سوله آکام فلز

درخشش دهانه یخ زده مریخ

در عکس جدیدی که ناسا از سیاره سرخ منتشر کرده است، یخبندان در سراسر سطح دهانه جنوبی مریخ مشاهده می‌شود.

به گزارش ایسنا، بر اساس بیانیه ناسا، ابزار موسوم به “آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا”(HiRISE) روی “مدارگرد شناسایی مریخ ناسا”(MRO) تصویری از سطح یخ زده یک دهانه در مریخ را ثبت کرده است.

زمستان‌های مریخ می‌تواند بسیار سرد باشد و دما در نزدیکی قطب‌های آن به منفی ۱۹۵ درجه فارنهایت(منفی ۱۲۵ درجه سانتی‌گراد) می‌رسد. بنابراین لایه‌ای از یخبندان کربن دی‌اکسید یا یخ خشک ممکن است در سطح برخی از مناطق این سیاره ایجاد شود.

اما مدارگردها همچنین می‌توانند تکه‌های کوچک یخبندان را در نشیب‌های نزدیکتر به استوای این سیاره مشاهده کنند. این مکان‌ها دماهای سردتری را تجربه می‌کنند، چرا که نور خورشید کمتری دریافت می‌کنند، بنابراین یخ‌زدگی کربن دی اکسید یا همان یخ خشک، ذوب نمی‌شود.

عکس جدید “آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا”(HiRISE) از نیم‌کره جنوبی مریخ در اواسط زمستان گرفته شده است. این عکس دهانه‌ای را در نزدیکی عرض جغرافیایی ۳۷ درجه جنوبی مریخ نشان می‌دهد.

این دهانه که شیب آن رو به جنوب دهانه است، پر از یخ زدگی درخشان کربن دی اکسید است که در عکس رنگی پردازش شده و بهبود یافته، آبی به نظر می‌رسد.

این عکس، یخ خشک را درون و اطراف خندق‌های روی شیب دهانه نشان می‌دهد که توسط جریان‌هایی که در ماه‌های گرم‌تر رخ می‌دهند، بدین شکل درآمده‌اند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

تصاویر HMD Pulse لو رفت؛ موبایلی که باید نوکیا نام می‌گرفت-پیام امروز

HMD Global به عرضه‌ گوشی نوکیا ادامه می‌دهد؛ اما امسال می‌خواهد گوشی‌هایی با برند اختصاصی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *