سوله آکام فلز

طراحی UI چیست؟

طراحی UI چیست؟

UI یا همان رابط کاربری تعامل بین انسان و کامپیوتر و ابزارهای دیجیتالی مانند موبایل را UI می گویند به طور کلی رابط کاربری ارائه محصولاتی است که قابلیت استفاده آسان توسط انسان را دارد.

اگر به دنبال پاسخ به سوالاتی از قبیل: تعریف رابط کاربری؟ تفاوت UI در مقابل UX؟ تفاوت طراحی رابط کاربری و طراحی گرافیک؟ هستید در ادامه با ما همراه باشید.

 رابط کاربری چیست و چه نقشی دارد؟

رابط کاربری طرح گرافیکی یک برنامه است. این شامل دکمه‌ هایی است که کاربران روی آن کلیک می‌کنند، متنی که می‌خوانند، تصاویر، لینکها، فیلدهای ورودی متن و بقیه مواردی که کاربر با آنها تعامل دارد. این شامل طرح‌بندی صفحه، انتقال‌ها، انیمیشن‌های رابط و هر چیزی که باعث تعامل می شود. طراح UI به این فکر می‌کند که فرم‌ها چگونه باشند؟ دکمه ارسال فرم کجا باشد؟ خطاها چطور به کاربر نشان داده شوند؟ گزینه‌های اصلی را کجا قرار بدهیم که به راحتی دیده شوند؟

شاید شما هم از آن دسته کاربران بوده اید که یک فرم را نصفه رها کرده باشید یک دلیل این مسئله، نوع طراحی فرم‌ها است. فیلدهای متعدد، نزدیکی بیش از حد آن‌ها به هم و دریافت اطلاعات بی‌ ربط از کاربر، باعث می‌شود فرم را نیمه‌ کاره رها کنید.

در واقع هر نوع عنصر بصری که در یک وب سایت یا اپلیکیشن می بینید، همگی باید طراحی شوند و این کار توسط طراح UI انجام میگیرد.

یک طراح رابط کاربری تمام تعاملات و رفتارهای کاربر با یک محصول را بررسی می کند تا فضایی ایجاد کند که به بهترین وجه با نیازهای کاربر سازگار باشد.

آنها تصمیم می گیرند که برنامه چگونه باشد، باید طرح های رنگی و شکل دکمه ها ، عرض خطوط و فونت های مورد استفاده برای متن را انتخاب کنند.

طراحی UX چیست؟

تجربه کاربر باعث می‌شود او به محصولات یا خدمات شما وفادار بماند یا به سراغ رقبا برود. تجربه کاربری عامل اصلی رونق کسب‌ و کارها است و به همین دلیل تخصصی در این زمینه پدید آمده است. در کمپانی‌های بزرگ دنیا، بخشی برای طراحی تجربه کاربری یا User Experience Design وجود دارد.

UX در مورد تمامی محصولات و خدمات مطرح است اما این روزها در طراحی سایت اهمیت بیشتری پیدا کرده است. رقابت در دنیای اینترنت بسیار سخت است. همه سایت‌ها، چه آن‌هایی که محتوامحور هستند و چه فروشگاه‌های آنلاین، به دنبال ایجاد یک تجربه خوشایند برای مخاطبان خود هستند. این تجربه، بازدید کننده‌ها را به مشتری یا مخاطب ثابت تبدیل می‌کند. در ادامه با مفهوم UX بیشتر آشنا می‌شویم.

کاربر باعث می‌شود تصمیم بگیرد از خدمات و محصولات شما استفاده کند یا نکند. با این توضیح وظیفه طراح UX این است که راه حلی برای بهتر کردن تجربه کاربران پیدا کند. برای این کار باید محصول یا فرایند را از بیرون نگاه کند. یعنی آن را از دریچه چشم کاربرها ببیند.

طراحان UX با ادغام عناصر برندسازی، بازاریابی، مهندسی، طراحی و قابلیت استفاده در یک محصول، تجربیات معناداری ایجاد می کنند. کار آنها به تحقیقات گسترده کاربر نیاز دارد تا طرز فکر، احساسات و اهداف کاربر خود را درک کنند و این اطلاعات را به محصول مرتبط کنند.

تفاوت UX در مقابل UI چیست؟

وقتی از UX و UI صحبت می کنیم،. اگرچه این دو به هم مرتبط هستند ولی  به دو مفهوم مجزا اشاره می شود.

طراحان UI به زیبایی شناسی برنامه یا سایت اهمیت می دهند. این به آنها بستگی دارد که مطمئن شوند رابط برنامه جذاب، محرک بصری و تم مناسب برای مطابقت با هدف ویا شخصیت برنامه باشد. و آنها باید مطمئن شوند که تک تک عناصر بصری، هم از نظر زیبایی شناختی و هم از نظر هدف، متحد هستند.

در مقابل، طراحی UX طراحی تجربه‌ کاربری یعنی ارزیابی تجربه‌ها، شناسایی نیاز‌ها و پیدا کردن راه حلی برای رفع مشکلات کاربران. هدف این کار ارائه خدمات یا محصولاتی است که برای کاربران مفید باشند و در آن‌ها احساس خوشایندی ایجاد کند.

به عبارت دیگر، اگر در حال طراحی خانه بودید، UX پایه و اساس خواهد بود، در حالی که UI رنگ و مبلمان خواهد بود.

اگرچه تفاوت های کلیدی بین UX و UI وجود دارد، ولی آن دو مفهموم با هم همپوشانی دارند و یکدیگر را تکمیل می کنند. برای طراحی درست  محصول دست به دست هم می دهند.

برای مطالعه بیشترمقاله تفاوت بین UX و UI در طراحی سایت را مطالعه کنید..

آیا UI روی سئو تاثیر دارد؟

در دنیای دیجیتال و در حوزه طراحی سایت ، سایت‌هایی که از UI خوبی برخوردار باشند شانس بسیار بیشتری در کسب رتبه بهتر در گوگل خواهند داشت. چرا که یک سایت با طراحی خوب است که کاربر را برای مدت طولانی‌تری در خودنگه می دارد وگوگلبا اتسفاده از الگوریتمهای خود نیز متوجه این حضور پررنگ، فعال و طولانی مدت کاربر در سایت می شود و این‌ طور برداشت می‌کند که سایت مذکور خدمات خوبی را به کاربر ارائه می دهد که کاربر را برای مدت طولانی‌تری در خود نگه داشته است. پس به آن رتبه بهتری اعطا می‌کند. بنابراین نمی توان اثررابط کاربری اصولی را روی سئوی سایت را نادیده گرفت.

 

پیشنهاد می شود برای آشنایی بیشتر با سئو مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

 

دستورالعمل طراحی رابط کاربری

ایجاد یک رابط کاربری موفق مستلزم اعمال مجموعه ای از دستورالعمل ها و اصول طراحی است. اصول معروف مختلفی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید.

در این بخش، ۱۰ دستورالعمل طراحی رابط کاربری را بررسی خواهیم کرد

 1. مشاهده وضعیت سیستم: سیستم ها باید بازخورد مناسب را در مدت زمان معقول ارائه دهند. به عنوان مثال: وقتی کاربر روی دکمه ای کلیک می کند، رنگ پس زمینه و همچنین فونت آن تغییر می کند.
 2.    تطابق بین سیستم و دنیای واقعی: از زبانی آشنا استفاده کنید که مخاطب هدف شما می تواند آن را درک کند. رابط کاربری خود را با استفاده از نمادها و اشیاء مرتبط با دنیای واقعی طراحی کنید. به عنوان مثال: یک نماد ذره بین را به نوار جستجو اضافه کنید.
 3. کنترل و آزادی کاربر: به کاربران فضایی بدهید تا به عقب برگردند و اقدامات قبلی را لغو یا دوباره انجام دهند.
 4. سازگاری و استانداردها: هر عنصر UI را استاندارد کنید تا ثبات در سراسر سیستم شما تضمین شود.
 5. .پیشگیری از خطا: هر گونه خطای احتمالی را در سیستم خود کاهش دهید و در صورت وقوع آنها را علامت گذاری کنید تا کاربر بتواند فوراً مشکل را برطرف کند.
 6. شناسایی به جای یادآوری: با ارائه کمک در زمینه خاصی که کاربر در آن قرار دارد، مقدار اطلاعاتی را که کاربر باید به خاطر بسپارد به حداقل برساند. از دادن آموزش های طولانی از قبل به آنها خودداری کنید.
 7. انعطاف‌پذیری و کارایی استفاده: به کاربران اجازه دهید رابط کاربری خود را مطابق با نیازهای خود سفارشی یا تنظیم کنند تا بتوان از طریق میانبرها و حرکات لمسی به اقدامات مکرر دست یافت.
 8. طراحی زیبا و مینیمالیستی: محتوا و طراحی بصری خود را ساده نگه دارید. کاربر نباید توسط عناصر غیرضروری که سر راه او قرار می‌گیرند منحرف یا گیج شوند.
 9. به کاربران کمک کنید خطاها را تشخیص دهند، تشخیص دهند و از آنها بازیابی کنند: پیام های خطای خود را برجسته کنید و از زبان ساده ای استفاده کنید که راه حل های خاصی برای مشکلات کاربر شما ارائه می دهد.
 10. راهنما و مستندات: مطمئن شوید که اسناد شما به راحتی قابل یافتن و درک هستند. مستندات را درست در لحظه ای که کاربر به آن نیاز دارد در زمینه ارائه کنید و آن را قابل اجرا کنید.

تفاوت طراحی رابط کاربری با طراحی گرافیک

طراحان گرافیک با استفاده از تخیل خود، تصاویر، رنگ‌ ها و تایپو گرافی را در کنار هم قرار می‌دهند تا یک ایده یا پیام را از طریق یک نشریه، وب یا طراحی بصری انتقال دهند. از آنجایی که طراحان گرافیکی با استفاده از تخیل خود، کارهای هنری صورت می‌دهند، آن‌ها را به‌عنوان هنرمند در نظر می‌گیرند. محصولات آن‌ها برای نشر، چاپ و سایر پلتفرم‌ها مانند رسانه‌های الکترونیکی برای تبلیغات و برندینگ و بروشورها کاربرد دارد. آن‌ها همچنین بصری سازی و طراحی گرافیکی مورد نیاز وب را انجام می‌دهند.

از سوی دیگر، طراح رابط کاربری یا مهندس طراحی رابط کاربری، یک متخصص طراحی و توسعه وب  است که در زمینه‌ هایی مانند وایرفریم، ساخت mood boards و طراحی/تست رابط کاربری یک صفحه وب تخصص دارد. طراح UI یک زمینه کاری مشترک با طراح گرافیک دارد، اما از آنجایی که کار آن‌ ها با نگاه کلی و محصول نهایی مرتبط است، مسئولیت این افراد را می توان پیچیده‌تر دانست.

نرم افزارهای مناسب برای طراحی ui ux

در بحث طراحی رابط کاربری، نیازمند ابزارهایی هستیم که این فرآیند را برایمان تسهیل کند:

۱.اسکچ

اسکچ به‌عنوان یک ابزار طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری برای اکثر طراحان وب جایگزین فتوشاپ شده است.

۲.ادوب XD

adobe XD یک ابزار طراحی وب سایت است که رقیب اسکچ است دارای رابطی روشن می‌باشد که به شما این امکان را می‌دهد که به‌سادگی بتوانید مفهوم و یا نمونه‌ای را پیاده‌سازی کنید.

۳.فیگما

فیگما  به شما امکان طراحی، نمونه‌ سازی و جمع‌ آوری بازخورد از دیگر طراحان را می‌دهد.

۴٫ فلیر

فلیر یک ابزار مبتنی بر وب است که دو بعدی می‌باشد و به شما در طراحی و انیمه‌سازی وکتور آرت کمک می‌کند

۵٫اسکووش

این ابزار جدید گوگل به نام امکان فشرده‌سازی تصویر را  تا یک سطح مناسب ساده می‌دهد.

۶٫زپلین

زپلین فایل‌های اسکچ یا فتوشاپ را تبدیل به یک اپ مک، ویندوز و یا مبتنی بر وب می‌سازد.

 Axure RP آخرین برنامه لیست بهترین نرم افزارهای طراحی رابط کاربری

نرم افزار Axure RP با شعار قدرتمندترین راه برای ساخت پروتوتایپ و تعامل با طراحان و توسعه‌دهندگان وارد عرصه طراحی رابط کاربری شد. این نرم‌افزار امکان ساخت دیاگرام و طراحی‌های تعاملی را در اختیار شما قرار خواهد داد. با کمک این نرم‌افزار می‌توانید ضمن طراحی صفحات مورد نظر خود، یک خروجی HTML هم از آن‌ها تهیه کنید. این نرم‌افزار که یکی از بهترین نرم‌افزارهای طراحی رابط کاربری است لایسنس تجاری دارد و برای استفاده از آن باید هزینه مشخصی را پرداخت کرد.

اصول طراحی رابط کاربری UI

حال که مفهوم طراحی UI  وظایف یک طراح رابط کاربری را بیان کردیم، نوبت به آن می‌رسد که بدانیم  چگونه طراح UI شویم؟ در ادامه با اصول طراحی آشنا می شویم:

یادگیری اصول طراحی

به طور کلی در فرآیند طراحی، دو موضوع بسیار اهمیت دارد: اول امکانات و بعد جزئیات! امکانات سبب جلب توجه کاربران به سایت می‌شود و جزئیات و ظاهر مطلوب سایت، باعث جذب و حفظ مخاطبین خواهد شد. برای اینکه بتوانید در زمینه طراحی رابط کاربری خبره شوید، نیازمند دانستن اصول طراحی هستید. اصولی که باید با آن‌ ها آشنا شوید عبارتند از:

 • طراحی ساختار ثابت، هدفمند و کاربردی سایت
 • سادگی و قابلیت دیده شدن
 • آشنایی با اصول رنگ، کنتراست و تایپوگرافی

یادگیری نرم افزارهای طراحی

در دنیای پیشرفته تکنولوژی، ابزارهای زیادی برای طراحی وجود دارد. اما نیازی نیست شما به عنوان یک طراح رابط کاربری همه آن‌ها را بشناسید. بدین منظور می‌توانید بهترین و کارآمدترین آن‌ ها را انتخاب کرده، در بالا به چند نمونه نرم افزار اشاره شد.

تقویت مهارت‌های ارتباطی

افزایش مهارت‌ های ارتباطی، به شما کمک می‌کند تا بتوانید نیازهای کاربر را درک کنید. مهارت‌هایی مانند حس همدردی، خوب گوش دادن، توانایی به چالش کشیدن و سایر مهارت‌های ارتباطی مطلوب، سبب برقراری ارتباط بهتر با کارفرما می‌شود.

پروژه‌های فرضی اجرا کنید

اگربه کار طراحی علاقه دارید،. شما باید خود را برای هر روز بیشتر یاد گرفتن آماده کنید. یکی از تمرین‌هایی که به بهبود کیفیت طراحی‌های شما در ابتدای کار بسیار کمک می‌کند، کپی کردن پروژه‌های طراحان حرفه‌ای است. با انجام این کار اطلاعات زیادی درمورد اصول طراحی، افزایش خلاقیت و… به دست می‌آورید.

مطالعه مقالات و دوره های آموزشی

یکی از بهترین راه‌های آشنایی با طراحی UI مطالعه  و شرکت در دوره های آموزشی است، همچنین می توانید به صورت کارآموز در شرکتها مشغول به کار شوید. برای مطالعه بهتر و موثرتر، پیشنهاد می‌کنیم در طول روز به ذهن خود است

 

وقتی در مورد طراحی رابط کاربری صحبت می کنیم، در مورد انتخاب های سبکی که یک طراح هنگام ایجاد یک محصول انجام می دهد صحبت می کنیم، به عنوان مثال، یک تصویر، دکمه، نوار منو یا پاورقی. همه این عناصر بر تعامل کاربر تأثیر می گذارد، بنابراین، باید بر اساس آن برنامه ریزی شود.

 

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

طراحی سایت در آمریکا

طراحی سایت در آمریکا به فرایند طراحی و ایجاد یک وبسایت یا صفحه وب مربوط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *