سوله آکام فلز

ساخت دوربین‌های فاصله‌یاب برای پایش مرزها و محیط زیست

محمدرضا سرداری‌نژاد؛ از مدیران یک شرکت دانش‌بنیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری پیام امروز اظهار کرد: محصولات این شرکت دانش‌بنیان در دو قسمت محصولات “لیزر جامد” و “لیزر فیبر” طبقه‌بندی شده است.

سرداری‌نژاد گفت: از لیزرهای فیبر برای بُرش استفاده می‌شود که این بُرش شامل انواع قطعات مختلف شامل فلز، فولاد، آهن و … است. لیزرهای حالت جامد این شرکت دانش‌بنیان برای فاصله‌یابی استفاده می‌شود.

وی تأکید کرد: فاصله‌های ۳ تا ۱۵ کیلومتری را با لیزرهای حالت جامد انجام می‌دهیم. یکی از محصولات این شرکت،‌ دوربینی است که درواقع یک ماژول فاصله‌یاب و حرارتی است یعنی قادر است اجسام زنده را تا فاصله ۳ کیلومتری براساس میدان دیدی که دارد، تشخیص بدهد.

سرداری‌نژاد تصریح کرد: موجودات زنده مثل انسان و حیوانات از بدن خود یک امواج مادون قرمز حرارتی ساطع می‌کنند و این دوربین و ماژول برحسب این امواج مادون قرمز، موجودات زنده را بر روی دوربین نمایش می‌دهند و مابقی اجسام دیگر را نیز به صورت سیاه و قسمت‌های حرارتی را به صورت سفید نمایش می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه:  دومین فراخوان دوره سنجش و ارزیابی در علوم پزشکی تمدیدشد

مدیر این شرکت دانش‌بنیان گفت: علاوه بر ماژول حرارتی، یک ماژول فاصله‌یابی نیز وجود دارد که اگرجسمی وارد تصویر شده و بخواهیم فاصله آن را از دوربین خود تخمین بزنیم، می‌توانیم با استفاده از یک پالس لیزر، فاصله جسم را از خودمان تشخیص بدهیم. کاربرد این محصول در بسیاری از جاها از جمله پایش مرزها، محیط زیست، امنیت اماکن، مرزبانی و … است.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

ماهواره "پارس ۱" آماده پرتاب به فضا در مدار ۵۰۰ کیلومتری/ امکان تصویربرداری از تمام اراضی ایران در ۱۰۰ روز! + تصاویر

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری پیام امروز، ماهواره “پارس ۱” جزو کلاس ماهواره‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *