سوله آکام فلز

ساماندهی ۷۰۰۰ معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از ساماندهی بیش از ۷۰۰۰ معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران خبر داد و گفت: وسعت تهران باعث شده تا شاهد آسیب‌های اجتماعی فراوانی در شهر باشیم.

به گزارش ایسنا، احمد احمدی صدر با اشاره به ساماندهی بیش از هفت هزار معتاد متجاهر در مراکز ماده ۱۶ شهر تهران گفت: وسعت شهر تهران از نظر جمعیت معادل چند کشور همسایه کشور است و این وسعت باعث شده تا شاهد آسیب های اجتماعی فراوانی در شهر تهران باشیم.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه سوال این است که در دهه‌های گذشته وضعیت ساماندهی معتاد متجاهر چگونه بوده است، ادامه داد: سال ۹۵ با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر رسیدگی ویژه به آسیب‌های اجتماعی در تهران و اینکه ایشان فرمودند دختر فراری دختر من و پسر معتاد پسر من است و باید به افراد آسیب دیده به عنوان اعضای خانواده نگاه شود؛ اما باز هم شاهد افزایش جمعیت معتادان در شهر تهران بودیم.

وی بیان کرد: در سال ۱۳۹۵ جمعیت معتادان شهر تهران ۱۰ هزار نفر بود اما در بررسی‌های سال ۱۴۰۰ این آمار به ۲۰ هزار نفر در شهر تهران رسیده است.

احمدی صدر با بیان اینکه گزارش‌های دستگاه‌های متولی حکایت از فعالیت‌های متنوع و گسترده در این حوزه دارد، یادآور شد: دستگاه های متولی هر کدام به مانند یک جوی آب جاری حرکت خود را به تنهایی و جزیره ای ایفا می‌کردند.

بنا براعلام سایت شهر، مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به اینکه هر چند این مراکز به هم پیوسته بوده است و به امکانات یکدیگر نیاز داشته‌اند، تاکید کرد: چرخه بین نهادها و سازمان‌ها معیوب بود به عنوان مثال نامه نگاری بین آنها چند ماه و چند سال و حتی یک دهه طول می کشید. به عبارتی عدم هماهنگی این دستگاه‌ها باعث افزایش جمعیت معتادان شده است.

وی در ادامه گفت: در این دوره مدیریت شهری مدل قرارگاه را در پیش گرفتیم تا فاصله بین نهادهای متولی کمتر شود. در جلسات قرارگاه همه دور یک میز هستند و هماهنگی ها در لحظه جواب داده می شود.

احمدی صدر افزود: تاکنون قرارگاه آسیب‌های اجتماعی ۲۱ جلسه برگزار و ۲۸۰ مصوبه داشته است. این در حالی است که ۸۴ درصد مصوبات اجرا شده و ۱۶ درصد در حال اجراست.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: ۵۰ درصد از مصوبات اجرا شده همان مصوباتی بود که بین ۶ ماه تا چند سال در ساختار سازمان های متولی مسکوت مانده و گرفتار بوروکراسی اداری شده بود.

وی با اشاره به اینکه ما در ساختار جهادی وقتی می خواهیم مشکلی را حل کنیم یک قرارگاه مختص به موضوع آسیب‌های اجتماعی راه اندازی کرده‌ایم تا به مسائل اجتماعی به عنوان یک معضل و پدیده نگاه شود؛ ادامه داد: در قرارگاه تمامی پیگیری‌ها در حد عالی انجام می شود. قرارگاه تلاش می کند تا هم افزایی بین دستگاه‌های متولی ایجاد کند و می توانیم با جلوگیری از بوروکراسی اداری سازمان‌های متولی را در کنار هم جمع کنیم.

احمدی صدر با اشاره به اینکه در سنوات گذشته معتادان متجاهر را جمع آوری و بین ۶ ماه تا یک سال هم نگهداری می شدند یادآور شد: این در حالی است که معتادان روز شماری می کردند تا این دوره تمام شود به عبارتی می‌توان گفت که در سنوات گذشته برای زندگی اجتماعی آنها، سم زدایی و بازگشت معتادان به خانواده و جامعه برنامه‌ای وجود نداشت. 

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه این مساله را در قرارگاه با جدیت دنبال می کنیم، تاکید کرد: یکی از موارد مورد تاکید در این دوره مدیریت شهری توانمند سازی این افراد است به عبارتی در طول دوره روی آمادگی روحی و روانی افراد کار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا این تفکر وجود داشته باشد که معتاد مجرم است یا بیمار مشکلات حل نخواهد شد، گفت: معتاد متجاهر چه مجرم و یا بیمار باشد اگر ما این افراد را خانواده خود بدانیم و احساس کنیم دختر فراری دختر ما و معتاد در خیابان فرزند ماست به راحتی از کنار مصوبات رد نمی شویم. هیچ وقت این دغدغه وجود نداشته است تا این افراد آسیب دیده را خانواده خود بدانیم.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

پایتخت آماده برگزاری تشییع با شکوه پیکر مطهر شهدای خدمت است-پیام امروز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران، علیرضا فخاری در ستاد برگزاری مراسم تشییع ابدان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *