سوله آکام فلز

دستگیری ۲هزار نفر و کشف ۱۹۵۰۰ شیء تاریخی قاچاق

فرمانده یگان حفاظت از کشف ۱۹ هزار و ۵۴۲ قلم شیء تاریخی و دستگیری ۲۰۲۵ نفر و توقیف ۴۵۲ فلزیاب در سال ۱۴۰۰ خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار حسن مهری در پنجمین گردهمایی سراسری فرماندهان، معاونان، مدیران و مسؤولان پایگاه‌های یگان حفاظت میراث فرهنگی گزارشی از وضعیت یگان حفاظت و آثار تاریخی ارائه کرد و با شرح ماموریت‌های یگان در حوزه‌های میراث فرهنگی و گردشگری از تفاهم با حدود شش هزار شورایاری و دهیاری برای حفاظت از میراث فرهنگی خبر داد و اختصاص شماره تلفن سه رقمی برای گزارش‌های مردمی به منظور گسترش دایره حفاظت و کنترل میراث فرهنگی را درخواست کرد.

او همچنین از طراحی برگه اخطار در حرایم و حوزه‌هایی که احتمال ارتکاب جرم در حوزه میراث فرهنگی وجود دارد، خبر داد و گفت:‌ سال گذشته ۷۸۷۴ برگه اخطار صادر شده که حدود ۴۷۲ مورد منجر به تشکیل پرونده قضایی شد و  در بیش از هفت‌هزار اخطار نیز پیشگیری اتفاق افتاد.

مهری با اشاره به مجازات محدود و ناقص فلزیاب، اظهار کرد: ‌مجازات درنظر گرفته شده فقط به توبیخ دستگاه فلزیاب ختم می‌شود. مجازات دیگری پیش‌بینی نشده است، ‌ اما در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بند ج جریمه سه برابری برای فلزیاب درنظر گرفته شده است که اکنون این قانون را اجرا می‌کنیم.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی همچنین از آموزش یک هزار و ۱۰۰ نفر در یگان به عنوان ضابط قضایی خبر داد که کارت آن‌ها نیز صادر شده است.

بنابر گزارشی که سردار مهری در این گردهمایی ارائه کرد در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۹ هزار و ۵۴۲ قلم شیء (اصل و تقلبی) ‌کشف شده که حدود هشت هزار و ۷۷۴ شیء اصل و ۱۰ هزار و ۷۶۸ شیء تقلبی بوده است. همچنین ۴۵۲ دستگاه فلزیاب ضبط و توقیف شده و ۲۰۲۵ نفر هم دستگیر شده‌اند.

دستگیری ۲هزار نفر و کشف ۱۹۵۰۰ شیء تاریخی قاچاق

در ادامه این گردهمایی، از فرماندهان برگزیده یگان حفاظت استان‌های اصفهان، همدان، خراسان رضوی، لرستان، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد و گلستان با حضور سردار اشتری تجلیل شد.

همچنین‌ مدیران و کارکنان یگان حفاظت فیروزآباد فارس، دزفول و کوه خواجه، بافت تاریخی یزد؛ ساختمان مرکزی وزارتخانه از سوی ضرغامی تقدیر شدند و از معصومه افتخاری به عنوان میراث‌بان افتخاری استان گلستان نیز تجلیل شد.

دستگیری ۲هزار نفر و کشف ۱۹۵۰۰ شیء تاریخی قاچاق

دستگیری ۲هزار نفر و کشف ۱۹۵۰۰ شیء تاریخی قاچاق

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

سفر بدون ویزا به چین تمدید شد-پیام امروز

به نقل از یورونیوز، چین سفر بدون روادید را برای مالزی و ۱۱ کشور اروپایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *