سوله آکام فلز

عدم استقبال صنعت از نوآوری، موجب شکست صنایع سنتی می‌شود

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه عدم استقبال صنایع از نوآوری یعنی شکست صنایع سنتی، گفت: هر جایی که شرکت‌های دانش بنیان ورود کردند مشکلات کمتر شد؛ اما برخی صنایع چون کشاورزی که هنوز فناوری به خوبی در آنها رخنه نکرده با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و حجم واردات در این حوزه بالا است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، سورنا ستاری در نشست هم‌اندیشی ارتقای تولید دانش بنیان در شرکت‌های بزرگ، با اشاره به اینکه برخی از بخش‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی از نوآوری استقبال نمی‌کنند، گفت: این مجموعه‌ها به دلیل پشت گرمی مالی که دارند، چندان رغبتی به استقبال از نوآوری ندارند و این در حالی است که نوآوری، سرمایه و ارزش افزوده آنها را چندین برابر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر برای شکل‌گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور زحمات زیادی کشیده شد و مشکلات زیادی را متحمل شدیم، اظهار کرد: با وجود همه موانع، این هدف محقق شد و خوشبختانه همکاریها و همدلی‌ها برای حمایت از توسعه شرکت‌های دانش بنیان و خلاق افزایش یافته است.

ستاری با اشاره به اینکه زیست بوم فناوری و نوآوری از دانشگاه‌ها آغاز شده است و تا بازار ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: در این میان سهم صنایع بزرگ زیاد نیست و باید تلاش کنیم این سهم را افزایش دهیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه صنعت با کارخانه فرق دارد و باید بپذیریم که کارخانه‌داری به توسعه کشور منتج نخواهد شد، ادامه داد: باید خود ما از طراحی و تولید خط و استفاده از دانش فنی بومی برای ایجاد صنعت استفاده کنیم نه اینکه خط تولید را از دیگر کشورها بخریم و صرفا تولیدکننده شویم.

وی با بیان اینکه صنایع برای توسعه یافتن به توان شرکت‌های دانش بنیان نیاز دارند گفت: هر جایی که شرکت‌های دانش بنیان ورود کردند مشکلات کمتر شد؛ اما برخی صنایع چون کشاورزی که هنوز فناوری به خوبی در آنها رخنه نکرده با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و حجم واردات در این حوزه بالا است.

ستاری با تشبیه دولت نفتی به دولت چاق و غیر چابک، با تاکید بر اینکه دولتی که وابسته به نفت باشد، قوانین دست و پاگیر و بخش سنتی آن به سختی با نوآوری همراه می شوند، یادآور شد: ثابت شده است که عدم استقبال از نوآوری یعنی شکست صنایع سنتی. دانشگاهی که به نفت وابسته باشد مشکلات جامعه را حل نخواهد کرد و کلید شکل گیری دانشگاه‌های نسل ۳ و ۴ در کشور در گرو نوآوری‌ها و فروش فناوری به صنعت و تعریف رفع نیازهای صنعت در دانشگاه است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور شرکت‌های دانش بنیان را به معنی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش و فناوری دانست و یادآور شد: در واقع مشکلات جامعه، مردم و صنایع را محصولات دانش بنیان رفع می‌کنند به همین دلیل باید زیست بوم شرکت‌های دانش بنیان را توسعه دهیم.

ستاری با ابراز خرسندی از ایجاد یک همدلی ملی برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان، اظهار کرد: این اتفاق نتایج خوب و اثربخشی برای کشور رقم خواهد زد و شاهد بروز اتفاقات خوبی برای آینده این زیست بوم خواهیم بود. امیدواریم این همدلی‌ها ادامه داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به همکاری‌های خوب میان معاونت علمی و وزارت صمت، گفت: همکاری دو جانبه شکل گرفته و همراهی دولت می‌تواند اتفاقات خوبی رقم بزند و امیدواریم به زودی شرایط برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و خلاق بیشتر از قبل فراهم شود.

شرکت‌های دانش بنیان لوکوموتیو اقتصاد کشور هستند

سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت نیز در این نشست شرکت‌های دانش بنیان را لوکوموتیو اقتصادی کشور توصیف کرد و گفت: این مجموعه‌ها همچون لوکوموتیوی هستند که دیگر واگن‌های صنعتی را هم به حرکت در می‌آورند و باید سهم این شرکت‌ها در توسعه کشور ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه ضروری است سهم شرکت‌های دانش بنیان در تولید دانش بیشتر شود، گفت: طی سال‌های گذشته در زمینه توسعه اقتصاد دانش بنیان اقدامات موثری انجام شده, زیست بوم این مجموعه‌ها در کشور رشد معناداری کرده و زیرساخت‌های آن همچون صندوق‌ها و شرکت‌ها و خدمات مورد نیاز برای فعالیت آنها شکل گرفته است.

وزیر صمت با اشاره به حضور ۵۰ شرکت دانش بنیان و ۳۰ شرکت بزرگ اقتصادی در این نشست، اظهار کرد: ما معتقدیم در زیست بوم نوآوری وفناوری طرف عرضه خیلی خوب شکل گرفته و شرکت‌های دانش بنیان ارائه خدمات می‌کنند اما تعداد شرکت‌های متقاضی هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است.

وی با اشاره به خالی بودن جای شرکت‌های بزرگ در زیست بوم فناوری و نوآوری گفت: بزرگ شدن اقتصاد دانش بنیان نیازمند ورود این شرکت‌ها به این عرصه است. این نشست هم با هدف اتصال شرکت‌های بزرگ اقتصادی به مجموعه‌های دانش بنیان و خدمات و بازار آنها برگزار شد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

جادوی ویرایش تصاویر؛ قابلیت‌های هوش مصنوعی جدید فتوشاپ معرفی شد-پیام امروز

ادوبی پس از معرفی قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی در پریمیر پرو، حالا اعلام کرده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *