جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱

۳۴ درصد اشتغال گلستان متعلق به کشاورزی است/ کمبود مرغ و تخم‌مرغ در گلستان وجود ندارد

ایسنا/گلستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان از وجود ۲۱۴ هزار خانوار بهره بردار بخش کشاورزی در گلستان خبر داد و گفت: بخش کشاورزی ۳۴ درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

محمد برزعلی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گلستان اظهار کرد: فرمان رهبر معظم انقلاب در سال ۱۴۰۱ “تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین” محور فعالیت های جهاد کشاورز در سال جاری است و اجرای برنامه های مختلف در راستای تحقق شعار سال در دستور کار ما قرار دارد.

وی به چالش های بخش کشاورزی و منابع گلستان اشاره کرد و گفت: طی سال های گذشته تاکنون پیگیری برخی چالش ها و مشکلات حوزه کشاورزی در دستور کار همکاران ما قرار دارد که بسیاری از چالش ها مرتفع شده و بخشی از آنها نیز در دست پیگیری است. نباید در توالی نسل‌های کشاورزی وقفه ایجاد شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه نباید وقفه ای در توالی نسل های کشاورزی ایجاد شود، بیان کرد: به روزرسانی ادوات و ناوگان بخش کشاورزی، آموزش داوطلبان و علاقه مندان بخش کشاورزی، افزایش حمایت های بیمه ای و افزایش سودآوری فعالیت های کشاورزی، افزایش بهره وری در حوزه های مختلف در حوزه تولید استان گلستان مورد توجه ما است.

برزعلی افزایش صنایع غذایی و مرتبط با فعالیت های جهاد کشاورزی، مقابله با خشکسالی، ارتقای زنجیره های تولید به ویژه در حوزه گیاهان دارویی، سوق دادن تحقیقات به نیازهای استان در حوزه جهاد کشاورزی، پیگیری مدیریت سبز، پدافند غیرعامل، اصلاح نظام اداری و ایجاد مراکز متمرکز اطلاعات و آمار و به روزرسانی آن، زنجیره ارزش بخش کشاورزی، کمک به افزایش سطح زیرکشت پنبه و ارتقای زنجیره تولید محصول از دیگر برنامه های جهاد کشاورزی در سال جاری دانست.

وی با بیان اینکه در حوزه ترویج نقش تسهیل گری و شبکه سازی دستور کار ما قرار دارد، تاکید کرد: استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در حوزه های تولید و زنجیره ارزش، استفاده از تسهیلات و کمک های فنی و اعتباری، ایجاد ذخایر قابل اتکا در حوزه دام، ارتقای سهم کشاورزان از سود بازار، افزایش و بهبود سرمایه گذاری در حوزه جهاد کشاورزی، تولید محصولات گواهی شده و ارگانیک،طراحی و احراز الگوی کشت مناسب در استان با محوریت وجود منابع آب، پیگیری ارائه خریدهای تضمینی با نرخ های مناسب از دیگر مباحثی است که در سال جاری مورد توجه ما قرار دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت قراردادی در دو محصول گندم و کلزا امسال در دستور کار ما قرار دارد، یادآور شد: سیاست های یکپارچه سازی اراضی، نظارت بر اراضی واگذار شده، اشتغال بانوان روستایی در حوزه طرح های خوداشتغالی، ایجاد اتاق فکر با حضور کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و فعالان تجاری و اقتصادی در حوزه های مختلف، ارتقای کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان، اتخاذ تصمیم گیری های شفاف و رعایت حقوق عامه و مقابله با فساد اقتصادی و اداری از دیگر برنامه های ما در سال جاری است.

برزعلی با بیان اینکه پیگیری معوقات و ارائه تسهیلات به کشاورزان، امهال وام ها و کشت قراردادی در دستور کار ما قرار دارد، تصریح کرد: در تنظیم بازار در مرغ و تخم مرغ کمبودی در گلستان وجود ندارد حتی نیاز بخشی از استان ها را گلستان تامین می کند.

وی افزایش مکانیزاسیون، پایداری الگوی کشت، بهبود اشتغال فارغ التحصلان کشاورزی، ارتقای مباحث رفاهی کارکنان خانواده جهاد کشاورزی و ارتباط شفاف‌تر و بهینه با اهالی رسانه را از برنامه های بلند مدت جهاد کشاورزی گلستان طی سال جاری خبر داد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان افزود: استان گلستان ۶۵۰ هزار هکتار زمین زراعی، ۳۳ هزار هکتار باغ، ۴/۲ میلیون واحد دامی، ۸۵ هکتار گلخانه در حال بهره برداری، ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار مرتع و دسترسی به ۱۱۰ کیلومتر ساحل دریای خزر را دارا است، همچنین استان گلستان ۴۳ درصد تولید دانه های روغنی در کشور، ۵۴ درصد تولید توتون،‌ ۵۶ درصد تولید خاویار را به خود اختصاص داده است.

برزعلی با بیان اینکه گلستان در تولید شلتوک، برنج، پیله تر ابریشم، میگو، خاویار، کپور ماهیان، جو در رتبه سوم تا پنجم قرار دارد، خاطرنشان کرد: ۲۱۴ هزار خانوار بهره بردار بخش کشاورز در گلستان وجود دارد که ۳۴ درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام

مجله خبری پیام روز

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

مشق «کشتن»؛ ضرورت تلاش‌های قانونی برای رهایی ۳۰۰‌هزار کودک سرباز در دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از یکسو کودکان وامانده از فرار در دامن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.
ایمپلنت دیجیتال