یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

۵ هزار زندانی به مرخصی رفتند/ پیگیری وضعیت زندانیان بلاتکلیف

به گزارش خبرگزاری مهر، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در پنجمین روز از سال ۱۴۰۱ به‌منظور رسیدگی به درخواست‌ها، مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی مددجویان و در راستای سیاست‌های کلان قوه قضائیه، در رأس یک هیأت قضائی متشکل از جواهری، بهشتی و پسندیده، معاونان قضائی دادگستری استان تهران، یحیی جعفری رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران، حجت‌الاسلام دهقانی‌نیا معاون محاکم تهران و حجت‌الاسلام فیروزجایی معاون دادستان تهران در امور زندان‌ها در ندامتگاه اوین حضور یافت.

رئیس کل دادگستری استان تهران در جریان این حضور، ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این ندامتگاه در جریان نحوه ارائه خدمات به مددجویان قرار گرفت.

القاصی و هیأت قضائی همراه ضمن استماع مستقیم و بدون واسطه مشکلات و مسائل مددجویان، دستورات لازم را به‌منظور حل مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی آن‌ها صادر کردند.
رئیس کل دادگستری استان تهران در حاشیه این بازدید ضمن گرامی‌داشت سال نو با تشریح دلایل انجام این بازدید اظهار کرد: در راستای تأکیدات ریاست قوه قضائیه مبنی بر لزوم اهتمام و مراقبت ویژه نسبت به محکومان و افراد تحت قرار به‌ویژه در ایام تعطیلات نوروز، پرهیز از بازداشت بی‌جهت اشخاص، عدم بروز اطاله در تعیین تکلیف افراد بازداشتی و مهیا کردن زمینه اعطا مرخصی و آزادی به محکومانی که آزادی آن‌ها مخل نظم و امنیت جامعه نیست، صبح امروز با حضور یک هیأت قضائی در ندامتگاه اوین، از بندهای مختلف این ندامتگاه بازدید به‌عمل آمد و موارد فوق‌الذکر با حضور هیأت قضائی همراه احصاء شد.

وی از دیگر مزایای انجام بازدیدهای دوره‌ای از زندان‌ها را حصول اطمینان از صحت تصمیمات و اقدامات قضائی قضات در خصوص افرادی دانست که به زندان اعزام می‌شوند و اذعان کرد: در جریان این بازدید، همچنین درخواست‌های حقوقی و قضائی محکومان و افراد تحت قرار بررسی می‌شود تا در صورت اینکه شرایط برخورداری از مرخصی را دارند، نسبت به اعطا مرخصی به این افراد با رعایت موازین قانونی اقدام شود.

القاصی با اشاره به اشراف کامل مجموعه قضائی استان تهران نسبت به وضعیت زندانیان در دوران تعطیلات نوروز در شیفت‌های تعیین شده و بررسی تمامی درخواست‌های مددجویان عنوان کرد: در بازدیدی که امروز به‌همراه جمعی از مسئولان قضائی استان تهران از زندان اوین صورت گرفت، هدف این است در فرایند تصمیمات قضائی، رسیدگی‌ها و اجرای مجازات‌ها اولاً موازین قضائی و قانونی رعایت شود، دوماً حقی از کسی تضییع نشود و در نهایت در راستای تأکیدات ریاست قوه قضائیه از صحت عمل تصمیمات و دستورات همکاران اطمینان حاصل شود و اگر احیاناً موانعی وجود دارد که موجب اطاله بازداشت فرد شده، بلافاصله ورود شود و دستورات قضائی لازم به‌منظور تعیین تکلیف وضعیت این افراد صادر گردد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر اینکه در روزهای آتی وضعیت مابقی زندان‌های استان تهران از حیث موارد فوق‌الذکر مورد بررسی قرار گیرد، گفت: در جریان بازدید امروز، با تعدادی از زندانیان که تحت قرار بودند و تعدادی از محکومان مالی، ملاقات صورت گرفت و وضعیت تعدادی از آن‌ها مشخص شد و دستوراتی در راستای تسریع در تصمیم‌گیری‌های قضائی در خصوص قرارهای تأمین متهمان صادر شد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با حضور همکاران در ندامتگاه اوین در امورات قضائی مددجویان تسریع شود و گفت: در خصوص کلیه مددجویانی که شرایط و استحقاق برخورداری از مرخصی و سایر تأسیسات ارفاقی را داشته‌اند، اقدامات لازم انجام شده؛ مگر افرادی که آزادی آن‌ها مخل نظم و امنیت جامعه باشد و یا آزادی آنها برای جامعه ایجاد مشکل کند.

القاصی از اعطا مرخصی به بیش از پنج هزار نفر از مددجویان در ایام تعطیلات نوروز خبر داد و گفت: اغلب این افراد، کسانی هستند که جرایم آن‌ها جز جرایم مهم نیست و معمولاً کسانی هستند که جرایم آن‌ها مالی است و مخل نظم و امنیت شهروندان نیست و آزادی آنها نیز مخاطره‌ای برای جامعه در پی ندارد.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین از قرار داشتن هزار نفر تحت نظارت الکترونیک به وسیله پابند الکترونیک خبر داد و عنوان کرد: در مجموعه قضائی استان تهران سعی شده تا فشارهایی که ناشی از زندان و محیط زندان به خانواده‌های زندانیان تحمیل شده، کاهش پیدا کند و سعی شد تا آسیب‌ها و عوارض زندان با این اقدامات برای زندانیان کاهش یابد.

وی در جریان این بازدید به معاونان خود مأموریت داد تا نسبت به وضعیت زندانیان بلاتکلیف، نارضایتی مددجویان از قضات و مأموران زندان، عدم صدور رأی در مدت زمان متعادل و اطاله بازداشت مددجویان پیگیری‌های لازم را به‌عمل آورند.

حتما ببینید

فیلم| پالماخیم؛ پاشنه آشیل ارتش اسرائیل/ قسمت اول

– اخبار رسانه ها – به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از آنجا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *