سوله آکام فلز

رویداد جایزه ملی فناوری "نکست" برگزار می‌شود؛ از هوش مصنوعی تا منظومه‌های ماهواره‌ای

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، شقایق حق‌جوی جوانمرد؛ رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان اظهار کرد: قصد داریم در راستای کمک به توسعه فناوری‌های نوظهور جهانی در کشور و تشویق عناصر اکوسیستم برای مشارکت جدی‌تر در جهت ورود و سرمایه‌گذاری در این شاخه از فناوری‌ها، اقدام به طراحی رویداد جدیدی با نام «نکست (نوآوری، کارآفرینان، سرآمد، توسعه)» کنیم.

حق‌جوی جوانمرد، هدف از این رویداد جدید تشویقی را شناسایی و حمایت از فن‌آفرینان کشور در جهت توسعه سبد محصولات خود با بهره‌گیری از فناوری‌های نوظهور جهانی اعلام کرد.

وی اظهار کرد: در این رویداد قرار است حمایت‌های هدفمند از ایده‌هایی که شرکت‌های توانمند زیست‌بوم که کارنامه موفقی در توسعه فناوری از خود به جای گذاشته‌اند و بلوغ فناوری خود را به اثبات رسانده‌اند، صورت پذیرد تا منشاء خلق محصولات جدید در سبد محصولات دانش‌بنیان کشور با عمق فناوری بالا باشد.

جوانمرد گفت: مهمترین هدف این رویداد گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه و تمرکز بر فناوری‌های پیشران است که در پیشرفت‌ها و نوآوری‌های امروز در حوزه‌های گوناگون و سیستم‌های مختلف پدیدار می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه:  استقلال مالی و اداری دانشگاه‌ها شرط اصلی تحقق "دانشگاهکارآفرین"

وی افزود: براساس رصد فناوری‌های نوظهور جهانی و با نظر به نقشه جامع علمی کشور و ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نخستین دوره جایزه ملی فناوری نکست در سه حوزه برگزار می‌شود.

جوانمرد هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت چهار را به عنوان نخستین موضوع این رقابت عنوان کرد و افزود: این حوزه شامل هوش مصنوعی مولد، هوش مصنوعی قابل اعتماد، یادگیری تقویتی، مدیریت تصمیم، بینایی ماشین، پردازش زبان های طبیعی، عامل‌های مجازی، رباتیک، دفاع سایبری و بیولوژی محاسباتی است.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی گفت: اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکرو الکترونیک شامل توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، مخابرات سیار نسل پنج، امنیت شبکه، الکترونیک، میکروالکترونیک و مدارات مجتمع، هوشمندسازی و اینترنت اشیا، مخابرات کوانتومی و منظومه‌های ماهواره‌ای، خودروهای برقی، متصل، خودران و هوشمند و فناوری‌های حوزه زنجیره بلوکی را دومین حوزه این رویداد اعلام کرد.

وی در ادامه حوزه زیست فناوری و زیست مهندسی شامل طراحی سویه و ویرایش ژنوم، درمان‌ها و واکسن‌های مبتنی بر mRNA، ایمونوتراپی سرطان، سلول درمانی و ژن درمانی، ویروس درمانی سرطان، مهندسی پروتئین، اصلاح‌نژاد مولکولی، کیت‌های تشخیصی مبتنی بر آنتی بادی/ آپتامر را سومین حوزه مرتبط با جایزه ملی نکست اعلام کرد.

پیشنهاد مطالعه:  آیا اکتشافات فضایی ارزش هزینه کردن را دارند؟

جوانمرد با بیان اینکه، برگزارکننده این رویداد ملی، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است، افزود: این جایزه، مختص شرکت‌هایی است که پیش از این توانمندی‌های خود را اثبات کرده‌اند و سال گذشته حداقل ۵ میلیارد تومان فروش داشته و در فناوری‌های جدید حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی نوع جوایز اعطایی به برگزیدگان را شامل سه طرح منتخب در موضوعات یاد شده است عنوان کرد و گفت: جایزه رتبه اول طرح منتخب ۵ میلیارد تومان و ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات است.

جوانمرد جایزه رتبه دوم را ۳ میلیارد تومان به همراه ۹ میلیارد تومان تسهیلات و جایزه طرح سوم منتخب را ۲ میلیارد تومان به همراه ۶ میلیارد تومان تسهیلات اعلام کرد.

آیین اعطای جایزه ملی فناوری نکست (نوآوری، کارآفرینان، سرآمد، توسعه)؛ روز چهارشنبه ۲ اسفند ماه ۱۴۰۲، ساعت ۱۸:۳۰ در اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در حوزه‌های “هوش مصنوعی، رباتیک و صنعت چهار”، “اتصال‌پذیری، ارتباطات و میکرو الکترونیک” و “حوزه زیست فناوری و زیست مهندسی” برگزار خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه:  آزمون‌های بورد، تضمین کننده بار علمی گروه‌های تخصصی دردانشگاه‌ها

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

ماهواره "پارس ۱" آماده پرتاب به فضا در مدار ۵۰۰ کیلومتری/ امکان تصویربرداری از تمام اراضی ایران در ۱۰۰ روز! + تصاویر

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری پیام امروز، ماهواره “پارس ۱” جزو کلاس ماهواره‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *