جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱

ارتباط رشته مامایی با مبحث فرزندآوری و سلامت مادر و نوزاد

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: رشته مامایی، ارتباط عمیقی با سلامت مادر و نوزاد، مبحث فرزندآوری و خدمات نظام شبکه دارد که باید هر روز بیشتر از دیروز رشد و ترقی پیدا کند.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سعید کریمی، در آیین گرامیداشت روز جهانی مامایی، ضمن تبریک روز ماما به تمام ماماهای تلاشگر و خدوم کشورمان و گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت، گفت: کمتر کسی است که با خدمات ارزشمند ماماها آشنا نباشد، زیرا هر انسانی در لحظه تولد فرزندانش به نوعی با خدمات ماما روبرو شده و ارزش این خدمت عالی را لمس کرده است.

وی افزود: کادر بهداشت و درمان کشور از جمله ماماها در ایام همه گیری کرونا، از خدمت خالصانه دست نکشیدند و توفیق نسبی امروز ما در زمینه کنترل کرونا، حاصل تلاش همه افراد جامعه و در خط مقدم، کادر بهداشت و درمان است. اما اگر امروز تعداد فوتی‌های ما تک رقمی شده و روند ابتلا کاهش یافته، به این معنی نیست که این آمار همیشه ثابت می ماند، بلکه باید همواره مراقب باشیم. زیرا همین امروز، آمار ابتلاها و فوتی های چند کشور دیگر که خود را توسعه یافته قلمداد می کردند، روند صعودی داشته و میزان فوت چند صد نفری داشتند. لذا نباید غفلت کنیم و ممکن است با یک غفلت، دوباره گرفتار جهش های ویروس شویم.

وی گفت: روی بنر مراسم نوشته شده ۱۰۰ سال تعالی مامایی؛ این ۱۰۰ سال درواقع از اولین دوره ای که مامایی به صورت رسمی آموزش داده شده، محاسبه شده است و چنانچه طب ایرانی را درنظر بگیریم، حرفه مامایی در کشورمان سابقه هزاران ساله دارد و تعالی ۱۰۰ ساله فقط بخش کوچکی از این سبقه را در برمی گیرد.

کریمی در ادامه تصریح کرد: ماماها گروهی بسیار سختکوش، زحمتکش و همیشه حاضر در صحنه خدمت، هستند. زیرا تولد هر نوزاد از قبل اطلاع داده نمی شود و زمان و مکان خاصی نیز ندارد، آنها بدون اهمیت دادن به مشکلات موجود، با عشق کار می کنند و این موضوع مسئولیت و بار ما را سنگین تر می کند تا بتوانیم زحمات آنها را جبران کنیم.

وی گفت: رشته مامایی، ارتباط عمیقی با سلامت مادر و نوزاد، مبحث فرزندآوری و خدمات نظام شبکه دارد که باید هر روز بیشتر از دیروز رشد و ترقی پیدا کند.

انتهای پیام

مجله خبری پیام روز

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

مشق «کشتن»؛ ضرورت تلاش‌های قانونی برای رهایی ۳۰۰‌هزار کودک سرباز در دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از یکسو کودکان وامانده از فرار در دامن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.
ایمپلنت دیجیتال