی تا سال ۲۰۲۸

ایجاد تلسکوپ Shigatse و همچنین تلسکوپ دیگری که قرار است در شمال شرقی چین ساخته شود، به طور مؤثری قابلیت رصد شبکه را تقویت خواهد کرد. “شن ژیکیانگ” مدیر رصدخانه نجوم شانگهای گفت که این قادر خواهد بود اندازه‌گیری‌های دقیقی را برای دو فضاپیما به طور همزمان انجام دهد.

تلسکوپ در حال ساخت، یک تلسکوپ رادیویی چند منظوره بزرگ، کاملاً متحرک و با دقت بالا است. ایستگاه Shigatse در ارتفاع حدود ۴۱۰۰ متری، محیط رصدی عالی را برای تلسکوپ فراهم می‌کند.

به گفته شن، همچنین انتظار می‌رود که یافته‌های علمی بیشتری در زمینه سیاه‌چاله‌های کلان جرم و دینامیک کهکشان ما تسهیل شود. 

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

اجرای مرحله اول نظام جدید ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود آغاز شد

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، پیاده‌سازی نظام جدید ارزشگذاری دارایی‌های نامشهود با برگزاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم