سوله آکام فلز

تولید بومی ژنراتورهای نانوحباب برای افزایش نرخ بهره‌وری مزارع میگو

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، آبزی‌پروری در دهه‌­‌های اخیر به علت نقش حیاتی در تأمین و حفظ امنیت غذایی در سراسر جهان رشد چشمگیری داشته‌ است. علاوه بر این، بر اساس آمار سازمان خوار و بار جهانی (FAO) در سال ۲۰۱۸، بیش از ۸۹ درصد از تولید آبزی پروری جهان به طور عمده در مناطق آسیایی واقع شده است.

تولید میگوی پرورشی در سرتاسر جهان به دلیل فناوری‌های پیشرفته به طور متوسط افزایش یافته است. در این عرصه، مراکز اصلی تولید میگو در چین، هند، اکوادور، ویتنام، اندونزی، تایلند و آرژانتین واقع شده‌اند. بهینه‌سازی شرایط پرورش میگو سبب رشد مناسب و تولید باکیفیت در این صنعت می‌­شود. عواملی مانند کیفیت آب و ویژگی‌های خاک در استخر‌های پرورشی بسیار حائز اهمیت هستند. اگر این عوامل در سطح مطلوبی حفظ نشوند، سبب ایجاد اختلال در تغذیه میگو‌ها، احتمال افزایش بیماری، کاهش بازماندگی و بقا می‌شود و بر کیفیت و بهره‌وری تولید تأثیر منفی می‌گذارد.

منابع آبی مورد استفاده در مزارع پرورش میگو حاوی مواد آلی و معدنی متنوعی‌اند که شامل یون‌های معدنی محلول در آب، گاز‌های حل شده، ذرات معلق، ترکیبات آلی محلول و میکروارگانیسم‌ها هستند. عوامل متعددی از قبیل شرایط جوی و کیفیت آب ورودی به استخر‌ها (عوامل خارجی)، نوع تغذیه میگو، جانوران مرده و مواد دفعی (عوامل داخلی) می‌توانند بر کیفیت آب تأثیرگذار باشند و کیفیت آب مورد استفاده در استخر‌های پرورش میگو را به شدت تحت تأثیر قرار دهند (براساس گزارش ایبر و همکاران، ۲۰۲۱).

پیشنهاد مطالعه:  کمک‌هزینه ناسا برای پژوهش در مورد جوان‌ترین همسایگانزمین

مدیریت دقیق و اطلاع درست از شرایط محیطی و کیفیت آب برای به حداکثر رسیدن کیفیت پرورش میگو و بهره‌وری مناسب از مزارع همواره دارای اهمیت بسیاری است. یکی از مهم‌ترین نشانه‌­‌های کیفیت آب در استخر‌های پرورشی میزان اکسیژن محلول در آب استخر است؛ بنابراین، درک دقیق عواملی که ممکن است باعث کاهش غلظت اکسیژن حل شده در استخر‌ها شوند، ضروری است. در شرایط دیگر، استفاده بیش از حد از مواد شیمیایی در سیستم‌های کشت و افزایش میزان رسوبات کف استخر نیز می‌تواند به آلودگی لایه‌های بالایی آب حوضچه منجر شود. علاوه بر این، عدم مدیریت درست مزرعه مانند جمع‌آوری ضایعات میگو‌های مرده و غذا‌های مصرف نشده نیز می‌تواند سبب آلودگی آب شود (بر اساس گزارش ایبر و همکاران، ۲۰۲۱).

غلظت‌های اکسیژن محلول در طول روز افزایش می‌­یابد و مقدار DO تولید شده توسط فتوسنتز بیشتر از مقدار مورد استفاده در تنفس موجودات زنده در استخر‌ها است. در مقابل، در طول شب یا هوای ابری، تنفس توسط میگو، فیتوپلانکتون‌ها و دیگر موجودات زنده در استخر‌ها منجر به کاهش قابل توجه سطح اکسیژن یا آنوکسیا می‌شود. غلظت‌های پایین اکسیژن محلول در استخر‌های پرورشی برای میگو­‌ها خطرناک هستند زیرا منجر به از دست دادن اشتها، آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌ها، بهره وری کم در مصرف خوراک، نرخ بالای مرگ و میر و بازده کم تولید می‌شود. سیستم‌های هوادهی برای پرورش میگو مزایای بسیاری مانند افزایش کیفیت آب و افزایش تولید را به همراه دارند. فتوسنتز اکسیژن را در لایه سطحی آب تولید می‌­کند؛ بنابراین، غلظت اکسیژن محلول با عمق آب کاهش می‌یابد و کم‌ترین مقدار آن در کف استخر است. در نتیجه برخی محققین، استخر‌های کم عمق را برای پرورش میگو توصیه می‌کنند زیرا میگو‌ها اکسیژن را در لایه‌های میانی و پایینی استخر‌ها مصرف می‌­کنند. میزان اکسیژن محلول در حوضچه‌های پرورش میگو نه تنها به دما، شوری و فشار بستگی دارند، بلکه به میزان تنفس میگو، رسوبات آب و تراکم ذخیره‌سازی نیز بستگی دارند (بر اساس گزارش تاین و همکاران، ۲۰۱۹).

پیشنهاد مطالعه:  جزئیات تثبیت ایران در "مدار لئو" از زبانسخنگوی سازمان فضایی ایران

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری , ستاد ویژه توسعه فناوری نانو , فناوری نانو ,

هواده­‌ها به دو دسته اصلی هواده‌­‌های پاششی یا اسپلش (با پاشیدن آب به هوا سبب انتقال اکسیژن به آب می‌­شوند) و هواده­‌های حباب ساز ( با ساختن حباب‌های هوا سبب انتقال اکسیژن می‌­شوند) طبقه‌بندی می‌شوند.

استفاده از دستگاه‌های هوادهی در پرورش میگو منجر به بهبود رشد و بازماندگی در میگو‌ها می‌­شود. با این حال، مصرف انرژی بالا و کارایی پایین انتقال اکسیژن از معایب این دستگاه‌ها به حساب می‌آید. انتخاب دقیق تجهیزات هوادهی و بهینه‌سازی تنظیمات سیستم می‌تواند به کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک کند. این دستگاه‌ها همچنین می‌توانند به کاهش خطر بیماری‌ها و مسائل محیطی در مزرعه کمک کنند. در بسیاری از کشور‌ها، از دستگاه‌های هوادهی استفاده می‌شود که از منابع تجدید‌پذیر مانند نور خورشید بهره می‌برند. در کل، دستگاه‌های هوادهی ابزار‌های مهم در صنعت پرورش میگو هستند که به بهبود عملکرد و حفظ محیط زیست کمک می‌کنند (بر اساس گزارش تاین و همکاران، ۲۰۱۹).

در سال ۲۰۲۲ یک استارتاپ در اندونزی، سیستم هوادهی خودکار را که با استفاده از پنل‌های خورشیدی کار می‌‌کند، طراحی کردند. این هواده می‌‌تواند برای کشاورزان در جهت صرفه‌جویی در انرژی ابزار مناسبی باشد. مبنای کار این هواده استفاده از نور خورشید برای تولید حباب‌های هوا است. وقتی پنل خورشیدی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، برق تولید می‌کند که قسمتی از هواده آن را برای تثبیت ولتاژ خروجی انرژی از پنل خورشیدی ذخیره می‌­کند. هنگامی که دستگاه کار نمی‌­کند، کنترل‌کننده انرژی را از پنل خورشیدی به باتری وارد می‌­کند و باتری را شارژ می‌­کند. این هواده می‌­تواند میزان و کیفیت اکسیژن مورد نیاز میگو را در استخر افزایش دهد. این تیم‌ امیدوارند که در آینده، اینترنت‌ اشیاء را روی هواده اعمال کنند تا کشاورزان بتوانند با استفاده از یک گوشی هوشمند هواده­ را از خانه کنترل کنند (براساس گزارش سایت گلوبال سی فود، ۲۰۲۲).

پیشنهاد مطالعه:  نمایشگاه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه رسانه برگزارمی‌شود

در کشور ایران نیز روش‌های مختلفی برای هوادهی استخر‌ها وجود دارد که در مزارع اجرا شده است. استفاده از ژنراتور‌های نانو حباب یکی از روش‌های نوین برای هوادهی استخر‌ها است که در مزارع آبزی‌پروری کاربرد دارد.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

ماهواره "پارس ۱" آماده پرتاب به فضا در مدار ۵۰۰ کیلومتری/ امکان تصویربرداری از تمام اراضی ایران در ۱۰۰ روز! + تصاویر

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری پیام امروز، ماهواره “پارس ۱” جزو کلاس ماهواره‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *