سوله آکام فلز

انتخاب ایستگاه‌هایی از متروی پایتخت به عنوان ایستگاه‌های محیط زیستی

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه مترو یک مجموعه بزرگ خدماتی و همسو با محیط زیست است، اظهارکرد: یکی از موضوعات مدنظر اداره کل محیط زیست شهرداری تهران، انتخاب ایستگاه‌هایی به عنوان ایستگاه‌های با موضوع محیط زیست است تا در این ایستگاه‌ها با بهره‌گیری از عناصر، سازه‌ها و المان‌های محیط زیستی و بازیافتی، مباحث فرهنگی و موضوعات مرتبط با حفظ زمین و محیط زیست آموزش داده شود.

به گزارش ایسنا شینا انصاری در نشست مشترک اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار و شرکت بهره برداری مترو تهران که به مناسبت ” روز جهانی زمین” برگزار شد، ضمن استقبال از اقدامات و عملکرد مناسب زیست‌محیطی شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه گفت: با توجه به وجود پتاسیل خوب در مجموعه مترو مانند حجم بالای مسافران و فضاهای ایستگاهی می‌توان در بخش‌های مختلف این تعاملات و همکاری‌ها توسعه یابد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار با تاکید بر اینکه مترو یک مجموعه بزرگ خدمات و همسو با محیط زیست است، اظهارکرد: با توجه به بسترهای مناسبی که در ایستگاه‌های مترو وجود دارد، به شکل‌ها و شیوه‌های گوناگونی می‌توان از حوزه هنر و فرهنگ مانند برگزاری نمایشگاه‌ها، ایجاد تندیس‌های هنری با استفاده از مواد بازیافتی، اجرای نمایش و تئاتر با موضوع محیط زیست و آموزش چهره به چهره با استفاده از ظرفیت خانه‌ها و کانون‌های محیط زیست مناطق ۲۲گانه بهره‌مند شد.

وی با اشاره به اقداماتی که شرکت مترو در حوزه بازچرخانی آب انجام داد، گفت: در خصوص مدیریت پسماند و توسعه فضای سبز می‌توان از دستگاه‌های خوددریافت زباله و دیوارهای سبز به عنوان المان محیط زیستی بهره برد همچنین می‌توان از سیستم‌های انرژی تجدیدپذیر هم از منظر بهره‌مندی و هم از منظر آموزش و آگاهی‌بخشی استفاده کرد.

انصاری ادامه داد: باتوجه به شعار امسال روز جهانی زمین با عنوان”سرمایه گذاری برای زمین”یکی از موضوعاتی که می تواند مدنظر قرار گیرد بحث استفاده از غرفه‌های محیط زیستی و کسب و کارها، مشاغل و خدمات سبز است.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مدنظر اداره کل محیط زیست، انتخاب ایستگاه‌هایی به عنوان ایستگاه‌های محیط زیستی است تا در این ایستگاه‌ها از عناصر، سازه‌ها و المان‌های محیط زیستی و بازیافتی استفاده و مباحث فرهنگی و موضوعات مرتبط با حفظ زمین و محیط زیست آموزش داده شود.

وی گفت: امید است بتوانیم با تعاملات مثبت و سازنده و با یک نگاه محیط زیستی رو به رشد، شاهد ارتقای فعالیت‌ها و اقدامات زیست‌محیطی در این مجموعه باشیم. 

در ادامه مهدی پیرهادی تصریح کرد: مترو به جهت نقشی که در حوزه سلامت شهروندان، محیط زیست، حمل  ونقل و ارتقای کیفیت زندگی مردم دارد، یک موضوع بسیار مهم در کلانشهرهاست که هرچه قدر برای توسعه آن هزینه شود، در واقع یک سرمایه گذاری بلندمدت برای نجات شهر است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به ۲ اردیبهشت ماه (روز جهانی زمین) همچنین توجه و تاکید بر حفظ و پاکیزگی آن در آموزه‌های دینی و قرآن گفت: جنگ‌هایی که در تاریخ به وقوع پیوسته و زیاده خواهی و میل به ثروت اندوزی بشر، موجب از بین رفتن قدرت خودپالایی زمین و محیط زیست و در نتیجه تخریب آن شده است که از تبعات این آسیب می‌توان به وقوع طوفان‌ها، تغییر اقلیم، خشکسالی، سیلاب و غیره اشاره کرد.

وی با تاکید بر اینکه همه ما در قبال نجات و حفظ زمین مسئول هستیم و باید از طریق آموزش و اطلاع رسانی، مردم را بیش از پیش آگاه سازیم، اظهارکرد: مصرف بی‌رویه منابع به ویژه آب و انرژی، مصرف بی‌رویه پلاستیک، انتشار گازهای گلخانه ای، افزایش دمای زمین، بالا آمدن سطح آب دریاها، آب شدن یخ‌های قطبی و انواع آلودگی‌های محیط زیستی سلامت زمین را به خطر انداخته است که رفع این مشکلات و مسائل عزم ملی را می‌طلبد و بی توجهی به آن حیات بشر را به ورطه نابودی می کشاند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران پیرهادی با بیان اینکه مباحث ۱۶ و ۱۹ مقررات ملی ساختمان که به فاضلاب و انرژی اشاره دارند، موضوعات بسیار مهمی هستند که متاسفانه به آن‌ها توجهی نمی‌شود، در صورتی‌که با رعایت آن‌ها و اقداماتی که پیرامون این دو مبحث می توان انجام داد، اتفاقات بسیار مثبتی رقم خواهد خورد، گفت: امید است تا با آینده پژوهی و بهره گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان، قدم‌های مثبت و تاثیرگذارتری در جهت نجات محیط زیست و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان برداریم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

از سفر به استان‌های جنوب شرقی اجتناب کنید-پیام امروز

سرهنگ احمدشیرانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل هوشمند ترافیک پلیس راهور فراجا در گفت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *