سوله آکام فلز

افزایش ۲۰ درصدی برداشت توت‌فرنگی نانوحباب‌ساز

دستگاه نانو حباب ساز یکی از شرکت‌های فناور موجب افزایش ۲۰ درصدی برداشت توت‌فرنگی در یکی از گلخانه‌های کشور شد.

به گزارش ایسنا، حسین کازرونی، مدیرعامل این شرکت فناور گفت: با نصب و بهره‌برداری از چهار دستگاه نانوحباب‌ساز این شرکت در شهرک گلخانه‌ای هشتگرد، برداشت توت‌فرنگی در گلخانه‌های این شهرک ۲۰ درصد نسبت به قبل افزایش یافته است.

وی تمرکز فعالیت‌های تحقیقاتی این شرکت را ساخت انواع ژنراتورهای نانوحباب ساز عنوان کرد و ادامه داد: از ابتدای دوره زراعی توت فرنگی گلخانه‌ای (مهرماه سال ۱۴۰۰) تا کنون، به تدریج چهار دستگاه ژنراتور NANOX 2 به ظرفیت ۵۰۰۰ لیتر در ساعت را در شهرک گلخانه‌ای هشتگرد کرج راه‌اندازی کرده‌ایم.

به نقل از ستاد نانو، خریداران ژنراتورهای نانوحباب ساز NANOX از گلخانه‌داران پیشرو و رکوداران برداشت توت فرنگی بوده‌اند و استفاده از فناوری نانوحباب به منظور افزایش اکسیژن محلول در آب، نه تنها منجر به بهبود متابولیسم و افزایش کمی برداشت (بین ۱۵ تا ۲۰ درصد) شده است، بلکه در پارامترهای کیفی توت فرنگی نظیر شاخص بریکس مؤثر بوده است.

استفاده از فناوری نانوحباب هم‌چنین موجب بهبود سلامت ریشه و جذب مناسب عناصر غذایی و همچنین کاهش چشمگیر پاتوژن‌های مضر نظیر پیتیوم می‌شود.

به منظور تایید علمی موضوع، همزمان با بهره‌برداری از ژنراتورهای NANOX در گلخانه‌های تجاری، بررسی علمی و تحقیقاتی موضوع در دانشگاه شاهد زیر نظر اساتید مجرب کشت گلخانه‌ای توت‌فرنگی مورد بررسی قرار گرفته است.

در حال حاضر با توجه به تجارب مناسب بدست آمده در چگونگی استفاده از ژنراتورهای نانوحباب ساز، پروتکل‌های استفاده از ژنراتورهای NANOX به مشتریان کشت گلخانه‌ای توت فرنگی ارائه شده است.

هم‌اکنون این شرکت نانوفناوری علاوه بر ساخت و سفارش ژنراتورهای نانوحباب ساز برای انواع گلخانه‌های هیدروپونیک داخلی، تجربه صادرات دستگاه‌های NANOX را به کشورهایی نظیر بلاروس و ارمنستان در کارنامه خود دارد.

انتهای پیام 

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

دانش آموزان نگران دریافت کارت ورود به جلسه آزمون‌های نهایی نباشند-پیام امروز

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش: مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *