سوله آکام فلز

اتفاقات عجیب و غریب جام حذفی در ۲۱ سال اخیر!

حضور خلیج فارس دسته دومی در نیمه نهایی جام حذفی رخداد عجیبی است که برای دومین بار در ۲۱ سال اخیر رخ می‌دهد؛ پیش از این فقط داماش گیلانیان توانسته بود به عنوان تیم دسته دومی تا این مرحله صعود کند.

به گزارش ایسنا، مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران برگزار شد و ۴ تیم خلیج فارس ماهشهر، مس کرمان، آلومینیوم اراک و نساجی موفق شدند با غلبه بر حریفان خود، راهی نیمه نهایی شوند. نکته حائز اهمیت جام حذفی امسال، صعود تیم دسته دوم خلیج فارس به نیمه نهایی جام حذفی بود که از زمان حرفه‌ای شدن لیگ ایران یعنی در بیست و یک سال اخیر تنها یک بار و آن هم در فصل ۹۸ – ۹۷ رخ داده بود که تیم دسته دومی داماش گیلانیان توانست با شکست سایپا در نیمه نهایی راهی فینال شود.

به بهانه این اتفاق مروری بر رخدادهای عجیب جام حذفی از زمان حرفه‌اش شدن فوتبال ایران خواهی کرد:

فصل ۸۱ – ۸۰؛ قانون عجیب سازمان لیگ

در این سال قانونی وضع شد که تیم‌های همشهری که در جام حذفی به یکدیگر برخورد کنند، تنها یک بازی انجام خواهند داد و اگر دو تیم از شهرهای مختلف باشند، بازی‌ها به صورت رفت و برگشت خواهد بود. در این دوره، بر خلاف لیگ برتر، استقلال قهرمان جام حذفی شد.

فصل ۸۲ – ۸۱؛ کامبک ناموفق شاگردان پروین

در مرحله یک هشتم نهایی این فصل جام حذفی، ملوان در مرحله یک هشتم نهایی میزبان پرسپولیس بود که با ۲ گل برنده این دیدار شد. در بازی برگشت و در مقابل دیدگان ۱۰۰ هزار هوادار، پرسپولیس توانست در پایان ۱۲۰ دقیقه ۲ بر صفر ملوان را مغلوب کند تا کار به ضربات پنالتی بکشد اما شاگردان پروین نتوانستند بازگشت خود را کامل کنند و با شکست در ضربات پنالتی، از این دوره حذف شدند. ذوب‌آهن قهرمان این دوره جام حذفی شد.

فصل ۸۳ – ۸۲؛ انصراف پگاه و برق در بازی برگشت

در این دوره جام حذفی و در مرحله یک هشتم نهایی، پگاه گیلان در بازی رفت با نتیجه سنگین ۸ بر یک مغلوب ذوب‌آهن شد و برق شیراز با نتیجه ۲ بر یک برابر پاس تهران شکست خورد. بعد از این دو تیم حاضر نشدند که در بازی برگشت برابر حریفانشان به میدان روند و با انصراف از این مرحله، در یک هشتم نهایی حذف شدند. سپاهان موفق شد با شکست استقلال قهرمان این دوره جام حذفی شود.

فصل ۸۴ – ۸۳؛ حذف آبی‌ها در همان ابتدای کار

در مرحله یک شانزدهم نهایی استقلال در بوشهر مهمان شاهین بود که با یک گل عقب افتاد اما مجاهد خذیراوی توانست با به ثمر رساندن گل تساوی، استقلال را به بازی برگرداند اما این پایان کار نبود و شاگردان قلعه‌نویی در ضربات پنالتی مغلوب میزبان خود شدند و از گردونه رقابت‌ها حذف شدند. در این دوره صباباطری توانست قهرمان شود.

فصل ۸۵ – ۸۴؛ انصراف استقلال

در این دوره جام حذفی اتفاقات عجیب زیادی رخ داد. در مرحله یک هشتم نهایی این دیدار، در حالی که دیدار تراکتور و مازیران ساری با نتیجه یک بر صفر به سود نماینده تبریز بود، به دلیل اعتراض شدید بازیکنان مازیران به داوری، بازی نیمه تمام ماند تا کمیته انضباطی دستور به صعود تراکتورسازان بدهد. در مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها سپاهان دو نماینده داشت؛ تیم اصلی طلایی‌پوشان توانست با یک گل تراکتور را شکست دهد و تیم دوم سپاهان یعنی سپاهان نوین با شکست ۲ بر یک برابر صباباطری، از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

اما عجیب‌ترین اتفاق این دوره در مرحله همان مرحله یک چهارم نهایی این رقابت رخ داد. در حالی که قرار بود برنده دیدار استقلال و نوژن در نیمه‌نهایی برابر پرسپولیس صعود کرده بازی کند، آبی‌ها از دیدار مقابل نوژن انصراف دادند تا این تیم لیگ یکی حریف پرسپولیس شود. پرسپولیسی‌ها هم به سختی و در ضربات پنالتی این حریف مازندرانی خود را شکست دادند و فینالیست شدند اما در فینال و باز هم در ضربات پنالتی مغلوب سپاهان شدند.

فصل ۸۷ – ۸۶؛ قهرمانی استقلال با درخشش طالبلو

در این دوره جام حذفی، استقلال در مرحله اول با نتیجه ۵ بر ۳ فولاد یزد را شکست داد و در ۳ دیدار بعدی تا رسیدن به فینال در ضربات پنالتی حریفانش را شکست داد. درخشش طالبلو برابر ذوب‌آهن، راه‌آهن و فولاد در ضربات پنالتی سبب شد تا آبی‌ها فینالیست شوند و برابر پگاه گیلان در وقت اضافه بازی برگشت توانست حکم قهرمانی خود را امضا کند.

فصل ۸۹ – ۸۸؛ بازی‌های پرگل استقلال در این دوره

قرعه‌کشی جام حذفی، استقلال را مقابل ذرت‌کاران دشت مغان میزبان کرد تا آبی‌ها حریف خود را دو رقمی کنند. استقلال در این دیدار با نتیجه ۱۳ بر صفر و با درخشش آرش برهانی حریف گمنامش را شکست داد. در مرحله بعدی استقلال برابر استیل‌آذین قرار گرفت که بازی در ۹۰ دقیقه با تساوی ۴ بر ۴ به پایان رسید اما در وقت اضافه نخست رضا نوروزی با به ثمر رساندن گل پنجم، زمینه‌ساز صعود استیل‌آذین به دور بعد شد. در این دوره پرسپولیس توانست با برتری برابر گسترش فولاد قهرمان جام حذفی شود.

فصل ۹۱ – ۹۰؛ داربی

در این فصل جام حذفی یکی از تاریخی‌ترین داربی‌های استقلال و پرسپولیس برگزار شد که شاگردان پرویز مظلومی در پایان ۱۲۰ دقیقه تلاش ۳ بر صفر پرسپولیس را شکست دادند و راهی نیمه نهایی شدند. بعد از بازی اتهاماتی در خصوص استفاده آبی‌پوشان از یک ماده ممنوعه مطرح شد اما شکایت پرسپولیسی‌ها در این خصوص به جایی نرسید. در مرحله بعد این دوره، شهرداری یاسوج با درخشش حسین هوشیار در درون دروازه این تیم برابر استقلال در نیمه نهایی قرار گرفت و با یک گل شکست خورد اما درخشش دروازه‌بان جوان شهرداری باعث شد تا او یک هفته بعد به پرسپولیس بپیوندد و دروازه‌بان پرسپولیس در داربی معروف “ایمون زیاد” باشد. استقلال در این دوره قهرمان شد.

فصل ۹۲ – ۹۱؛ خداحافظی تلخ مهدوی‌کیا در پایان

در حالی که دو تیم پرسپولیس و سپاهان به فینال رسیده بودند، طلایی پوشان توانستند در ضربات پنالتی پرسپولیس را شکست دهند. قرار بود در انتهای این دیدار مهدی مهدوکیا، بازیکن پرسپولیس از دنیای فوتبال خداحافظی کند که شکست در فینال باعث شد تا بسیاری از هواداران پرسپولیس ورزشگاه آزادی را ترک کنند و به قول معروف، مهدوی‌کیا غریبانه چهارگوشه زمین را ببوسد و کفش‌هایش را بیاویزد.

فصل ۹۶ – ۹۵؛ لغو ۴۴ بازی در یک فصل

در این دوره به دلیل مشکلات بسیاری از تیم های دسته‌پایین‌تر، ۴۴ بازی به دلیل انصراف تیم‌ها لغو شد و گسترش فولاد توانست با انصراف حریفانش در هر مرحله تا یک چهارم نهایی بالا بیاید. تعدد زیاد انصراف‌ها سبب شد تا از فصل بعد سازمان لیگ جریمه سنگینی برای تیم هایی که از جام حذفی انصراف می‌دهند، در نظر بگیرد. نفت تهران در این دوره قهرمان جام حذفی شد.

فصل ۹۷ – ۹۶؛ فینالیست شدن یک تیم دسته یکی

برای اولین بار در بیست و یک سال اخیر، یک تیم دسته یکی توانست به فینال مسابقات جام حذفی برسد. خونه به خونه بابل با هدایت دراگان اسکوچیچ، سرمربی فعلی تیم ملی ایران با شکست ۳ تیم لیگ برتری سیاه‌جامگان، گسترش فولاد و استقلال خوزستان به فینال برسد اما در فینال با تک گل مامه بابا تیام، بازی را به استقلال واگذار کرد تا مهدی رحمتی جام را با دستانش بالای سر ببرد.

فصل ۹۸ – ۹۷؛ قطع برق وزشگاه در فینال

در حالی که فینال این دوره بین دو تیم پرسپولیس و داماش گیلانیان دسته دومی در ورزشگاه غدیر اهواز در حال برگزاری بود، برق ورزشگاه به مدت ۴۵ دقیقه رفت تا برگزاری بازی در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. بعد از پیگیری مسئولان ورزشگاه غدیر و سازمان لیگ، بالاخره بازی پس از ۴۵ دقیقه ادامه پیدا کرد و پرسپولیس توانست با تک گل علیپور قهرمان جام حذفی شود. در آن روز جشن قهرمانی سرخ‌ها در ساعت ۲ بامداد روز بعد برگزار شد.

فصل ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰؛ حضور یک تیم دسته دومی در نیمه نهایی

در این فصل جام حذفی، خلیج فارس ماهشهر موفق شده با حذف ۳ تیم لیگ برتری هوادار، نفت مسجدسلیمان و مس رفسنجان راهی نیمه نهایی شود و حریف آلومینیوم در این مرحله شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

هافبک استقلال پایش را به تیغ جراحان سپرد-پیام امروز

۱۵:۳۹ – ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۵:۳۹ – ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ مهدی مهدی پور هافبک تیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *