ایرانیان در مورد جنگ روسیه و اوکراین چه دیدگاهی دارند؟

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به‌منظور سنجش نگرش ایرانیان درباره جنگ روسیه و اوکراین،‌ نظرسنجی را در مقیاس ملی انجام داده و دیدگاه مردم را در زمینه نگرانی از پیامدهای این جنگ برای کشور و واکنش ایران در برابر جنگ دو کشور جویا شد.

به گزارش ایسنا، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) به‌منظور سنجش نگرش ایرانیان درباره جنگ روسیه و اوکراین در اسفندماه ۱۴۰۰، نظرسنجی را در مقیاس ملی و با شیوه مصاحبه تلفنی انجام داده است. جامعه آماری این نظرسنجی کلیه شهروندان ۱۸ سال به بالای ساکن در مناطق شهری و روستایی کل کشور و تعداد نمونه آن ۲۰۸۸ نفر بوده است. 

از پاسخگویان پرسیده شد «شما چقدر اخبار جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری کرده‌اید؟» ۳۷.۹ درصد از پاسخگویان اصلاً اخبار مربوط به جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری نکرده‌اند؛ ۲۷.۶ درصد به میزان کم و ۲۰.۳ درصد به میزان زیاد یا خیلی زیاد و ۱۴.۱ درصد از پاسخگویان تا حدودی اخبار مربوط به جنگ روسیه و اوکراین را پیگیری کرده‌اند. 

ایرانیان در مورد جنگ روسیه و اوکراین چه دیدگاهی دارند؟

غربی‌ها به خاطر منافع خودشان از اوکراین حمایت می‌کنند

از پاسخگویان پرسیده شد «برخی می‌گویند غربی‌ها به خاطر منافع خودشان است که از اوکراین حمایت می‌کنند، برخی هم معتقدند حمایت آنها به خاطر دفاع از حقوق بشر است. شما با کدام یک از گزینه‌های زیر موافق هستید؟» ۵۳.۲ درصد از پاسخگویان مطلع از وقوع جنگ معتقدند که غربی‌ها به خاطر منافع خودشان از اوکراین حمایت می‌کنند، ۲۰.۶ درصد بر این باورند که حمایت غربی‌ها از اوکراین برای دفاع از حقوق بشر بوده است، ۲۳.۵ درصد نیز نسبت به این سوال اظهار بی اطلاعی کردند و ۲.۸ درصد از پاسخگویان به این سوال پاسخی ندادند.

مردم ایران از پیامدهای جنگ روسیه و اوکراین نگران هستند؟

از شهروندانی که از جنگ روسیه و اوکراین مطلع بودند، پرسیده شده است «شما چقدر از پیامدهایی که ممکن است این جنگ برای ایران داشته باشد احساس نگرانی می‌کنید؟». در مجموع ۴۷.۹ درصد کسانی که به نحوی از اخبار جنگ روسیه و اوکراین مطلع بوده‌اند، اصلاً از پیامدهای این جنگ برای ایران احساس نگرانی نمی‌کنند یا کمی در این زمینه نگران‌اند، ۸.۳ درصد گفته‌اند تاحدودی احساس نگرانی می‌کنند و در مجموع ۳۹.۷ درصد در حد زیاد یا کاملاً نگران‌اند ‌که جنگ روسیه و اوکراین پیامدهای بدی برای ایران داشته باشد. 

ایرانیان در مورد جنگ روسیه و اوکراین چه دیدگاهی دارند؟

ایران در برابر جنگ روسیه و اوکراین چه واکنشی نشان دهد؟

از شهروندان پرسیده شد «به نظر شما بهتر است ایران چه واکنشی در برابر جنگ روسیه و اوکراین نشان دهد؟» اکثریت پاسخگویان یعنی ۶۴.۵ درصد معتقد بودند که ایران باید در برابر جنگ روسیه و اوکراین بی‌طرف بماند. ۱۴ درصد بیان کرده‌اند که ایران باید از اوکراین طرفداری کند؛ در مقابل ۶.۶ درصد گفته‌اند ایران باید از روسیه طرفداری کند. همچنین ۱۵ درصد از پاسخگویان به این سوال پاسخ نداده‌ و نظر خاصی نداشته‌اند. 

ایرانیان در مورد جنگ روسیه و اوکراین چه دیدگاهی دارند؟

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

زمان حمله پشه آئدس به انسان + فیلم-پیام امروز

۰۹:۵۲ – ۲۳ تير ۱۴۰۳ علی اصغر زنده دل، متخصص طب سنتی در برنامه تلویزیونی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *