سوله آکام فلز

استخدام سگ‌های رباتیک در “سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی”

“سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی” اعلام کرد که سگ‌های رباتیک شرکت “بوستون داینامیکس” را به عنوان جدیدترین نیروهای خود استخدام کرده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، “سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی” (FDNY)، نام آخرین گروه از نیروهای استخدام‌شده خود را فاش کرده که شنیدن آن ممکن است تعجب‌آور باشد.

به گفته مقامات این سازمان، سگ‌های رباتیک شرکت آمریکایی “بوستون داینامیکس” (Boston Dynamics) که ۷۵ هزار دلار قیمت دارند، نیروهای جدیدی هستند که قرار است به آتش‌نشانان در عملیات جستجو و نجات کمک کنند.

عرضه سگ‌های رباتیک، کمتر از یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که “اداره پلیس نیویورک سیتی” (NYPD) مجبور شد قرارداد خود را با بوستون داینامیکس به دلیل نگرانی در مورد حفظ حریم خصوصی سگ‌های رباتیک فسخ کند.

کاپیتان “مایکل لئو” (Michael Leo)، از واحد رباتیک سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی در مصاحبه‌ای اطمینان داد که سگ‌های رباتیک، ایمن هستند و جان مردم را نجات خواهند داد.

لئو گفت: تلویزیون و سینما از جهاتی به ما آسیب می‌رسانند زیرا اغلب تصویر ربات‌هایی را نشان می‌دهند که سلاح دارند و بدین ترتیب، مردم فکر می‌کنند که همه ربات‌ها این گونه هستند.

وی افزود: همه ماموریت ما، نجات جان انسان‌ها است و این موضوع اصلی به شمار می‌رود. این ربات‌ها جان انسان‌ها را نجات خواهند داد.

استخدام سگ‌های رباتیک در "سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی"

گزارش‌ها حاکی از این است که سگ‌های رباتیک توسط یک اپراتور انسان کنترل می‌شوند و می‌توانند تصاویر و داده‌ها را طی ماموریت‌های جستجو و نجات جمع‌آوری کنند و به اندازه‌گیری غلظت گازهای خطرناک بپردازند.

به گفته مقامات مربوطه، ربات‌ها فقط اطلاعات مربوط به شرایط دارای مواد خطرناک را جمع‌آوری می‌کنند.

با وجود این، “آلبرت فاکس کان” (Albert Fox Cahn)، یک وکیل فعال در دانشکده حقوق “دانشگاه نیویورک” (NYU)، درباره نحوه جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها توسط ربات‌ها در آینده ابراز نگرانی کرده است. فاکس کان در مصاحبه‌ای گفت: اگر ربات‌ها واقعا طوری استفاده شوند که آتش‌نشانان را ایمن نگه دارند، عالی خواهد بود.

در آوریل سال گذشته، بوستون داینامیکس مجبور شد قرارداد خود را با اداره پلیس نیویورک سیتی فسخ کند زیرا نگرانی‌هایی در مورد حفظ حریم خصوصی سگ‌های رباتیک وجود داشت و همچنین در مورد این که آنها ناراحت‌کننده باشند.

“الکساندریا اوکاسیو کورتز” (Alexandria Ocasio-Cortez)، نماینده کنگره آمریکا، سگ رباتیک را یک پهپاد زمینی نظارتی رباتیک توصیف کرد. این در حالی است که “اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا” (ACLU) ابراز نگرانی کرد که اگر ربات‌ها کنترل نشوند، روزی می‌توانند برای اجرای قانون تصمیم‌گیری کنند.

بوستون داینامیکس در وب‌سایت خود خاطرنشان کرد که سگ‌های رباتیک موسوم به “اسپات” (‘Spot)، برای نظارت جمعی یا جایگزینی افسران پلیس طراحی نشده‌اند.

در ادامه این مطلب آمده است: این ربات برای کمک کردن به انسان‌ها از راه دور و ارزیابی موقعیت‌های بالقوه خطرناک که شامل مواد منفجره یا سایر محیط‌هایی است که سلامت و ایمنی انسان را تهدید می‌کنند، استفاده شده است.

علاوه بر این، شرایط و ضوابط بوستون داینامیکس، استفاده از اسپات را برای آسیب رساندن به مردم یا حیوانات و ترساندن آنها ممنوع می‌کند. همچنین، این شرایط مستلزم رعایت همه قوانین قابل اجرا از جمله قوانین حفظ حریم خصوصی است.

این نخستین باری نیست که سازمان آتش‌نشانی نیویورک سیتی، توجه خود را به ربات‌ها معطوف می‌کند. یک ربات قرمز بزرگ موسوم به “سوپر دروید” (Super Droid) نیز در سال ۲۰۱۴ مورد استفاده قرار گرفت اما مشخص شد که برای انجام دادن کارهای اساسی، بیش از اندازه دست و پا گیر است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

رئیس‌جمهور شهید، همه زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرد-پیام امروز

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در کلیسای سرکیس مقدس تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *