سوله آکام فلز

اشتغال‌زایی بدون ایجاد پیش‌نیازهای فرهنگی،اتلاف منابع است/انتقاد از نگاه صرفا فناورانه به توسعه

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم با بیان این‌که بدون ایجاد لایه‌های فرهنگی توسعه، برنامه‌های توسعه به اهداف خودشان نخواهد رسید و نگاه صرفاً فناورانه به توسعه به نتایج ناقصی می‌رسد، تاکید کرد: بدون ایجاد پیش‌نیازهای فرهنگی، توسعه صرف اعتبارات نیروها و امکانات برای ایجاد اشتغال کارآفرین و رسیدن به توسعه صرفاً در حد اتلاف منابع باقی می‌ماند.

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالحسین کلانتری در نشست خبری برگزاری جشنواره بین‌المللی حرکت که امروز در سالن شهدای جهاد علمی این وزارتخانه برگزار شد، گفت: جشنواره بین‌المللی حرکت یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی وزارت علوم است که با همکاری دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دوران کرونا این جشنواره به صورت مجازی برگزار شد، گفت: تجربه دوران کرونا این دستاورد را داشت که در برگزاری این جشنواره، هم از ظرفیت دوره‌های مجازی و هم حضوری استفاده کنیم.

وی کمک به ایده‌پردازی، ایده آفرینی و تقویت حس مسئولیت اجتماعی و افزایش روحیه کار تیمی را از مهم‌ترین ویژگی‌های جشنواره حرکت دانست که جزو اولویت‌های کاری معاونت فرهنگی وزارت علوم نیز است.

کلانتری با اشاره به این‌که هویت دانشجویی با جستجوگری، پرسشگری و خلاقیت و نوآوری گره خورده است، تأکید کرد: انجمن‌های علمی قلب تپنده هویت علمی دانشجویی در دانشگاه‌ها هستند و جشنواره حرکت به تثبیت و بازنمایی این هویت در جامعه کمک می کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم اظهار کرد: این روحیه پر از نشاط و امید همراه با حس مسئولیت و تعهد به جامعه است که دانشجویان را از دیگر اقشار جامعه متمایز می‌کند و جشنواره حرکت، فرصت و زمینه‌ای برای ظهور و بروز این روحیه دانشجویان در کنار همدیگر است.

کلانتری گفت: با مروری بر فعالیت‌ها از گذشته تاکنون، دوره‌های مختلفی را می‌توان متصور شد. در آغازین روزهای انقلاب فعالیت‌های دانشجویان به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی گره خورد و با تثبیت بیشتر انقلاب، فعالیت دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی نیز شدت یافت و به تدریج فعالیت‌های صنفی و علمی در دانشگاه‌ها رونق گرفت که انجمن علمی ثمره آن است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، انجمن‌های علمی را دارای این خصیصه دانست که دانشجویان را برای فعالیت‌های مهارتی و معطوف به بازار و صنعت آماده می‌کنند که این فعالیت امروزه با عنوان فعالیت‌های فناورانه و نوآورانه در اشتغال دانش‌بنیان بیان می‌شود.

وی با اشاره به تجارب فراوانی که در کشورهای مختلف دنیا و همچنین کشور خودمان به دست آمده است، گفت: بدون ایجاد لایه‌های فرهنگی توسعه، برنامه‌های توسعه به اهداف خودشان نخواهد رسید و نگاه صرفاً فناورانه به توسعه به نتایج ناقصی می‌رسد.

معاون فرهنگی اجتماعی وزیر علوم تاکید کرد: بدون ایجاد پیش‌نیازهای فرهنگی، توسعه صرف اعتبارات نیروها و امکانات برای ایجاد اشتغال کارآفرینی و رسیدن به توسعه صرفاً در حد اتلاف منابع باقی می‌ماند.

در این نشست دکتر محمدعلی اسلامی، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم نیز گفت: بیش از ۱۰ هزار انجمن علمی در قالب ۳۴ اتحادیه انجمن علمی در کشور فعال هستند که ظرفیت بسیار بالایی است و در نوع خود در دنیا کم نظیر است.

وی در بیان اهداف جشنواره بین‌المللی حرکت ویژه تجلیل از فعالیت‌های برتر انجمن‌های علمی، گفت: از اهداف مهم این جشنواره می‌توان به جلب مشارکت دانشجویان برای توسعه فعالیت‌های علمی، شناسایی و الگوسازی دانشجویان ممتاز از نظر فعالیت علمی، انتقال تجربیات دانشجویان در فعالیت‌های علمی به یکدیگر، همچنین تقویت ارتباط مجموعه دانشگاه‌ها با جامعه و صنعت اشاره کرد.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: در طول برگزاری این جشنواره با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، صاحبان مشاغل و حرفه‌ها و فعالان کسب و کارهای مختلف سعی شده است تا ارتباط و پیوند مناسبی میان فعالیت‌های انجمن‌های علمی و بخش اشتغال جامعه فراهم شود.

ارسال بیش از ۱۰ هزار اثر به جشنواره حرکت

اسلامی گفت: پس از اعلام فراخوان عمومی ۱۰۹۴ اثر به دبیرخانه جشنواره از ۹۲ کشور ارسال شد که پس از بررسی‌های اولیه آثاری از ۶۰ کشور در داوری‌های علمی شرکت داده شد.

وی افزود: از میان کشورهایی که به جشنواره اثر ارسال کرده‌اند، می‌توان به هلند، آلمان، ترکیه، آمریکا، انگلیس، فرانسه، برزیل، اندونزی و مالزی اشاره کرد.

حضور نمایندگانی از کشورهای نپال، سوریه، اکراین و عراق در جشنواره حرکت

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: در نمایشگاه جشنواره حرکت نیز نمایندگانی از کشورهای نپال، سوریه، اکراین و عراق حضور دارند.

اسلامی گفت: سه بخش کرونا و پساکرونا، اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی و بخش محیط زیست، بخش ویژه جشنواره بین‌المللی حرکت است و در مجموع ۹۸ اثر در این بخش‌ها ارسال شده است.

وی اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های چهاردهمین دوره جشنواره حرکت این است که تمام آثار از طریق سامانه دریافت شد که این اقدام باعث افزایش سرعت، دقت و شفافیت در فرآیند جشنواره شد.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی وزارت علوم گفت: در اختتامیه این جشنواره از ۵۶ اثر که حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند و ۶۴ اثر که عنوان شایسته قدردانی را کسب کردند، تجلیل می‌شود.

بنا براعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر هادی بهرامی احسان، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و دبیر اجرایی این جشنواره نیز با اعلام حضور ۴۰۰ اثر انجمن‌های علمی در نمایشگاه جشنواره بین‌المللی حرکت، گفت: ۲۷۰ فعال دانشجو و کارشناس فرهنگی نیز در اختتامیه این جشنواره حضور دارند.

وی افزود: همه دولت‌ها برای افزایش دانش جوانان خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، ولی در کنار افزایش دانش، انتقال تجربه به نسل آینده هم بسیار مهم است که انجمن‌های علمی دانشجویی محل مناسبی برای این اقدام هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران گفت: آیین افتتاحیه جشنواره حرکت روز یکشنبه، اول خرداد و آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان نیز روز سه شنبه سوم خرداد در دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

وی در پایان از برنامه‌ریزی برای برگزاری چندین نشست و کارگاه آموزشی ویژه فعالان فرهنگی دانشجویی در طول این جشنواره نیز خبر داد.

انتهای پیام 

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

۵ نکته برای سازماندهی زمان خود هنگام استفاده از گوشی-پیام امروز

 وال استریت ژورنال در گزارشی تازه مجموعه‌ای از نکات را ارائه کرده است که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *