سوله آکام فلز

توضیحات بهزیستی درخصوص آزار و اذیت یک معلول ذهنی

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان بهزیستی کشور درخصوص تصاویر منتشر شده از آثار اذیت و آزار جسمی یک معلول ذهنی در قائمشهر توضیحاتی ارائه کرد.

کاظم نظم‌ده در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص وضعیت این معلول ذهنی در قائمشهر که مورد اذیت و آزار قرار گرفته است، اظهار کرد: توانخواه “ع – ش”، ۲۳ تیرماه سال ۱۳۹۹ در مرکز نگهداری قائمشهر مورد پذیرش قرار گرفت و ۱۰ مردادماه سال ۱۴۰۰ به دلیل ضعف و علائم بیماری از مرکز ترخیص و تحویل خانواده (پدر و مادر) شده است، در زمان تحویل این توانخواه به خانواده، هیچگونه علائم سوختگی یا ضرب و شتم در بدن او وجود نداشته است. دو الی سه روز بعد از ترخیص، این توانخواه توسط خانواده در بیمارستان قائمشهر بستری می‌شود.

وی ادامه داد: در پذیرش بیمارستان و شرح حالی که از پذیرش بیمارستان وجود دارد، هیچگونه اشاره‌ای به زخم و سوختگی و جراحت‌هایی که مورد ادعای خانواده است، نشده است. در زمانی که این توانخواه در بیمارستان بستری بوده، بنا به درخواست خانواده توسط پزشکی قانونی مورد معاینه و ارزیابی قرار گرفته است و در گزارش پزشکی قانونی اشاره‌ای به سوختگی در بدن توانخواه نشده اما به وجود علائم جراحت بدون زمان احتمالی اشاره شده است.

مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان بهزیستی کشور افزود: آنچه مهم است، این است که این توانخواه ۱۰ مرداد سال ۱۴۰۰ از مرکز ترخیص شده و سوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ این مطلب برای اولین بار در فضای مجازی انعکاس پیدا کرده است و طی این زمان ۹ ماهه هیچگونه شکایت یا مراجعه‌ای از طرف خانواده به مرکز یا بهزیستی یا رسانه یا مراجع نداشته‌ایم؛ با وجود این تعلل ۹ ماهه در انعکاس این موضوع بسیار مهم و ضروری، سازمان بهزیستی وظیفه خود می‌داند بدون فوت وقت و بی هیچ اغماضی موضوع را بطور جد مورد بررسی قرار دهد و در این خصوص سازمان بهزیستی هیچگونه تعارفی با هیچ مرکزی نداشته و ندارد؛ مراکز متخلفی بوده‌اند هر چند تعداد آنها  نسبت به‌ کل مراکز، بسیار بسیار محدود و ناچیز بوده ولی بدون ذره‌ای اغماض، پروانه‌شان لغو و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

نظم‌ده با بیان اینکه سازمان بهزیستی نسبت به ضرب و شتم، تخلف و اجحافی که در حق معلولان شود به هیچ عنوان گذشت نمی‌کند، گفت: به طور جدی برای برخورد قانونی با متخلف یا متخلفین اقدام و در صورت اثبات تخلف، علاوه بر لغو پروانه به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی یادآور شد: در مواردی هم که خانواده تخلف داشته باشد و بررسی‌ها حکایت از معلول‌آزاری، کودک‌آزاری یا سالمندآزاری باشد، با اینگونه افراد نیز از طریق مجاری حقوقی سازمان برخورد قانونی خواهیم داشت.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

فروش خانه پدری برای نجات پسر از قصاص-پیام امروز

 ۱۸ اسفند سال ۱۴۰۱ به دنبال پیدا شدن جسد خونین پسر جوانی به نام سعید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *