اروپا آماده تحریم صادرات انرژی روسیه می‌شود

دانیل یرگین، مورخ انرژی آمریکایی اعلام کرد اروپا ممکن است تحریم صادرات انرژی روسیه را آغاز کند.

به گزارش ایسنا، دانیل یرگین به تلویزیون بلومبرگ گفت: تصور می‌کنم ما این تحریم‌ها را خواهیم دید.

اتحادیه اروپا از زمانی که کشتار غیرنظامیان در بوچا را محکوم کرده، به طور جدی در حال بررسی تحریم صادرات انرژی روسیه است.

در حالی که اتحادیه اروپا زغال سنگ روسیه را تحریم کرده و متعهد شده است خود را تا پایان سال از وابستگی به نفت روسیه برهاند، اما نمی‌تواند به راحتی از وابستگی به گاز طبیعی روسیه خلاص شود و چنین اقدامی باید ظرف چند سال آینده به صورت حساب شده انجام شود.

اروپا به صورت کلی برای یک سوم از تقاضای گاز طبیعی و برای یک چهارم از نفت مورد نیازش، به واردات روسیه وابسته است. این منطقه به دلیل نگرانی از تاثیر تحریم‌ها بر اقتصادهای اروپایی به خصوص آلمان که بزرگترین اقتصاد اروپاست، تاکنون از تحریم مستقیم صادرات انرژی روسیه خودداری کرده است. آلمان برای نیمی از گاز مورد نیازش به روسیه متکی است.

از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین، فشار بر خریداران انرژی روسیه افزایش پیدا کرده و اتحادیه اروپا اعلام کرده است سرگرم کار روی پیشنهادهایی برای اعمال تحریم نفتی علیه روسیه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنج شنبه گفت: اروپا جایگزین فوری مطمئنی برای گاز طبیعی روسیه ندارد و تلاش برای این کار، تاثیر منفی بزرگی روی اقتصادهای اروپایی خواهد داشت.

تصور می رود سران اتحادیه اروپا در نشست اواخر مه درباره احتمال خرید مشترک گاز طبیعی برای جلوگیری از رقابت بین خودشان برای خرید گاز غیرروسی مذاکره خواهند کرد.

کمیسیون اروپا اوایل مارس طراحی را برای کاهش تقاضای اتحادیه اروپا برای گاز روسیه به میزان دو سوم پیش از پایان سال ۲۰۲۲ و به طور کامل تا سال ۲۰۳۰ ارائه کرد. این طرح به دنبال متنوع کردن منابع تامین گاز، سرعت بخشیدن به توسعه منابع تجدیدپذیر و جایگزین کردن گاز در گرمایش و تولید نیرو خواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، والدیس دومبروفسکیس، نایب رئیس کمیسون اروپا اواخر مارس اعلام کرده بود این کمیسیون در حال کار با سرعت بالا برای قطع کردن واردات سوختهای فسیلی روسیه است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

مسافران برای خرید بلیت حضوری به آژانس‌های معتبر مراجعه کنند-پیام امروز

۱۵:۲۲ – ۱۳ تير ۱۴۰۳ جلال مختاری سخنگوی شرکت راه آهن در گفتگو با خبرنگار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *