سوله آکام فلز

تکرار ادعاهای عربستان درخصوص میدان گازی آرش

وزارت امورخارجه عربستان مدعی شد که ریاض و کویت از ایران خواسته‌اند تا برای تعیین مرز شرقی منطقه مورد مناقشه میدان نفتی و گازی آرش وارد مذاکره شود.

به گزارش ایسنا به نوشته خلیج تایمز، وزارت امورخارجه عربستان با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر ادعاهای خود درباره میدان مشترک گازی آرش/الدره را تکرار کرد و خواستار گفت‌وگو با ایران برای تعیین مرز شرقی این منطقه شد.

در این بیانیه ادعا شده است که ریاض به همراه کویت از ایران برای مذاکره درباره این موضوع دعوت کرده اما پاسخی از تهران دریافت نکرده‌اند.

همچنین در این بیانیه ادعا شده است که عربستان سعودی و کویت حق دارند میدان گازی آرش را برای بهره‌برداری خود گسترش دهند.

به گزارش ایسنا، این ادعاهای واهی در حالی بار دیگر از سوی عربستان مطرح شده است که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی درباره توافق کویت و عربستان در خصوص میدان نفتی و گازی آرش و رایزنی اخیر وزیر امورخارجه کشورمان با همتای کویتی خود در این ارتباط تصریح کرد: وزارت نفت به عنوان مرجع تخصصی اعلام کرده که این حوزه نفتی مشترک است. بین ما و کویت مرزهای تحدید نشده ای وجود دارد که باید تحدید حدود انجام شود. ایران اعلام کرده پیش از تحدید حدود نباید این منابع مورد بهره برداری قرار بگیرند. یادداشتی را به کویت داده ایم و در آن یادداشت تأکید کرده ایم که حقوق ایران باید در این زمینه محفوظ بماند و این منابع به صورت مشترک بهره برداری شود.

خطیب زاده ادامه داد: کویت نیز برای تحدید حدود اعلام کرده که آمادگی دارد و ما این را مقدمه خوبی می دانیم که در این زمینه هیئت های دو کشور با یکدیگر رایزنی و گفت وگو کنند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

توافق آذربایجان، ایران و روسیه برای تسهیل عبور کالا از راهگذر شمال-پیام امروز

 در دیدار نمایندگان حوزه حمل‌ونقل آذربایجان، ایران و روسیه که برای نخستین بار در مرز‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *