سوله آکام فلز

لزوم همکاری ۴۴ دستگاه متولی اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگانی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از برنامه‌های این بنیاد برای افزایش دو برابری تعداد سرآمدان و نخبگانی که به کشور بازگشته‌اند، خبر داد.

به گزارش ایسنا، ناصر باقری‌مقدم در نشست مشترک با رئیس و اعضای کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم اشتغال نخبگان و مستعدان به مشاغل تخصصی، گفت: با توجه به شرایط کشور و همچنین پایان دوران کرونا، ضروری است ضمن تلاش برای توسعه دایره نخبگانی و افزایش تعداد مستعدان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان به حدود ۱۰ هزار نفر در سال، برای اشتغال و به کارگیری نخبگان در شرکت‌های دانش‌بنیان، در دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های تحقیقاتی کشور نیز برنامه‌های مختلفی طراحی و اجرا شود.

باقری مقدم با اشاره به تصویب آئین‌نامه جذب و بکارگیری نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، گفت‌: در همین موضوع شیوه‌نامه‌ای در دست تدوین است که می‌توان با اجرایی کردن آن در سال اول دست کم برای هزار نخبه در دستگاه‌های اجرایی کشور اشتغال‌آفرینی کرد.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های متنوع و متعددی برای نیل به هدف مهاجرت معکوس اجرایی کرده و در تلاش است با اقدامات جدید، تعداد سرآمدان و نخبگانی که به کشور بازگشته‌اند را حداقل به دوبرابر افزایش دهد، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان برای اجرایی کردن برنامه‌های خود با دو مساله مهم روبرو است که یکی از آنها بحث بودجه است که در این مورد البته با همکاری مجلس شورای اسلامی تا حدی مشکلات رفع شده و موضوع بعدی، الزام دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به همکاری و هم‌افزایی با برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان و مفاد سند راهبردی کشور در امور نخبگان است که امید است در این بخش نیز مجلس تسهیلگری لازم را انجام دهد؛ چرا که ۴۴ دستگاه متولی اجرایی‌سازی این سند هستند و بدون همکاری و هم‌افزایی آنها عملاً نمی‌توان اهداف مدنظر را محقق کرد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: به عنوان نمونه در برنامه ملی شهاب که یکی از برنامه‌های مترقی در حوزه نخبگان است، حضور همگرا و هماهنگ وزارت آموزش‌وپرورش یک اصل اساسی است. این برنامه متاسفانه در طول اجرا، به دلیل برخی از ناهماهنگی‌ها و همچنین عدم‌آگاهی کافی خانواده‌ها از رویکردهای آن با مشکلات جدی مواجه شد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست همچنین علیرضا منادی سفیدان، رئیس کمیسیون آموزش عالی مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر لزوم جلوگیری از مهاجرت نخبگانی، اشتغال را از مهمترین دغدغه‌های جامعه نخبگانی دانست و بر ضرورت بهره‌وری بهینه از توان و تخصص نخبگان در بخش‌های تخصصی تاکید کرد.

منادی‌سفیدان خاطر نشان کرد: بنابر ضرورت توجه به تسهیل جذب و بکارگیری نخبگان و مستعدان‌برتر و اجرای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، در برنامه هفتم توسعه و در کارگروهی با مشارکت بنیاد ملی نخبگان و کارشناسان امر، بندهای مشخصی در ارتباط با مسائل پر اهمیت اجتماع نخبگانی تدوین خواهد شد که امیدواریم گامی در جهت فراهم آوردن زمینه حفظ و نگهداشت این عزیزان و ایجاد بستر مناسب اثرگذاری آنها در کشور باشد.

انتهای پیام
 

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

ساخت دومین پالایشگاه تولید پلاسما با ظرفیت ۴۰۰ هزار لیتر-پیام امروز

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛ محمد پیکانپور٬ مدیرکل دارو و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *