سوله آکام فلز

ایران و افغانستان؛ جانی در دو بدن

“چند روزی به هر شبکه اجتماعی که سر می زدید اخبار و شابعات فراوانی از اجحاف برادران افغانستانی علیه ایرانی ها و یا بالعکس مشاهده می کردید که از سوی شبکه های خارجی با اهداف خاصی پخش و منتشر می گردید بسیاری با باور نمودن این کلیپ های ساختگی به بیان احساسات و عواطف خود پرداخته و یا به باز نشر این شایعات کمک‌ نمودند که این مساله خود نیز بر دامنه اختلافات افزود.”

به گزارش ایسنا، حسن اوجی، کارشناس روابط بین الملل در یادداشت خود ابتدا این سروده سید حسن مبارز شاعر روحانی، افغانستانی ساکن ایران را آورده است که می‌گوید:

“اف بر آن غیرتتان اف که اجیرید شما

دو سه تا جیره خور روبه پیرید شما

ما دو رودیم که یک راه به دریا داریم

دو صداییم که در حنجره‌ای جا داریم

دو برادر که هوای دل هم را داریم

چشم امّید به آرامش فردا داریم

ما دو همسایۀ هم، حامیِ هم، بیداریم

حرمت شادیِ هم، حرمتِ غم را داریم

گرچه امروز دو نیم ایم و دو عنوان هستیم

ما دو جسمیم ولی یک دل و یک جان هستیم”

اوجی با این مقدمه ادامه می‌دهد: ایران به دلیل روابط دیرینه و تاریخی خود بویژه از آن روزی که در دوران صفویه تفرقه و جدایی در میان دو طرف با تلاش روباه پیر استعمار شکل گرفت به عنوان اولین کشوری محسوب می شود که که همواره حامی مردم افغانستان بوده و در طول جنگ های متعدد مردم این کشور با انگلستان، شوروی، آمریکا و غرب از آن ها در مسیر استقلال و رهایی از سلطه استعمار شرق و غرب حمایت کرده است. ایران میزبان بیشتر از پنج میلیون آواره افغانستانی است که از مزایای تحصیل، کار، رفاه و بهداشت همانند دیگر شهروندان ایرانی برخوردار هستند. از سوی دیگر ایران همواره حامی صلح، ثبات، امنیت و بهروزی برای مردم و کشور افغانستان بوده است.

به نظر می رسد برخی  مطبوعات و رسانه های غربی پس از آن که اولین اولویت سیاست خارجی ایران گسترش روابط بهینه با همسایگان اعلام گردیده در جهت تخریب این اصل گام برداشته اند. در این نقشه شوم‌، کشور و مردم ‌افغانستان نخستین آوردگاه آزمایش سیاست های «تفرقه بیانداز و حکومت کن» این جماعت در نظر گرفته شده است و احتمالا گام بعدی آن نیز تخریب روابط میان دو کشور ایران و عراق است. صهیونیست ها و عمال غربی آنها سعی دارند با ایجاد شکاف در روابط میان کشورهای همسایه منویات خود را به پیش برده و میزان مشروعیت منحوس و نداشته خود را افزایش دهند زیرا از این طریق چپاول و غارت مردم منطقه نیز تسهیل می گردد.

مردم غیور افغانستان بخوبی در جریان فرار مفتضحانه سربازان آمریکایی از کشورشان شاهد بودند که غربی ها حتی برای هم پیمانان محلی خود ارزشی قائل نبوده و نیستند و آن ها را در برابر کوهی از مشکلات تنها خواهند گذاشت. آمریکایی ها حتی با تصرف هفت میلیارد دلار اموال مردم‌ افغانستان نشان دادند که برای آن ها؛ رفاه، امنیت، آسایش و حتی کمک های انسان دوستانه به مردم‌ مظلوم ‌این کشور شعاری بیش نبوده و بی معنا و مفهوم است.

این در حالی  است که جمهوری اسلامی ایران همواره برادران و خواهران افغانستانی را بخشی از  جان خویش دانسته که علی رغم جدایی ها و مرزبندی های مصنوعی استعماری همچنان خلق و خوی فرهنگی مشترک ‌خویش را حفظ کرده اند. خوشبختانه با آغاز تهاجم سازمان یافته و پخش شایعه و کلیپ های ساخته شده، مقامات جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ مواضع درست و صحیح توانستند بر این تهاجم سایبری و توطئه ایجاد تفرقه میان دو همسایه غلبه نمایند هر چند به نظر می رسید مقام های حکومت سرپرستی طالبان در دام چنین شایعات و تبلیغاتی افتاده و با نادیده گرفتن خدمات ایران به برادران و خواهران افغانستانی در طول سال های تهاجم شرق و غرب؛ به گسترش شکاف ها دامن زده اند.

مردم افغانستان بخوبی به این بازی ها آگاهی و وقوف داشته و دارند. امید است گروه حاکم بر افغانستان نیز با کسب تجربه بیشتر بتوانند موضوعات و رویدادهای پیرامون خود را به درستی تجزیه و تحلیل کنند و در دام توطئه ها نیفتند.

درود ای هم زبان من هم از ایرانم

نه از رومم نه از بلخم همان بی‌رنگ بی‌رنگم

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

اعلام اسامی اعضای هیأت رئیسه سنی مجلس دوازدهم-پیام امروز

مهدی عبدالملکی معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره فعالیت قوه مقننه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *