سوله آکام فلز

ضرورت ایجاد شبکه‌های تحقیقاتی با کشورهای دیگر

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به پلتفرم‌های مختلف واکسن‌ کرونا در ایران، گفت: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و در این زمینه لازم است شبکه‌های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.

به گزارش ایسنا، دکتر یونس پناهی در گردهمایی سفرا و دیپلمات‌های کشورهای آسیایی و اروپایی که با حضور مسئولان اکو، یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و چند نهاد بین‌المللی دیگر در تالار شهید سلیمانی مجمتع شهدای سلامت مشهد برگزار شد، با بیان اینکه کشورمان در تولید دانش جایگاه شانزدهم جهان را داراست، خاطر نشان کرد: از نظر مرجعیت علمی و ارجاع  نیز مجموعه تحقیقات ایران، در منطقه و جهان در جایگاه قابل قبولی است و به ترتیب رتبه نخست و شانزدهم را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه در گذشته تحقیقات در جمهوری اسلامی ایران، بر اساس نیازهای خود کشور و متناسب با دانشگاه‌های نسل یک و دو انجام می‌شد، تصریح کرد: درحال حاضر کشورمان در حوزه تحقیقات با توجه به دانشگاه‌های نسل سوم علاوه بر تولید دانش و تحقیقات به دنبال تامین نیازهای اجتماعی حوزه سلامت است و در برنامه‌ریزی به دنبال ایجاد دانشگاه‌های علوم پزشکی اجتماعی هستیم که ضمن رصد نیازهای جامعه در مسیر رفع نیازهای آن اقدام کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: در اجرای طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی، پاسخ‌گویی، حل مساله و نیازمحوری بودن مورد توجه قرار می‌گیرد، بر این اساس هر پژوهش در حوزه سلامت، باید کاربر داشته باشد.

دکتر پناهی با بیان این‌که در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، ۶ نوع واکسن با پلتفرم‌های مختلف توسط دانشمندان کشورمان به مرحله تولید رسید، اظهار کرد: کرونا نشان داد که کشورهای مختلف باید در حوزه سلامت با یکدیگر همکاری داشته باشند و در این زمینه لازم است، شبکه‌های تحقیقاتی با کشورهای مختلف ایجاد شود.

وی گفت: اگر همکاری در زمینه پیشگیری از ویروس کرونا وجود نداشته باشد، به طور حتم، کشورها همچنان با آن درگیر خواهند بود و بر این اساس تمامی کشورها باید در حوزه تحقیقات از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند تا بتوان این ویروس را مهار کرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان این‌که کرونا نشان داد که در عرصه سلامت و تحقیقات باید جامعه‌نگر باشد و کشورهای مختلف باید بتوانند از ظرفیت یکدیگر استفاده کنند، اظهار کرد: خوشبختانه کشور ایران در زمینه آموزش و تحقیقات ظرفیت همکاری با سایر کشورها را دارد و در این زمینه آمادگی کامل برای همکاری با کشورهای مختلف وجود دارد.

دکتر پناهی با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین و توانمندترین دانشگاه های علوم پزشکی کشور محسوب می‌شود و همواره در سیاستگذاری‌های کلان کشور از ظرفیت این دانشگاه به طور متعدد استفاده می‌شود، گفت: ارتباطی که با این دانشگاه از سوی سفرای کشورهای مختلف ایجاد شده است، بسیار مؤثر و مهم خواهد بود و در وزارت بهداشت نیز از همه ظرفیت‌های کشور برای توسعه ارتباطات بین‌المللی در زمینه‌های آموزش و تحقیقات استفاده خواهد شد.

وی با اشاره فعالیت مؤسسه تحقیقاتی نیماد در کشور، اظهار کرد: در این مؤسسه شرایط اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورهای علاقه‌مند و فعالیت پژوهشگران و صاحبنظران فراهم شده است و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شکل مناسبی از این پتانسیل استفاده می‌کند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت  در پایان افزود: استفاده از روش‌های نوین همچون سل‌تراپی، پزشکی بازساختی و داروهای نوترکیب مواردی است که آینده درمان را به خود اختصاص خواهند داد و کشورمان آمادگی اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک با سایر کشورها را داراست.

انتهای پیام 

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

دانش آموزان نگران دریافت کارت ورود به جلسه آزمون‌های نهایی نباشند-پیام امروز

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش‌وپرورش: مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *