سوله آکام فلز

ایران جزو کشورهای برتر در تولید غذای سالم است

ایسنا/فارس رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: در فضای فعلی جزو کشورهای برتری هستیم که داریم غذای سالم تولید می‌کنیم اما از این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها استفاده نمی‌کنیم.

محمدجواد عسکری در نشست تخصصی بررسی مسائل و مشکلات صنعت دام، طیور و آبزیان که در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی این صنعت در شیراز برگزار شد، گفت: ما معتقدیم به اینکه اگر در بخش کشاورزی هزار تومان هزینه کنیم حتما برای فضای بهداشت و درمان ۱۰ هزار تومان هزینه نخواهیم کرد. 

به نقل از سازمان جهادکشاورزی فارس، نماینده مردم شهرستان‌های داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صرفه جویی مذکور با هزینه کردن در بخش کشاورزی یک قابلیت بخش کشاورزی است، اظهار کرد: امروزه سازمان‌های بهداشت جهانی مثل WHO می آیند سازمان خوابار جهانی FAO را به تولید غذای سالم مکلف می‌کنند.

او با اشاره به اینکه در حوزه‌های مختلف کشاورزی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در کشور ۲۵۰ هزار فارغ‌التحصیل کارآمد و متخصص وجود دارد، عنوان کرد: با خیلی از کشورهای آسیایی، آفریقایی، آمریکای لاتین و مرکزی مذاکره کرده و اعلام کردیم که در حوزه نیروی کاری بخش کشاورزی ما ظرفیت داریم. 

به گفته عسکری، اگر فضا مهیا کنیم، مسیر را سهل و آسان کنیم و بروکراسی‌های اداری را کمرنگ کنیم می‌توانیم از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های کشاورزی در حوزه ارز آوری، اشتغال، تولید و صادرات بهره ببریم به گونه ای مسیر را دنبال کنیم که شیرهای نفت را ببندیم.

او با تاکید بر اینکه امروز در حوزه سفره مردم هر کشوری هر دولتی و هر ملتی آینده نگری نکند حتماً آسیب خواهد دید، بیان کرد: چالش‌های پیش روی جوامع بشری امروز مربوط است به حوزه امنیت غذایی بنابراین با جنگ ها و بحران آبی که در دنیا روی داده اگر برنامه ریزی نکنیم بی شک لطمه خواهیم خورد. 

عسکری با بیان اینکه فضای بخش کشاورزی را باید به گونه‌ای جلو ببریم که در مقابل تنش‌های محیطی مقاوم باشد، افزود: این نکته ای است که برای ما حائز اهمیت بوده و به اطلاع رئیس جمهور و رئیس مجلس رسانده شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت‌های بخش کشاورزی مجدد بررسی می‌شود، افزود: ۴۵ درصد جمعیت ما مرتبط با بخش کشاورزی هستند، ۲۵ درصد اقتصاد کشور مربوط به بخش کشاورزی است، اینها خودش ظرفیت و قابلیت است و از همه اینها مهمتر در حوزه اشتغال یکی از ظرفیت‌های منحصر به فرد است.

او با بیان اینکه ما در بحث قانون های مرتبط مشکل خاصی نداریم، گفت: از نخبگان، فرهیختگان، پژوهشگران و کسانی که علاقه مند بودند به حوزه کشاورزی دعوت کردیم تا چالش‌های بخش کشاورزی را احصا و مشکلات بخش کشاورزی را عنوان کنند؛ حدود ۶ ماه روی طرح امنیت غذایی کار کردیم و در قالب ۱۵ ماده همه ایرادات بخش کشاورزی آمد، در کنار آن راهکارها هم ارائه شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه قانون امنیت غذایی به زودی توسط وزارت جهاد کشاورزی عملیاتی و اجرایی و خیلی از مشکلات حل می‌شود، اظهار کرد: نمایشگاه بسیار ارزشمندی بود باور کردیم که می‌توانیم، باور کردیم که جوانان ما می‌توانند در عرصه‌های مختلف یک حرکت‌های ارزشمندی را انجام دهند. 

عسکری با بیان اینکه در این نمایشگاه تجهیزات و امکانات مهندسی معکوس در حوزه تولید ادوات و دستگاه‌ها می‌بینید که در نوع خودش منحصر به فرد و بی نظیر است، تصریح کرد: حتما باید اینها را حمایت و کمک کنیم. 

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

ارجاع طرح تأسیس سازمان حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه به کمیسیون امنیت ملی-پیام امروز

۱۱:۰۶ – ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۱:۰۶ – ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳  نمایندگان در نشست علنی امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *