انفجارهای کابل مهر دیگری بر پرونده بی‌کفایتی طالبان است

یک دیپلمات پیشین کشورمان، با اشاره به انفجارهای امروز (سه شنبه) در غرب کابل که منجر به کشته و مجروح شدن تعدادی از دانش آموزان افغانستانی شد گفت: این اتفاق مهر دیگری بر پرونده بی کفایتی طالبان در افغانستان زد.

ابوالفضل ظهروند، درگفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه انفجار رخ داده در کابل در منطقه هزاره نشین بوده و این اتفاق نشان می دهد که قرار نیست افغانستان در مسیر آرامش حرکت کند، اظهار کرد: شرایط افغانستان به نحوی است که با چند انفجار و درگیری به هم می ریزد و این اتفاق بار دیگر نشان داد که طالبان در مدیریت و اداره افغانستان ناکارآمد است.

وی با بیان اینکه حداقل کار یک دولت، تامین امنیت جانی برای مردم کشورش است، افزود: طالبان نه تنها نتوانسته امنیت قضایی برای مردم این کشور فراهم کند بلکه در حفظ جان مردم این کشور نیز غفلت کرده و توانایی لازم را در این زمینه ندارد.

سفیر پیشین ایران در افغانستان با بیان اینکه به نظر می رسد کشته شدن مردم، چندان نیز برای طالبان مهم نیست، تاکید کرد: ظاهرا طالبان با این موضوع که مردم افغانستان دلسرد و سرخورده شوند و افغانستان را ترک کنند، مشکلی ندارد و تصور می‌کند که حکمرانی بر سرزمینی که از سکنه خالی است و افرادی که در آن حضور دارند همه همسو با افکارش هستند، راحت‌تر است.

ظهروند با بیان اینکه طالبان احتمالا در پی این انفجار، انگشت اتهام را به سمت داعش، القادعده و یا دیگر جریان های تفکیری خواهد گرفت، تصریح کرد: واقعیت این است که طالبان افغانستان یک جریان یکدست نیست، جناح های مختلفی در آن حضور دارند از نیروهی افراطی تا سلفی و القاعده. دورنمای روشنی برای فعالیت این گروه وجود ندارد.

این دیپلمات پیشین کشورمان با تاکید بر اینکه وضعیت در افغانستان به هم ریخته است و این کشور به این شیوه قابل اداره نیست گفت: دولت اشرف غنی که دولتی غرب گرا بود نتوانست امنیت را در افغانستان ایجاد کند حال چگونه طالبان می خواهد امنیت را در این کشور تامین کند در حالی که کشورهای زیادی با آن مخالف هستند و  بخشی از مردم افغانستان نیز با اندیشه های طالبان همسو نیستند و از رویکرد این گروه گلایه‌مند هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به چند انفجار اخیری که در ماه های گذشته در کابل رخ داده است، اظهار کرد: اگر نگاهی به مکان‌های هدف حمله داشته باشیم، می‌توانیم به این نتیجه برسیم نیروهای که این عملیات‌ها را انجام می دهند همگی ضد شیعه و هزاره هستند.

سفیر پیشیین ایران در افغانستان با بیان اینکه اداره افغانستان به این شیوه میسر نیست و این مسیر یک سیاه چاله امنیتی را ایجاد خواهد کرد، تصریح کرد: در حال حاضر شاهد فروپاشی سیاسی، اقتصادی و امنیتی در افغانستان هستیم و طالبان یک نقطه سیاه در افق این کشور است.

به گزارش ایسنا، پلیس افغانستان اعلام کرده که ۳ انفجار امروز کابل، پایتخت افغانستان را لرزاند که در آن دو مدرسه پسرانه را در یکی از محله‌های شیعه‌های هزاره در غرب کابل پایتخت افغانستان هدف قرار گرفت.

طبق گزارش‌های اولیه این انفجار کشته و زخمی داشته اما شمار دقیقی اعلام نشده است. البته برخی از منابع خبری اعلام کردند که در این انفجار تاکنون ۲۶ دانش آموز کشته شده اند.

خالد زدران، سخنگوی پلیس کابل گفت: این انفجارها در نزدیک مدرسه پسرانه “شهید عبدالرحیم” به وقوع پیوست و منجر به وقوع تلفاتی در میان شیعیان شد.

رسانه‌های محلی هم اعلام کرده‌اند که یکی از انفجارها در مرکز آموزشی ممتاز و دو انفجار دیگر در مکتب عبدالرحیم اتفاق افتاده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

علائم سیروز کبدی در زنان متقاوت از مردان است؟-پیام امروز

۰۸:۵۴ – ۱۸ تير ۱۴۰۳ بروز این بیماری می‌تواند ناشی از علل مختلفی مانند مصرف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *