پنج شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۱

پیام تبریک رییس جمهور ایران به رئیس جمهور و مردم ازبکستان

پیام تبریک رییس جمهور ایران به رئیس جمهور و مردم ازبکستان

رئیس جمهور در پیامی با تبریک فرارسیدن سی‌امین سال برقراری روابط دیپلماتیک به رئیس جمهور و مردم ازبکستان، استقلال این کشور در سال ۱۳۷۱ و برقراری مناسبات را فرصتی برای بازآفرینی و گسترش پیوندهای دیرینه دو کشور توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در پیام تبریک خود به «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور و مردم ازبکستان، با بیان اینکه استقلال این کشور و برقراری مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۱ فرصتی را برای بازآفرینی و گسترش پیوندهای دیرینه، فراهم آورد، اظهار داشته است: مردمان دو سرزمین کهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان را تاریخ، فرهنگ، خاطرت و باورهای مشترک بی‌شماری به هم پیوند زده است.

رئیس جمهور تصریح کرده است: خوشبختانه از زمان برقراری روابط دو کشور، کوشش طرفین منجر به انجام مراودات سیاسی در عالی‌ترین سطوح و گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی و تقویت ارتباطات انسانی و فرهنگی دو کشور دوست و برادر شده است. با این حال ظرفیت‌های بالقوه بسیاری وجود دارد و مسیری طولانی در پیش داریم که همت عالی همه مسئولین دو کشور را می‌طلبد.
دکتر رئیسی در ادامه آورده است: بر این باورم که دو کشور می‌بایست با نگاهی نتیجه‌گرا، ضمن فراهم‌سازی زیرساخت‌های حقوقی و ساختارهای لازم نسبت به رفع موانع در روابط دو کشور به ویژه در حوزه‌های تجاری، اقتصادی و گردشگری کوشش نمایند. خوشبختانه، توانمندی‌های اقتصادی، ترانزیتی و گردشگری دو کشور مکمل یکدیگر هستند و تنوع ظرفیت‌های موجود در ایران و ازبکستان فرصتی ممتاز برای بازرگانان دو کشور برای نیل به منافع متقابل است.
آیت‌الله رئیسی اقداماتی مانند برگزاری منظم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، علمی و فناوری، برگزاری نمایشگاه‌های اختصاصی، تنظیم موافقت‌نامه همکاری‌های بازرگانی بر اساس رفتار دول کامله‌الوداد، نهایی نمودن سند تعرفه‌های ترجیحی، پیوند بیشتر بخش‌های خصوصی، لغو روادید و رفت و آمد آسان اتباع دو کشور، گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی، توسعه روش‌های ترکیبی حمل و نقل و حرکت به سمت تجارت آزاد بر پایه منافع و رفاه دو ملت را در زمینه گسترش بیش از پیش روابط دو کشور راهگشا توصیف کرده است.

انتهای پیام

مجله خبری پیام روز

درباره‌ی emrozpay

حتما ببینید

قدردانی بنت از بایدن به خاطر “حفظ نام سپاه در لیست تروریستی آمریکا”

نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ادعای اینکه رئیس جمهور آمریکا تصمیم گرفته نام سپاه را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.