تهیه آیین نامه مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ظرف ۶ ماه

معاون وزیر کار از تدوین آیین نامه اجرایی تبصره (۲) قانون مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی خبر داد. بر این اساس پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون مقاوله نامه باید ظرف مدت ۶ ماه تهیه و جهت تصویب در هیأت وزیران از سوی وزیر کار به هیات دولت ارسال شود.

به گزارش ایسنا، قانون تصویب مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) و سند الحاقی (پروتکل) ۲۰۰۲ (۱۳۸۱) مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی آبان ماه سال گذشته از تصویب مجلس شورای اسلامی گذشت که پس از تایید در شورای نگهبان در تاریخ ۱۵ آذرماه ۱۴۰۰ جهت اجرا ابلاغ شد.

این مقاوله نامه به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ۲۳ آذرماه ۱۳۹۹ به تصویب هیأت وزیران رسیده بود.

بر اساس مقاوله نامه ۱۵۵ سازمان جهانی کار هر کشور عضو با توجه به شرایط و رویه های ملی و با مشورت با تشکل‌های کارفرمایی و کارگری منتخب، سیاست ملی منسجمی را در خصوص ایمنی و بهداشت شغلی و محیط کار باید تدوین و اجرا کند و به طور دوره ای مورد بازنگری قرار دهد.

مقوله بهداشت همواره به عنوان یکی از شاخص های اصلی تأمین رفاه اجتماعی مطرح بوده و توجه به سلامت نیروهای کار در دستور کار دولتها قرار داشته است.

علی حسین رعیتی فرد ـ معاون روابط کار وزارت کارـ با اشاره به مقاوله‌نامه‌ ایمنی و بهداشت شغلی (شماره ۱۵۵) سازمان بین المللی کار می گوید: خوشبختانه در سال‌های گذشته الحاق به این مقاوله نامه در دستور کار شورای عالی حفاظت فنی قرار گرفت و مطالعات امکان سنجی الحاق به مقاوله نامه مذکور و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت که اجرای آن توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است.

به گفته وی، سازمان بین‌المللی کار، مقاوله نامه شماره ۱۵۵ را در زمره استانداردها یا مقاوله نامه‌های فنی قرارداده که در صورت تصویب آن در مجمع عمومی سال جاری سازمان بین المللی کار این مقاوله نامه به مقاوله نامه‌های بنیادین کار اضافه خواهد شد.

رعیتی فرد با اشاره به اهمیت مصوبات این شورا در کمک به تحقق شعار سال، می افزاید: دبیرخانه شورای عالی حفاظت فنی باید به صورت مستمر اقدامات شایسته ای در این خصوص داشته باشد.

به دنبال تصویب پیوستن جمهوری اسلامی ایران به مقاوله‌نامه ۱۵۵ ایمنی و بهداشت کار، آیین‌نامه اجرایی آن جهت تصویب در شورای عالی حفاظت فنی در دستور کار قرار گرفت.

بر این اساس شورای عالی حفاظت فنی ملزم شده پیش نویس آیین نامه اجرایی قانون مقاوله نامه را ظرف مدت ۶ ماه تهیه و این آیین نامه را جهت طی کردن مراحل تصویب در هیأت وزیران توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به هیأت دولت ارسال کند.

به گزارش ایسنا، آیین نامه اجرایی تبصره دو قانون مقاوله نامه ایمنی و بهداشت شغلی در یکصد و هفتاد و ششمین نشست شورای‌ عالی حفاظت فنی تدوین شد و پس از طرح و بررسی توسط اعضای شورا با اعمال نظرات و پیشنهادات اصلاحی به تصویب رسید.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

افزایش ۵٠ درصدی قیمت بلیت قطار برای گردشگران خارجی/ مشمول اتباع خارجی ساکن ایران نمی‌شود

۰۱ / ۰۵ / ۱۴۰۳ – ۱۲:۵۲:۰۶ عضو انجمن شرکت‌های حمل و نقل ریلی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *