خطر ضدآفتاب‌ها برای علف‌های دریایی مدیترانه

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مواد شیمیایی کرم‌ها و لوسیون‌های ضد آفتاب در علف‌های دریایی در دریای مدیترانه انباشته شده اند.

به گزارش ایسنا، کارشناسان فیلترهای فرابنفش را در ساقه های گونه ای از علف دریایی موسوم به Posidonia oceanica که در سواحل “مایورکا” یافت می شود و بومی دریای مدیترانه است، کشف کردند.

کارشناسان معتقدند این آلودگی نتیجه فعالیت های تفریحی و گردشگری و تخلیه زباله در منطقه گردشگری است.

کارشناسان اظهار داشتند: این منطقه دریایی تحت تاثیر فعالیت‌های بندری، تخلیه آب و گردشگری است. از آنجاییکه دریای مدیترانه کم عمق، کوچک و محصور است، غلظت مواد شیمیایی جذب کننده فرابنفش می تواند به سطح بالایی برسد.

کارشناسان در نمونه‌های بررسی شده غلظت‌های متفاوتی از ترکیبهای ضدآفتاب از جمله اکسی بنزون، آووبنزون ​​۴-متیل، بنزیلیدین کامفور، بنزوفنون-۴ و متیل پارابن را یافتند.

در حالی که تأثیر کامل این مواد شیمیایی بر علف‌های دریایی ناشناخته است اما کارشناسان نسبت به عوارض بالقوه آن ابراز نگرانی کردند.

به گزارش روزنامه گاردین، به گفته محققان اگر ضدآفتاب‌ها بر فتوسنتز و سودمندی علف‌های دریایی تاثیر بگذارند، با چالش مواجه می‌شویم زیرا این علف‌های دریایی نقش‌های زیست محیطی مهمی در سواحل مدیترانه ایفا می‌کنند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

تعداد کودکان کار قزوین در حال افزایش است – خبرگزاری تسنیم

حدود ۱۲ هزار نفر شرکت کردند و قرار هست ۴هزار و۳۶۶ نفر از این عزیزان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *