سوله آکام فلز

فرکی: تیم ۹۸ بهتر از تیم ۲۰۲۲ است/ چه مشکلی داریم که اسکوچیچ را برکنار کنیم؟

یک کارشناس فوتبال اعتقاد دارد تیم ملی ایران در دوره حاضر از کیفیت کمتری نسبت به نسل ۹۸ برخوردار است اما در عین حال تیم باکیفیتی است.

حسین فرکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره هم‌گروهی ایران با انگلیس، آمریکا و برنده پلی‌آف اروپا (برنده ولز با اوکراین یا اسکاتلند) در جام جهانی و شوخی با هم‌گروهی ایران با دو تیمی که در عرصه سیاست تقابل‌هایی با آن‌ها دارد گفت: کسانی که شوخی می کنند، کسانی هستند که اتفاقا در صحنه فوتبال هستند و برایشان حاشیه‌ها مهم است. کسانی که در فوتبال بودند و بازی کردند و به هر حال تجربه دارند و خبره هستند، مانند امیر حاج‌رضایی این مسابقات را بررسی می‌کنند که صحبت‌هایشان منطقی و واقع‌بینانه است. انگلیس که تاریخچه مشخصی دارد. ما با آمریکا هم بازی کرده‌ایم و یک مساوی و یک پیروزی داریم. این‌بار شرایط متفاوت است. از بین اسکاتلند، ولز و اوکراین هم یکی در گروه ما خواهد بود. ما گروه سختی داریم و اصلا هم شوخی بردار نیست.

* از کوزه برون همان تراود که در او است

او با اشاره به وضعیت تیم ملی ایران و آماده‌سازی این تیم قبل از این رقابت‌ها گفت: از کوزه برون همان تراود که در او است. باید مشخص شود که تا جام جهانی چه کار می‌کنیم. الان رئیس ما کیست؟ فدراسیون فوتبال را چه کسی اداره می‌کند؟ با کدام تیم‌ها بازی می‌کنیم؟ از الان به فکر چه هستیم؟ آیا می‌خواهیم مثل آدم‌های سیاسی مانور دهیم؟ برخی هم به شوخی می‌گیرند و با مسائل سیاسی قیاس می‌کنند و انگلیس و آمریکا را دشمن می‌گیرند. در ورزش جایی برای سیاست نیست و باید نگاه ورزشی داشت.

* انگلیس متفاوت‌تر از دوره‌های قبل خواهد بود

مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به شرایط تیم ملی انگلیس و متحول شدن این تیم طی تورنمنت‌های اخیر خاطرنشان کرد: بدون شک انگلیس تیم قدرتمندی است. در دوره‌های قبل هم با برخی اتفاقات ناکام بوده و مثلا در جام جهانی ۷۸ آرژانتین با ضربه دست مارادونا برنده این مسابقه شد. همه ما می‌دانیم که انگلیس یک تیم متحول شده است و بازیکنان بزرگی در لیگ برتر دارد و مربیان بزرگی در این کشور کار می‌کنند. قطعا انگلیس در این دوره متفاوت تر از دوره‌های دیگر است.

فرکی با اشاره به سبک متفاوت فوتبال انگلیس توضیح داد، سبک فوتبالمان خیلی با فوتبال انگلیس جور شد. ما یک تجربه تقابل با اسکاتلند در جام جهانی ۷۸ را داریم. بازی کردن با سبک فوتبال انگلیسی سخت است. سبک فوتبالشان به نحوی است که تیم‌های آسیایی به مشکل می‌خورند. فوتبال آن ها فیزیکی و سرعتی است و به علت نوع بازی خوب، روی ارسال‌ها و ضربات ایستگاهی خطرناک هستند.

* آمریکا بهتر از نسل ۹۸ خود است

این کارشناس فوتبال در پاسخ به این سوال که اظهاراتی مبنی بر اینکه ایران باید آمریکا را شکست دهد، در میان برخی فوتبالی‌ها دیده می‌شود، گفت: اینکه باید ببریم یک بحث است ولی به صورت عملی یک بحث دیگر است. آمریکا نسبت به تیم ۹۸ باتجربه‌تر شده و بازیکنانی را در تیم خود دارد که در انگلیس بازی می‌کنند. مطمئنا شرایطی که در این دوره دارند با دوره‌های قبل متفاوت است. فکر می‌کنم ما هم تیم ملی خوبی داریم. البته به نظرم تیم ملی ۹۸ بهتر از تیم ملی فعلی است.

* تیم ملی ۹۸ ما بهتر از نسل فعلی ایران است

او درباره اینکه بر چه مبنایی چنین نظری دارد در حالی که کارشناسان مختلفی معتقدند تیم فعلی نسل طلایی ایران است، اظهار کرد: تک تک بازیکنان امروزی را کنار بازیکنان ۹۸ بگذارید. خودتان تفاوت‌ها را متوجه می‌شوید. شاید در دو، سه پست نسبت به ۹۸ بازیکنان بهتری داشتیم باشیم. بازیکنانی مانند طارمی و امیری یا دروازه‌بان‌های ما مطمئن هستند اما در مقایسه با بقیه بازیکنان مانند مهدوی‌کیا، خداداد عزیزی، علی دایی، احمد عابدزاده و … نمی توان گفت که نسل فعلی بهتر است. کاملا مشخص می‌شود و می‌توانید نظرخواهی کنید که من مطمئنم نسل ۹۸ بهتر است. الان هم بازیکنان ما یک مقدار بهتر از دوره‌های قبل شده‌اند و تجربه خوبی از جام جهانی دارند. در مجموع این آمریکا و این ایران متفاوت از نسل‌های ۹۸ خود هستند.

* آمادگی بازیکنان برای جام جهانی مهم است

فرکی درباره شرایط آماده‌سازی تیم ملی و کمبود بازی‌های تدارکاتی بزرگ در ادوار مختلف جام جهانی گفت: اگر بازی تدارکاتی بزرگ هم داشته باشیم، بخشی از آماده‌سازی است که می تواند شرایط را بهتر کند. اگر بازی هم خوب باشد در یک بخشی به ما کمک می‌کند. الان مشکل ما صرفا این نیست که بازی تدارکاتی خوبی داشته باشیم بلکه باید اردوی خوبی داشته باشیم. بازیکنان ما در شرایط خوبی باشند. ما در ۲۰۰۶ با بدشانسی مواجه بودیم و هاشیمان و علی کریمی مصدوم بودند. چند بازیکن دچار مشکل و کمر درد بودند.

وی ادامه داد: باید ببینیم تا آن موقع چه اتفاقی رخ خواهد داد. مشکلی که در ۲۰۰۶ داشتیم این بود که تیم‌های مطرح با ما بازی نمی کردند. اگر با کرواسی هم بازی کردیم به خاطر ارتباط برانکو بود. با همه مشکلات دو، سه بازی تدارکاتی خوب انجام دادیم. مشکل بزرگ دیگر ما هم علی‌آبادی بود که سودای ریاست فدراسیون فوتبال را داشت.

* دلیلی ندارد دنبال مربی خارجی دیگری باشیم

مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران درباره اظهارات متفاوت درباره آینده همکاری با اسکوچیچ نیز اظهار کرد: به هر حال بارها و بارها نقطه نظراتم را درباره این سوال خیلی شفاف گفتم. در شرایطی آقای اسکوچیچ تیم ملی را قبول کرد که شرایط خیلی سختی بود. اسکوچیچ هم به هر حال آماده بود که تمام توانایی خود را برای تیم ملی بگذارد. ضمن اینکه تیم ملی خوبی داریم. اسکوچیچ هم این تیم را به جام جهانی برده است، به نظرم هیچ دلیلی نداریم که بخواهیم بگوییم او برای جام جهانی نباشد و به دنبال گزینه دیگری از نوع خارجی باشیم. واقعا درباره مربی تیم ملی در جام جهانی بحث ندارم.

* کدام مربی خارجی دیگری تضمین می‌دهد از دور گروهی صعود می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه هیچ مربی خارجی‌ای برای صعود تیم ملی از دور گروهی تضمین نمی‌دهد گفت: کسی را دارید که به جای اسکوچیچ تضمین دهد که ایران از گروهش بالا می‌رود؟ مشکل ما هم همین است. نباید احساسی برخورد کنیم. باید مشکلات فوتبالمان را کنار همدیگر بگذاریم و ببینیم مشکلات حل می‌شود؟ بعد فکر کنیم که الان مشکل ما اسکوچیچ است یا نه. یا برخی‌ها فقط می‌خواهند فردی را جای اسکوچیچ بیاورند که رانت خودشان را داشته باشند و در جام جهانی هم در همان جایگاه همیشگی باشیم و اتفاقی نیفتد جز اینکه برخی به رانت خودشان برسند. مانند آنچه در ماجرای ویلموتس رخ داد. ما تیم خوبی داریم و این تیم خوب هم تحت رهبری اسکوچیچ به جام جهانی صعود کرده و پاداشش هم حضور در این رقابت‌ها است.

فرکی اضافه کرد: وقتی تیم خوبی داریم و اسکوچیچ هم شناخت لازم را دارد چرا یک آدم دیگر بیاوریم و پول بدهیم که او هم کار اسکوچیچ را می‌کند؟ در داخل کشور نظرات مختلف است و من هم احترام می‌گذارم. این یک سلیقه است. سلیقه من این است که اسکوچیچ بماند. اگر درباره مربی داخلی بحث می‌کنید، موضوع چیز دیگری است. الان اسکوچیچ سابقه مربیگری دارد و تیم هم خوب است. از کادر فنی حمایت کنیم تا به سمت موفقیت برود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

شهاب زاهدی روی دور اخراج!-پیام امروز

امروز در مسابقات جام حذفی ژاپن تیم فوتبال آویسپا فوکوئوکا که شهاب زاهدی مهاجم ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *