سوله آکام فلز

صدور ۱۳۴ ابلاغیه "تولید بار اول" برای شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری پیام امروز، رضا اسدی فرد؛ معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در پنل مکانیزم‌های همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با صنعت پتروشیمی و ابزارهای حمایتی با بیان اینکه قانون جهش تولید دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۱ به تصویب رسید، گفت: این قانون، یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین قوانینی است که در کشور تصویب و اجرا شد و در ادامه قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان‌ها مصوب ۱۳۸۹ بود. یک دهه اجرای این قانون باعث شد کشور از تراز بالاتری در حوزه قابلیت‌های مبتنی بر دانش برخوردار شود و نهال نوپایی که زمانی پایه‌گذاری شد اکنون به درختی در حال ثمر تبدیل شود. 

اسدی‌فرد عنوان کرد: معاونت علمی در دوره چهارم فعالیت خود متناسب با این فضا فعالیت خود را آغاز کرده است؛ در این میان، هم گفتمان جامعه مبنی بر حمایت از دانش‌بنیان‌ها شکل گرفته است. در واقع جامعه از دانش‌بنیان‌ها انتظار دارد که مسائل را حل کنند.

پیشنهاد مطالعه:  مدرک‌گرایی، بی‌هویتی دانشگاه و آمارسازی برای رشد علمیکشور

به باور وی، رویکرد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، عمدتاً معطوف به شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در حوزه تولید محصولات با فناوری پیشرفته بود اما اقتصاد کشور تحت تأثیر صنایع بزرگ مثل پتروشیمی و فولاد است که عمدتاً دولتی و نیمه‌دولتی و بخشی هم خصوصی هستند‌.

اسدی‌فرد با اشاره به ظرفیت‌های قانونی تولید بار اول در ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش بنیان و اعتبار مالیاتی در ماده ۱۱ این قانون گفت: تا قبل از سال ۱۳۹۷، دستگاه‌های دولتی بر اساس قانون مناقصات به سختی می‌توانستند کالا‌های فناورانه مورد نیاز خود را بومی‌سازی کنند و برای رفع نیاز خود اقدام به برگزاری مناقصه و واردات محصولات فناورانه می‌کردند.

وی ادامه داد: از طرفی اگر شرکت‌های دانش‌بنیان در این مناقصات شرکت می‌کردند، به دلیل اینکه هنوز محصولی را به تولید نرسانده‌اند، رد می‌شدند؛ اما این مصوبه در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امکان بومی‌سازی ساده‌تر را فراهم می‌کند و روند واردات این محصولات را تغییر می‌دهد به طوری که محصولات ایرانی دانش بنیان جایگزین محصولات وارداتی می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  تسهیل فرآیندهای بیمه‌ای برای رشد شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: در این راستا نیاز دستگاه‌های اجرایی به جای واردات با هزینه‌های بالا، توسط شرکت‌های دانش بنیان با توانایی بالا رفع می‌شود و شرکت‌هایی که برای بار اول اقدام به تولید یک محصول فناورانه می‌کنند زیر چتر مصوبه معاونت علمی و فناوری قرار گرفته و مشمول حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز خواهند شد.

به گفته وی، برنامه تولید بار اول کالا‌های فناورانه در ادامه و در قالب ماده ۱۰ قانون جهش تولید دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید و آیین‌نامه اجرایی آن نیز در نخستین جلسه شورای راهبری فناوری‌ها و تولیدات دانش بنیان به ریاست آیت الله رئیسی در تیرماه ۱۴۰۱ به تصویب رسید و ابلاغ شد. اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه هم موضوع مهمی است که صنایع می‌توانند از ظرفیت ماده ۱۱ قانون جهش تولید دانش بنیان استفاده کنند.

پیشنهاد مطالعه:  نخستین تصویر از پهپاد «خفاش شبح‌وار» منتشر شد

اسدی‌فرد در پایان به ارائه گزارش‌های آماری از توزیع ۱۳۴ ابلاغیه تولید بار اول براساس نوع شرکت دانش‌بنیان پرداخت و خاطرنشان کرد: ۷۷ ابلاغیه برای شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا به ارزش ۱۴۳ میلیون دلار، ۲۹ ابلاغیه برای شرکت‌های دانش بنیان نوآور به ارزش ۷۷ میلیون دلار و ۲۸ ابلاغیه برای شرکت‌های دانش‌بنیان فناور به ارزش ۳۳ میلیون دلار صادر شده است.

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

ماهواره "پارس ۱" آماده پرتاب به فضا در مدار ۵۰۰ کیلومتری/ امکان تصویربرداری از تمام اراضی ایران در ۱۰۰ روز! + تصاویر

به گزارش خبرنگار فضا و نجوم خبرگزاری پیام امروز، ماهواره “پارس ۱” جزو کلاس ماهواره‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *