افزایش شیوع پارکینسون در ایران / پوشش بیمه‌ای داروهای این بیماران کافی نیست

ضرورت شناسایی و ثبت اطلاعات بیماران پارکینسون در کشور و لزوم توجه وزارت بهداشت و بیمه ها به این بیماران، از جمله موضوع‌های مورد تاکید مدیرعامل و اعضای هیات مدیره انجمن پارکینسون به مناسبت روز جهانی این بیماری است.

به گزارش ایسنا، محمود فقیهی مدیرعامل انجمن پارکینسون به مناسبت روز جهانی پارکینسون، گفت: با توجه به روند پیری جمعیت ایران و افزایش افراد سالمند، میزان بروز و شیوع پارکینسون در کشور رو به افزایش است.  پیش از این مجموعه‌ای در کشور وجود نداشت که اطلاعات این بیماران را ثبت و ضبط کند. بر این اساس هدف از تأسیس این انجمن، حمایت از بیماران پارکینسون و پرداختن به نیازهای اجتماعی این افراد است.

فقیهی افزود: اولین اقدام بعد از تأسیس انجمن، شناسایی تعداد بیماران پارکینسون در کشور است که این کار را با ثبت نام از این افراد شروع کرده‌ایم. متأسفانه اطلاعات منسجم و دقیق از بیماران پارکینسون در کشور وجود ندارد و بر همین اساس، فراخوان ثبت اطلاعات بیماران را در اولین گام آغاز کرده‌ایم.

فقیهی به برنامه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای رجیستری بیماران پارکینسون در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به صنعتی شدن جوامع، پارکینسون صرفاً بیماری دوران پیری نیست و میزان شیوع آن در افراد جوان نیز دیده می‌شود. با توجه به اینکه جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است، میزان بروز و شیوع پارکینسون قطعاً افزایش خواهد یافت. از همین رو، نیازمند حمایت سیاستگذاران حوزه سلامت در حمایت از این بیماران هستیم. بیماران پارکینسون نیازمند خدمات درمانی و توانبخشی هستند و باید برای آن برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

حمایت بیمه‌ای ناکافی از داروهای پارکینسون

در ادامه امیرحسن حبیبی – عضو هیأت مدیره انجمن پارکینسون به وضعیت داروهای مورد نیاز بیماران پارکینسون اشاره کرد و گفت: متأسفانه داروهای این بیماران از حمایت بیمه‌ای کافی برخوردار نیست و لازم است که اصلاحاتی در روند پوشش بیمه‌ای داروهای پارکینسون صورت گیرد. برخی از بیماران با داروهای ایرانی و برخی نیز با داروهای خارجی سازگاری دارند. بنابراین در دسترس بودن داروهای این بیماران از اهمیت زیادی در کنترل بیماری برخوردار است. البته این بیماران فقط به درمان‌های دارویی و جراحی نیاز ندارند، بلکه موضوع توانبخشی آنها نیز از اهمیت زیادی در کنترل بیماری برخوردار است. باید توجه کرد که پارکینسون درمان ندارد و باید آن را کنترل کرد.

شناسایی ۲۵۰ هزار مبتلا به پارکینسون در کشور

در ادامه، مهری سالاری – متخصص مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه تاکنون ۲۵۰ هزار بیمار پارکینسون در کشور شناسایی شده اند، گفت: متأسفانه هنوز اطلاعات کامل و دقیقی از بیماران پارکینسون در کشور نداریم، زیرا هزینه مطالعات خیلی بالا است و تا کنون نتوانسته‌ایم مطالعات کاملی از بیماری پارکینسون در کشور داشته باشیم.

وی بر انجام کارهای تحقیقاتی به منظور شناسایی بیماران پارکینسون در کشور تاکید کرد و افزود: متأسفانه برخی از این بیماران نگران هستند که اطلاعات آنها مورد سوءاستفاده قرار گیرد و از همین رو برای شناسایی دقیق این بیماران با مشکل مواجه هستیم. در عین حال هنوز علت دقیق ابتلا به پارکینسون شناسایی نشده است. باید توجه کرد که عوامل مختلفی را در بروز این بیماری مطرح می‌کنند که ژنتیک هم دخیل است؛ به طوری که ۱۰ درصد علل بروز پارکینسون را ناشی از عوامل ژنتیکی عنوان می‌کنند.

سالاری با تاکید بر اهمیت سبک زندگی در پیشگیری از بروز پارکینسون، گفت: در کنار درمان‌های دارویی و جراحی پارکینسون، باید به سبک زندگی و روش‌های پیشگیری از بیماری نیز توجه داشت. زیرا، فعالیت بدنی نقش مهمی در پیشگیری از پارکینسون دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن پارکینسون ایران، در ادامه، سید محمدمحسن میرمحمدی – نایب رئیس انجمن پارکینسون، به ثبت نام رایگان بیماران در انجمن اشاره کرد و افزود: تمرکز ما بر دستیابی به آمار و اطلاعات بیماران است و در آینده برنامه‌های حمایتی از بیماران را در دستور کار خواهیم داشت. یکی دیگر از برنامه‌های آتی انجمن پارکینسون، تعامل با انجمن‌های پارکینسون در سراسر جهان است تا بتوانیم اطلاعات خود را به روز نگه داریم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

بیلبورد‌های پایتخت عزادار حضرت سیدالشهدا شد-پیام امروز

۱۱:۵۷ – ۱۶ تير ۱۴۰۳ همزمان با اول محرم‌ماه، ماه پیروزی خون بر شمشیر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *