۲۶ اثر داخلی و خارجی جشنواره فارابی تقدیر می‌شوند

در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی از ۱۶ اثر داخلی و ۱۰ اثر خارجی و همچنین از ۲۰ نفر از اساتید پیشگام و پیشتاز در حوزه علوم انسانی تقدیر می‌شود.

به گزارش ایسنا دکتر مهدی عباس‌زاده، دبیر شورای علمی سیزدهمین جشنواره فارابی در نشست خبری امروز با اشاره به جزئیات برگزاری این جشنواره گفت: جشنواره بین‌المللی فارابی در دو سطح جوان (جوان زیر ۳۵ سال) و بزرگسال برگزار می‌شود و از حیث قلمرو جغرافیایی نیز در دو حوزه داخل و خارج کشور اقدام به پذیرش آثار کرده است.

وی ادامه داد: در کنار بخش‌های بین المللی و داخلی، بخشی نیز تحت عنوان بخش ویژه در نظر گرفته شده است که شامل پیشکسوت علوم انسانی ایران، شخصیت‌های پیشرو در حوزه علوم انسانی، نظریه‌پرداز برتر، مترجم برتر و تاثیرگذار در حوزه اهداف جشنواره، انجمن علمی برتر، نشریه علمی_پژوهشی برتر می‌شود.

عباس‌زاده تاکید کرد: آثاری در جشنواره فارابی پذیرش، بررسی و ارزیابی می‌شود که واجد ویژگی “اثر پژوهشی” باشند و قالب ارائه آنها متفاوت باشد.

وی به آثار رسیده در بخش داخلی این جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: در این بخش ۳۰۸۸ اثر در سامانه جشنواره به ثبت رسید.

وی افزود: از این تعداد اثر پس از داوری‌های اولیه ۲۶۶۹ اثر برای دور دوم داوری برگزیده شدند و این تعداد اثر در گروه‌های پانزده‌گانه جشنواره مورد داوری و ارزیابی قرار گرفتند که در نهایت ۲۰۷ اثر برای ارزیابی و داوری تفصیلی برگزیده شدند.

دبیر شورای علمی سیزدهمین جشنواره فارابی، نقد دیدگاه‌ها، نوآوری، نظریه‌پردازی و گره گشایی عملی را از شاخص‌های ارزیابی در داوری تفصیلی عنوان کرد و یادآور شد: در نهایت از ۲۰۷ اثر، تعداد ۱۶ اثر برای دو بخش جوان و بزرگسال برگزیده شدند که در روز اختتامیه سیزدهمین جشنواره فارابی تقدیر می‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: در میان ۱۶ اثر برگزیده هیچ اثری حائز رتبه اول نشد و تعداد معدودی برگزیده رتبه دوم شدند و عمده آثار برگزیده رتبه سوم و شایسته تقدیر شدند.

انتخاب شخصیت‌های پیشگام و پیشتاز

دبیر شورای علمی جشنواره فارابی انتخاب شخصیت‌های پیشتاز و پیشگام را از دیگر بخش های این جشنواره ذکر کرد و ادامه داد: شخصیت پیشگام اساتید مرحومی هستند که نظریه پرداز و مرجع بودند، ولی شخصیت‌های پیشتاز اساتید در قید حیات هستند.

وی اضافه کرد: ما با همکاری گروه‌های علمی حاضر در این جشنواره اقدام به انتخاب این اساتید کردیم که ۲۰ نفر پیشنهاد شدند و در نهایت ۵ شخصیت پیشگام و ۵ شخصیت پیشتاز برگزیده شدند.

انتخاب مترجم برتر علوم انسانی

عباس زاده یادآور شد: در این دوره مترجمان برتر از عربی به فارسی است که ۲ نفر برگزیده شدند.

انتخاب نظریه‌پرداز برتر

عباس‌زاده ادامه داد: در این زمینه هیات حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد شده است و در این دوره یک نظریه‌پرداز  انتخاب شد

انتخاب انجمن علمی

دبیر شورای علمی سیزدهمین جشنواره فارابی ادامه داد: با همکاری معاون پژوهشی وزیر علوم یک انجمن علمی و یک نشریه علمی انتخاب شدند.

برگزیدگان بخش بین‌المللی

عباس‌زاده گفت: در بخش بین‌الملل این جشنواره ۸۴ اثر ارسال شد و پس از بررسی ۶۵ اثر انتخاب شد.

وی اضافه کرد: از این تعداد ۱۰ اثر برگزیده نهایی شدند.

به گفته وی این برگزیدگان از کشورهای بنگلادش، مراکش، مالزی، هند، لبنان و پرتوریکو بودند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

زمان حمله پشه آئدس به انسان + فیلم-پیام امروز

۰۹:۵۲ – ۲۳ تير ۱۴۰۳ علی اصغر زنده دل، متخصص طب سنتی در برنامه تلویزیونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *