جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱

بحران جنگ در اوکراین سه بعدی است!؟

بحران جهانی گرسنگی به دنبال افزایش ۲۵ درصدی ناامنی غذایی در سال گذشته، در حال انفجار است زیرا جنگ در اوکراین قیمت کالاهای اساسی را بالاتر نیز خواهد برد.

به گزارش ایسنا، اقتصاددان ارشد در برنامه جهانی غذا اظهار کردند: شبکه جهانی علیه بحران‌های غذایی هشدار داد که انتظار می‌رود مشکل گرسنگی در سال جاری بسیار بدتر خواهد شد.

در حالی که جنگ اوکراین برداشت محصول و صادرات یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان غلات و روغن نباتی جهان را مختل کرده است، قیمت جهانی موادغذایی نیز به رکورد بالایی رسیده است.

پیش از این اعلام شده بود که حدود ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور یا منطقه در سال ۲۰۲۱ از ناامنی غذایی حاد رنج می‌بردند، به این معنی که کمبود وعده‌های غذایی آنها تهدیدی فوری برای زندگی یا معیشت آنها محسوب می‌شود. این در حالی است که در سال گذشته ۱۵۵ میلیون در ۵۵ کشور بوده است و یک رکورد در ۶ سال پس از شروع گزارش است.

در گزارشی اعلام شد که درگیری‌ها بحران‌ را در کشورهایی مانند اتیوپی و افغانستان تشدید کرده است و شوک‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری کووید-۱۹ دسترسی به غذا را در تقریبا ۲۲ کشور محدود کرده است. آب‌وهوای شدید مانند خشکسالی در ماداگاسکار، نیز این مشکل را تشدید می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت جهانی موادغذایی از اواسط سال ۲۰۲۰ حدود ۷۵ درصد افزایش یافته است و این سطوح در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۱ مشاهده شد و به بحران‌های جهانی غذا کمک کرد و فشار بر دولت‌ها را افزایش داد.

بر اساس این گزارش، جنگ «عواقب شدید» بر امنیت غذایی جهانی خواهد داشت زیرا میلیون‌ها اوکراینی آواره شده‌اند و بسیاری از کشورهای وابسته به واردات نمی‌توانند محصولات اصلی یا کودهای شیمیایی را از اوکراین و روسیه دریافت کنند. همچنین مانع از بهبود اقتصاد جهانی از همه‌گیری می‌شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد در این گزارش گفت: «جنگ در اوکراین یک بحران سه بعدی غذا، انرژی و مالی با تاثیرات مخرب بر آسیب‌پذیرترین افراد، کشورها و اقتصادهای جهان است.

انتهای پیام

مجله خبری پیام روز

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

مشق «کشتن»؛ ضرورت تلاش‌های قانونی برای رهایی ۳۰۰‌هزار کودک سرباز در دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از یکسو کودکان وامانده از فرار در دامن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.
ایمپلنت دیجیتال