معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی حذف نشد-پیام امروز


 نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۳ کل کشور با پیشنهاد علیرضا عباسی نماینده مردم کرج با ۱۳۴ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده مذکور و بند الحاقی مصوب آن آمده است:

بند (س) تبصره (٦) قانون بودجه سال ۱٤۰۳ کل کشور به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۱- مجموع معافیت‌ها، نرخ صفر مالیاتی، کاهش نرخ مالیاتی و سایر مشوق‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی از محل مجموع درآمد‌های حاصل شده برای عملکرد سال ١٤۰۳ کلیه مؤدیان به استثنای معافیت‌های دارای سقف زمانی مشخص و موارد مندرج در مواد (۲)، ۸۱، (۱۳۹)، (۱۴۱)، (۱۴۳)، (١٤٣ مکرر) و (۲۸۰) و ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب ١٣٩٤/٠٤/٣١، قانون توسعه ابزار‌ها و نهاد‌های مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ قانون تامین مالی تولید و زیرساخت‌ها مصوب ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ و قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ١٤۰۱/۰۲/۱۱ برای اشخاص حقوقی تا هفت هزار و پانصد میلیارد (۷،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال و اشخاص حقیقی تا هفتصد و پنجاه میلیارد ۷۵۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) درآمد مشمول مالیات سود خالص قابل اعمال است.

۲- بند (ن) تبصره (٦) قانون بودجه سال ۱٤۰۱ کل کشور برای عملکرد سال ١٤۰۲ تنفیذ می‌گردد.

۳- حکم این بند از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم‌الاجراست.

ماده الحاقی- طبق این مصوبه، در بند (ب) تبصره ۱۳ قانون بودجه قبل از کلمه مکلف است، عبارت زیر اضافه می‌شود.

 به استثنای شرکت‌های زیان‌ده دارای زیان انباشته و سربه سر مندرج در پیوست شماره ۳ این قانون و شرکت‌هایی که یک درصد هزینه آن‌ها بیش از کل سود آن‌ها بر مبنای ارقام مندرج در این پیوست ۳ این قانون است.

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس در تشریح پیشنهاد خود گفت: در این ماده در رابطه با قانون مالیات‌های مستقیم برخی مواد از جمله ماده ۱۴۳ مکرر، ۱۴۵ و ۲۸۰ استثنا شدند و این شائبه به وجود می‌آید که ماده ۸۱ در رابطه با معافیت ما محصولات کشاورزی است را شامل می‌شود. برای اینکه این ابهام وجود نداشته باشد و محصولات کشاورزی نیز جزء استثنائات ذکر شود این پیشنهاد را دارم تا ماده ۸۱ نیز ذکر شود.

بر اساس ماده ۸۱ فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و زنبورعسل و … از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. اگر این موارد ذکر نشود ابهام ایجاد می‌شود.

گفتنی است در ادامه رسیدگی به این طرح علی خضریان پیشنهاد الحاق به کل را مطرح کرد و در تشریح آن گفت: در قانون بودجه مقرر شد یک درصد از هزینه شرکت‌ها کسر و به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص پیدا کند، اما این حکم آسیبی را به همراه دارد اگر ابهام آن برطرف نشود، زیرا باید یک درصد از هزینه شرکت‌های زیان‌ده نیز باید کسر و در کار فرهنگی هزینه شود. باید تشخیص داده شود که از شرکت‌های غیرزیان‌ده این هزینه کسر گردد، زیرا شرکت‌های زیان‌ده، زیان‌ده‌تر می‌شوند و با شعار سال و رویکرد مجلس مغایرت دارد.


Source link

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

پروژه‌های ساخت مدارس تحت تاثیر فرونشست کلید خورده است-پیام امروز

۱۰:۱۳ – ۱۷ تير ۱۴۰۳ در پی ساخت و سازهای غیر مجاز و خشکسالی‌  پدیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *