سوله آکام فلز

طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها به نفع حوزه کشاورزی است

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح مردمی سازی یارانه‌ها به نفع حوزه کشاورزی است، تشریح کرد: ما اسم این طرح را انقلاب در صنعت دام و طیور می‌گذاریم. در دنیا یارانه یا به حلقه اول(تولید کننده) یا به حلقه آخر (مصرف کننده) و یا به طول زنجیره می‌دهند؛ ما در ایران ارز ۴۲۰۰ تومانی را به وارد کننده داده‌ایم که تجربه این موضوع در دنیا وجود ندارد و در نهایت سبب شد بهره‌وری را در این صنعت بخشکانیم.

به گزارش ایسنا، سید جواد ساداتی نژاد – وزیر جهاد کشاورزی – در همایش ملی بهره‌وری که همزمان با روز ملی بهره‌وری و بهینه سازی مصرف برگزار شد گفت: در دنیای  امروز به دلیل شرایط خاص ایجاد شده و جنگ اوکراین، حوزه غذا جهان را به چالش کشیده است و امنیت غذایی در همه جوامع، دولت‌ها و اجلاس به موضوع مهمی تبدیل شده که به آن اشاره می شود.

وی معتقد است: در جهان امروز یکی از مؤلفه‌های مهم اقتدار ملی، اقتدار غذایی است و تقریبا اتفاقات جهان در سال‌های گذشته نشان می‌دهد اقتدار غذایی کمتر از اقتدار نظامی نیست بنابراین همه دولت ها به دنبال ذخیره سازی، تأمین و نگران آینده غذا هستند.

ساداتی نژاد عنوان کرد: دقیقا از زمانی که طرح ارز ۴۲۰۰ تومانی اجرا شد، میزان تغییرات کاربری اراضی کشاورزی در ایران هم افزایش یافتند و از همین الان می‌توان بارقه‌های شروع بهره وری را در کشاورزی مشاهده کنیم؛ ما به دنبال ارائه غذای سالم و ارزان به مردم هستیم که این راهی جز بهره‌وری ندارد.

وی در ادامه سخنانش گفت: در دنیا محصولات کشاورزی به صورت قراردادی تولید می‌شود بنابراین از ابتدای دولت ما تولید قراردادی گندم را آغاز کرده‌ایم؛ در واقع با هر کشاورز قرارداد بسته می‌شود که به آنها کود، بذر، سم و بیمه داده شود و در انتهای فصل که گندم را برداشت می‌کنند با آنها تسویه حساب شود. در سال ۱۴۰۱ کشت گندم را قراردادی خواهیم کرد و این امر سبب افزایش تولید گندم و در نهایت خودکفایی ما می‌شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

مبارزه علیه ملخ‌های بومی به بیش از ۴۷ هزارهکتار رسید-پیام امروز

سعید معین در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بنابر آمار در سطح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *