جمعه , ۸ مهر ۱۴۰۱

کند شدن رشد دو اقتصاد بزرگ اروپا

انتظار می‌رود بازارهای سهام اروپا با کاهش بازگشایی شوند زیرا سرمایه‌گذاران همچنان نگران کند شدن رشد جهانی هستند و بانک‌های مرکزی سیاست‌های پولی خود را برای مقابله با تورم افزایش می‌دهند.

به گزارش ایسنا و به نقل از استاک، قرارداد آتی دکس آلمان ۰.۶ درصد کاهش یافت، معاملات آتی کک ۴۰ فرانسه نیز یک درصد کاهشی شد و قرارداد آتی FTSE ۱۰۰ در بریتانیا ۰.۷ درصد نزول کرد.

پس از آن که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را ۵۰ واحد پایه افزایش داد و به افزایش بیشتر در اندازه مشابه در ماه‌های آینده در وال استریت اشاره کرد، ارزش سهام اروپا در هفته گذشته سقوط کرد و شاخص‌های دکس، کک۴۰  و FTSE ۱۰۰ همگی حدود ۲ درصد کاهش یافتند.

بانک مرکزی انگلیس برای چهارمین جلسه متوالی نرخ بهره را افزایش داد و سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا صحبت‌های آشکارتری درباره افزایش نرخ‌ها را آغاز کرده‌اند که احتمالا از ماه جولای شروع می‌شود.

روبرت هولزمن، رئیس بانک مرکزی اتریش گفت که بانک مرکزی اروپا باید در سال جاری سه بار نرخ بهره را افزایش دهد تا با تورم مبارزه کند.

این هفته شاهد انتشار شاخص احساسات آلمان (ZEW) و داده‌های اولیه تولید ناخالص داخلی سه ماهه اول از بریتانیا هستیم و اینها احتمالا نشان‌دهنده کند شدن رشد در دو اقتصاد بزرگ اروپا هستند.

داده‌های اوایل روز دوشنبه از چین نشان داد که رشد صادرات این کشور در آوریل تک رقمی شد و ۳.۹ درصد نسبت به سال قبل رشد کرد، در حالی که رشد ۱۴.۷ درصدی در ماه مارس گزارش شد که این رشد کمترین میزان از ژوئن ۲۰۲۰ بوده است.

قیمت نفت در روز دوشنبه با تمرکز بر مذاکرات در داخل اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفت روسیه که احتمالا بر عرضه جهانی بیشتر تاثیر خواهد گذاشت، تا حد زیادی ثابت بود.

دولت‌های اتحادیه اروپا قرار است در اواخر امروز دوباره تشکیل جلسه دهند تا درباره چگونگی اطمینان از اینکه کشورهایی که بیشتر به انرژی روسیه وابسته هستند مانند مجارستان محصور در خشکی، اسلواکی و جمهوری چک می‌توانند با ممنوعیت پیشنهادی نفت روسیه مقابله کنند. این پیشنهاد مستلزم رای وحدت روی اعضای اتحادیه اروپا است.

در آخر هفته، گروه هفت کشور بزرگ صنعتی با ممنوعیت مشابهی بر واردات نفت روسیه موافقت کردند.

با این حال، هنوز نگرانی‌هایی در مورد تقاضای جهانی نفت به‌ویژه با محدودیت‌های مداوم چین برای کووید وجود دارد. عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، روز یکشنبه قیمت نفت خام آسیا و اروپا را برای ماه ژوئن کاهش داد.

معاملات آتی نفت خام آمریکا با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۰۹.۳۰ دلار در هر بشکه معامله شد، در حالی که قرارداد برنت با ۰.۴ درصد کاهش به ۱۱۲.۰۰ دلار رسید. هر دو شاخص در هفته گذشته برای دومین هفته متوالی حدود ۴ درصد افزایش یافتند.

علاوه بر این، معاملات آتی طلا با ۰.۶درصد کاهش به ۱۸۷۰.۷۵ دلار در هر اونس رسید، در حالی که دلار / یورو با ۰.۴ درصد کاهش در ۱.۰۵۱۲ معامله شد.

انتهای پیام

مجله خبری پیام روز

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

مشق «کشتن»؛ ضرورت تلاش‌های قانونی برای رهایی ۳۰۰‌هزار کودک سرباز در دنیا

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، از یکسو کودکان وامانده از فرار در دامن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.
ایمپلنت دیجیتال