سوله آکام فلز

از پایان نامه‌ها، رساله‌ها، طرح‌های تحقیقاتی در حوزه نفت حمایت شود

جلسه مشترک وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با جواد اوجی، وزیر نفت در ارتباط با بررسی راهکارهای همکاری مشترک برای اجرای طرح‌های کلان صنعت نفت برگزار شد. دکتر محمدعلی زلفی‌گل در پی برگزاری این جلسه یادداشتی منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی‌گل در این یادداشت‌ پرسش‌های “خام‌سوزی و خام‌فروشی چرا؟ اشکال کار کجاست؟ چه رشته‌هایی مرتبط با صنعت نفت هستند؟” را مطرح می‌کند. در یادداشت وزیر علوم آمده است:

رشته‌های متعددی از جمله شیمی، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی پلیمر، مهندسی نفت، مهندسی مکانیک و بسیاری رشته دیگر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با صنعت نفت و گاز مرتبط هستند.

اگر صنعت نفت و گاز با تخصیص درصد کمی از درآمدهایشان، کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های مرتبط با نیازهای خود را در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها تجهیز و از پایان نامه‌ها، رساله‌ها، طرح‌های تحقیقاتی و محققان علاقه‌مند به پژوهش در این صنعت حمایت جدی کند، یقیناً به مرور به موفقیت‌های علمی دست خواهیم یافت که گاز همان طلای ناب را به صورت خام نمی‌سوزانیم و نفت این طلای سیاه را هرگز خام نخواهیم فروخت.

باید بر پایه دانش از خام‌سوزی و خام‌فروشی نفت که مهم‌ترین صنعت اقتصادی کشور است، جلوگیری کرد تا اقتصاد کشور را در مسیر شکوفایی قرار دهیم.

بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی ما دلیل بر نیاز به راهبردها، سیاست‌ها و مدیریت نوین و استفاده از تجربه‌های موفق جهانی در عرصه‌های مختلف از جمله دانشگاه و در صنعت نفت و گاز دارد. حالا که سهم نفت و گاز در بودجه عمومی دولت کاهش جدی یافته است، شرایط برای بازنگری و بازتعریف راهکارها و راهبردهای صنایع مختلف که خام‌سوزی و خام‌فروشی می‌کنند از جمله صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مهیاست.

این تهدید را می‌توان با درایت مسئولان و حمایت از دانشگاهیان تبدیل به فرصت کرد. فرصت‌سازی هنر عالمان و عاقلان است. نفت و گاز مزیت نسبی کشورمان است. اما تبدیل آنها به مواد ارزشمند و جدید مزیت مضاعفی ایجاد می‌کند.

ملتی سرافراز است و سرفراز باقی خواهد ماند، که دائماً مزیت‌ساز باشد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

شهید امیرعبداللهیان نماد یک دیپلمات و نیروی جهادی و انقلابی بود-پیام امروز

رئیس قوه قضائیه در منزل شهید حسین امیرعبداللهیان:  حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی اژه‌ای، صبح امروز پس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *