روسیه دسترسی اوکراین به “جی‌پی‌اس” را مختل می‌کند

براساس گزارشی از ان‌بی‌سی (NBC) یکی دیگر از زیرساخت‌های فضایی اوکراین مورد حمله قرار گرفته است و احتمال قطع شدن دسترسی اوکراین به جی‌پی‌اس وجود دارد.  

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس،  در این گزارش به نقل از نیروی فضایی ایالات متحده آمریکا آمده است که مسدودکننده‌های نیروهای روسیه که اوکراین را محاصره کرده‌اند در حال هدف قرار دادن ماهواره‌های سامانه موقعیت‌یاب جهانی(جی‌پی‌اس) هستند که برای ناوبری، نقشه‌برداری و سایر اهداف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ژنرال “دیوید تامپسون”(David Thompson)، معاون بخش عملیات‌های فضایی در نیروی فضایی آمریکا روز دوشنبه(۱۱ آوریل) به ان‌بی‌سی گفت: شاید اوکراین قادر به استفاده از جی‌پی‌اس نباشد زیرا مسدود کننده‌ها از رسیدن هرگونه سیگنال قابل استفاده به اوکراین جلوگیری می‌کنند.

تامپسون افزود: مطمئنا روسها ارزش و اهمیت جی‌پی‌اس را درک می‌کنند و تلاش می‌کنند از استفاده سایرین جلوگیری کنند.  

وی خاطرنشان کرد که روسیه به طور مستقیم به هیچ ماهواره‌ای در مدار حمله نکرده اما نیروی فضایی مراقب چنین احتمالاتی است.

تامپسون می‌گوید: به طور خاص، روسیه سیستم‌های ماهواره‌ای “Navstar” را هدف قرار می‌دهد که توسط ایالات متحده استفاده می‌شود و در اختیار بسیاری از کشورهای جهان قرار می‌گیرد.

“Navstar” شبکه‌ای از ماهواره‌های ایالات متحده است که خدمات جی‌پی‌اس ارائه می‌دهد. از داده‌های آن برای ناوبری توسط نظامیان و غیرنظامیان استفاده می‌شود.

روسیه سیستم مستقل خود به نام “GLONASS” را دارد. اروپا و چین نیز سیستم‌هایی با نام “Galileo” و “Beidou” دارند.

Navstar” از ۲۴ ماهواره اصلی که هر کدام زمین را هر ۱۲ ساعت یک بار دور می‌زنند، استفاده می‌کند. این سیستم با ارسال سیگنال‌های هماهنگ شده برای کاربران حاضر در زمین کار می‌کند. از آنجا که ماهواره‌ها در جهات مختلف حرکت می‌کنند، کاربران سیگنال‌ها را با اختلاف زمانی کمی دریافت می‌کنند. زمانی که چهار مورد از ماهواره‌ها در دسترس هستند، دریافت‌کنندگان سیگنال جی‌پی‌اس می‌توانند از سیگنال‌هایشان برای محاسبه مکان کاربر استفاده کنند.

اتصال اوکراین به اینترنت نیز در نتیجه حمله روسیه با مشکل مواجه شده است. شرکت فضایی اسپیس‌ایکس به درخواست اوکراین، هزاران پایانه استارلینک را به این کشور ارسال کرده است تا مجموعه‌ای مستقل از زیرساخت‌ها را ایجاد کند.

اوایل ماه مارس، ایلان ماسک، مدیر عامل اسپیس‌ایکس اعلام کرد که سیگنال‌های استارلینک نیز مختل شده‌اند با این وجود شرکت او در حال سازگار شدن با این موضوع است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

امکان تداخل دارو‌های گیاهی و شیمیایی + فیلم-پیام امروز

۱۱:۱۹ – ۱۷ تير ۱۴۰۳ کارشناس برنامه انارستان شبکه افق گفت: داروهای گیاهی و شیمیایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *