سوله آکام فلز

ایران واجد شرایط دریافت گواهی وضعیت عاری از مالاریاست

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران اعلام کرد: ایران واجد شرایط دریافت گواهی وضعیت عاری از مالاریاست.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، دکتر سید جعفر حسین در پیامی به مناسبت روز جهانی مالاریا گفت: جمهوری اسلامی ایران به طور موثر توانسته است برای بیش از سه سال انتقال بومی مالاریا را قطع کند و اکنون واجد شرایط دریافت گواهی وضعیت عاری از مالاریا است.

در بخشی از متن پیام نماینده سازمان بهداشت جهانی به وبینار روز جهانی مالاریا که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، آمده است: «در این روز جهانی مالاریا، ما باید به یاد داشته باشیم که با وجود اینکه این بیماری قابل پیشگیری و درمان است، اما در سال ۲۰۲۰، مالاریا جان ۶۲۷۰۰۰ نفر را گرفته و حدود ۲۴۱ میلیون مورد جدید را مبتلا کرده است. این آمار و ارقام بیانگر حدود ۱۴ میلیون مورد و ۶۹۰۰۰ مرگ بیشتر در مقایسه با سال قبل است (گزارش جهانی مالاریا ۲۰۲۱).»

در بخش دیگری از این پیام با اشاره به اهداف تعیین شده در جهت کاهش بروز و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از مالاریا تا سال ۲۰۳۰ در دنیا، آمده است: «روز جهانی مالاریا در سال ۲۰۲۲ با موضوع «بهره گیری از نوآوری برای کاهش بار بیماری مالاریا و نجات جان افراد» مشخص شده است.

سازمان جهانی بهداشت بر نقش حیاتی نوآوری در تسریع پیشرفت به سمت اهداف جهانی مالاریا تمرکز خواهد کرد.

ابزارهای نوآورانه جدید از جمله نوآوری در مداخلات جدید کنترل ناقلین و حشره‌کش‌ها، ابزارهای تشخیصی بهبود یافته و داروهای موثرتر، در کنار ابزارهای دیگر برای دستیابی جهان به این اهداف حیاتی هستند. دستیابی به اهداف همچنین نیازمند نوآوری‌هایی در نحوه انتخاب و ارائه ابزارهای موجود است.»

وی در ادامه پیام خود آورده است: «در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت فوق العاده ای در راستای حذف مالاریا بوده ایم. جمهوری اسلامی ایران به طور موثر توانسته است برای بیش از سه سال انتقال بومی مالاریا را قطع کند و اکنون واجد شرایط دریافت گواهی وضعیت عاری از مالاریا است.

مایه خرسندی ماست که از جمهوری اسلامی ایران برای به روز رسانی راهبردهای ملی به منظور پیشگیری از انتقال مجدد، مستندسازی برنامه، صدور گواهینامه حذف مالاریا و تهیه تجهیزات و مواد مصرفی حیاتی به ویژه در زمان همه گیری کووید-۱۹ حمایت کنیم تا نظام مراقبت بیماری و کنترل ناقلین حفظ شود.

از آنجا که وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مدیر کل سازمان جهانی بهداشت برای آغاز فرآیند صدور گواهینامه درخواست کرده‌اند، دفترهای مرکزی سازمان جهانی بهداشت، منطقه ای و کشوری در آخرین قدم های صدور گواهینامه ایران عاری از مالاریا در آینده نزدیک همراه شما خواهند بود.»

وی همچنین تاکید کرده است: «با توجه به گزارش اخیر شناسایی پشه آئدس مهاجم، ایران باید نظارت و کنترل بیماری‌های منتقله از طریق ناقلین خود را در یک رویکرد یکپارچه تقویت کند تا دستاوردها را حفظ کند و از گسترش سایر بیماری های منتقله از طریق ناقل به ویژه بیماری‌های منتقله از طریق آئدس مانند تب دنگی و چیکونگونیا جلوگیری کند.

من مطمئنم جمهوری اسلامی ایران با استفاده از رویکردهای نوآورانه برای بسیج منابع محلی و فن آوری های جدید، تعامل با جوامع محلی و همکاری بین بخشی، می تواند تجربیات ارزشمند خود را به اشتراک بگذارد و تعهد خود را برای پایان دادن مالاریا به دنیا نشان دهد.»

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

رهایی ۶۱۳ نفر از قصاص در سال گذشته-پیام امروز

۱۸:۰۱ – ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ ۱۸:۰۱ – ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ حجت‌الاسلام صادقی رئیس مرکز توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *