سوله آکام فلز

عدم تولید پسماند در دستور کار وزارتخانه‌ها قرار گیرد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: عدم تولید پسماند می‌بایست در دستور کار وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذینفع قرار گیرد و در این زمینه فرهنگسازی شود و طرح‌های تفکیک پسماند از مبداء توسط خانوارها مدنظر قرار گیرد.

به گزارش ایسنا علی سلاجقه در بیست و هشتمین جلسه کارگروه مدیریت پسماند که با حضور نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه چهارشنبه (۲۴ فروردین ماه) برگزار شد، تاکید کرد: درجلسه کارگروه بعدی وظایف دستگاه‌ها در اجرای قوانین مدیریت پسماند همچون موضوع آلودگی هوا طبق قانون کاملاً احصا شود و نوع عملیات و اقدام‌هایی که قرار است، انجام شود با میزان اعتبار و محل تامین اعتبار تعیین تا طرح مقدماتی مطابق با برنامه‌های زمان بندی نهایی و ابلاغ شود که بتوان در بحث نظارتی به اقدام‌های انجام شده توسط دستگاه‌ها رسیدگی کرد.

وی با بیان این که وضعیت پسماند کشور در شان نظام جمهوری اسلامی ایران نیست و امروز بار این تکلیف برعهده ما است و از این به بعد مسئولان اجازه نخواهد داد در محیط زیست، محیط کسب و کار و محیطی که فرزندان ما رشد می کنند شاهد چنین شرایطی باشیم، گفت: متاسفانه در حوزه پسماند شبکه‌های غیرقانونی و زیرزمینی در کشور تشکیل شده است و در حال فعالیت هستند که وضعیت مناسبی ندارد و باید ساماندهی شود.
  
سلاجقه با اشاره به این که سرزمین ما بیش از این توان بحران‌های زیست‌محیطی را ندارد و می‌بایست به مباحث زیرساخت‌های کشور بپردازیم، گت: همه ما مطلع هستیم بر منابع آب و خاک کشورمان چه می گذرد، شیرابه‌ها با طبیعت چه می‌کنند و چه بیماری‌هایی را تولید می کنند و روند تشدید بیماری‌های خطرناک به چه سمت وسویی می رود اما متاسفانه منابع آب و خاک و در نهایت تولیدات غذایی را بی‌تفاوت مصرف می‌کنیم این در حالیست که این مباحث را باید جدی بگیریم.

وی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانش بنیان دراجرای قوانین مدیریت پسماند تاکید کرد و گفت: بهره گیری از ظرفیت‌های دانش بنیان تکلیفی است که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شد و این مهم را باید جامه عمل بپوشانیم.

معاون رییس جمهوری شهرداری مشهد را به عنوان الگویی برای کشور معرفی کرد و گفت: ۷۵ درصد سرمایه کشور دفن می‌شود. با ارزش افزوده‌ای که در شهرداری مشهد اتفاق می‌افتد و رویکرد نوینی که در شهرداری مشهد دنبال می‌شود، سرمایه‌گذاران خوبی پای کارآمدند که هم  به لحاظ اشتغال‌زایی و هم  به لحاظ درآمدزایی برای کشور بسیار ارزنده است و دستگاه‌ها درحوزه پسماند با پیگیری‌ها می‌توانند خودگردان عمل کنند.  

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که درجلسه بعدی کارگروه مدیریت پسماند گزارش‌دهی توسط دستگاه‌ها تمام شود، خاطرنشان کرد: در بحث اجرای قوانین مدیریت پسماند با توجه به تعهدات و وظایف قانونی، دستگاه‌ها باید پاسخگو باشند. آستانه تحمل مردم در خیلی زمینه‌ها از جمله بحران‌های زیست محیطی با مشکل مواجه شده است مردم به نظام اعتقاد دارند. مردم پای دولتی ایستادند که شعار مردمی دارد پس نباید اجازه دهیم مردم کشور اذیت شوند و می‌بایست تلاش کنیم که مطالبات مردمی به نحو مطلوب پیگیری شود.

در ابتدای این جلسه مسعود عالیخانی – سرپرست معاونت محیط زیست انسانی – با اشاره به این که مدیریت پسماندهای عادی یکی از مهم‌ترین معضلات استان‌های شمالی کشور است، گفت: حداقل سه جلسه از ۲۷ جلسه کارگروه مدیریت پسماند درباره ساماندهی پسماند استان های گیلان ومازندران بوده است.

وی بی‌توجهی به فناوری‌های نوین درچرخه مدیریت پسماند، عدم اجرای تکالیف و وظایف محوله درقانون توسط نهادهای مسئول، در اولویت نبودن مباحث محیط زیست به‌ویژه ساماندهی پسماندها در بخش‌های شهری، روستایی، پزشکی، صنعتی و کشاورزی و عدم توسعه دفن اصولی برای پسماندهای صنعتی ویژه و کشاورزی را از مهم‌ترین چالش‌های مدیریت پسماند کشور دانست.

حسن پسندیده – دبیرکارگروه ملی مدیریت پسماند و مدیرکل دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط زیست – نیز با بیان این که روز جهانی «زمین پاک» هرساله مصادف با ۲ اردیبهشت ماه است، به برنامه های هفته «زمین پاک» پرداخت و گفت: شعار امسال روز جهانی «زمین پاک» «سرمایه گذاری در زمین با کاهش پلاستیک» تعیین شده است و نواختن «زنگ زمین پاک»، وظیفه‌مند بودن همه دستگاه‌ها در اجرای قانون پسماند در مصاحبه‌ها و نشست‌های خبری مدیران و کارشناسان محیط زیست، تهیه طرح‌های پوستر و تیزر ملی روز «زمین پاک» از جمله برنامه‌های هفته «زمین پاک» است. 

پسندیده تبیین و ادامه برنامه اقدام ملی مسیرسبز- ایران پاک با همکاری تشکل های مردمی و مدیران محیط زیست استان‌ها و رونمایی از پویش «همراه شو، حساس شو» توسط سازمان هنری رسانه ای اوج را از دیگر برنامه‌های هفته «زمین پاک» عنوان کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این نشست وزارتخانه‌های کشور، صمت و جهاد کشاورزی به  ارائه برنامه‌های جامع اقدام‌های خود پرداختند.  

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

اختصاص ۴۵ سازه تبلیغات شهری به هر نامزد ریاست جمهوری+ فیلم-پیام امروز

محسن طارمیان معاون تبلیغات سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *