جمعه , ۱۷ آذر ۱۴۰۲
سئوکار حرفه ای در تهران

نامه سلیمی‌نمین به رییس قوه قضاییه درباره حکم عجیب یک قاضی/ دهباشی به یادگار امام توهین کرد و تبرئه شد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیرو این توییت، آقای سیدحسن خمینی فرزند حاج احمد خمینی از وی شکایت کرد اما اخیراً با اعلام حکم دهباشی، مشخص شد که برای وی قرار منع تعقیب صادر شده است. این حکم با تعجب برخی از علاقمندان امام(ره) و محققان تاریخی روبرو شده است.

در این باره عباس سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران نامه‌ای به غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه نوشته است که متن کامل آن به شرح ذیل است:

برادر عزیز جناب حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای

ریاست محترم قوه قضائیه

باسلام، ضمن تبریک سال نو و تشکر از تلاش های هوشمندانه حضرتعالی در پالایش و تقویت ساختار دستگاه قضا، خواستم نکاتی را در مورد صدور رای منع تعقیب مشتکی عنه (آقای حسین دهباشی) موضوع شکایت بیت حضرت امام (ره) از وی معروض دارم:

۱- قرائن گواه بر آن دارد که مشتکی عنه به بهانه اینکه شاکی وی را مجهول المکان معرفی کرده، به دادسرا احضار نشده است حال آن که نشانی وی براحتی با استعلام از مراجع ذی ربط، برای بازپرس محترم دستیافتنی بود! حضور مشتکی عنه در شعبه رسیدگی کننده قطعا کمکی موثر به روشن شدن پرونده و قابلیت انتساب جرم به وی بود، زیرا در پاسخ به سوال بازپرس، مجبور بود که مراد و منظور خود را از مرگ یادگار حضرت امام (مرحوم سید احمد) ناشی از “مصرف بی رویه”، روشن سازد. مستحضرید که امر تعقیب و تحقیق از مشتکی عنه، از وظایف ذاتی دادسراست.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - هیچ منفعت و مصلحتی بالاتر از راهبرد مشارکت بالانیست

۲- بازپرس محترم در رای انشایی خود اعلام داشته است: “از طرفی تمامی مستندات ابرازی در قالب اسکرین شات می‌باشد که بلحاظ دیجیتالی بودن تصویر مذکور از طریق سیستم های الکترونیکی قابلیت دخل و تصرف را دارد”. این درحالی است که اولا: مشتکی عنه بعد از مورد اعتراض شدید واقع شدن در رسانه ها به هیچ وجه از تعبیر خود عقب نشینی نکرده و صحت آن را ضمنا تایید کرده است، با این وصف چه جایی دارد که بازپرس محترم، چنین تشکیکی در صحت استناد شاکی، روا دارد؟! ثانیا: چگونه بدون احضار شدن مشتکی عنه و ارائه چنین دفاعی از خود مبنی بر جعلی بودن خبری که به وی نسبت داده شده، چنین دلیلی در رد شکایت، از سوی بازپرس مطرح می شود.

۳- مشتکی عنه بعد از واکنش شدید افکار عمومی به این توهین ناشایست و قبل از صدور قرار منع تعقیب، توئیت خود را حذف می کند، مع الوصف دیگر جایی برای تشکیک در اصالت سندی که به عنوان دلیل انتساب جرم از سوی شاکی ضمن شکوائیه شده، نمی ماند!

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - جزئیات دیدار مشترک دولت و مجلس‌ | رئیسی: مردم ازبگو مگو و حاشیه‌سازی به شدت خسته شده‌اند

۴- در رای منع تعقیب صادره در ذیل اتهام ها “توهین به اشخاص عادی” قید شده است. مرحوم حاج سید احمد خمینی به عنوان امین امام و ملت ایران، نقش بی بدیلی در دوران رهبری امام ایفا کرد و زندگی کوتاه وی بعد از وفات پدر بزرگوارش بر منزلتش به عنوان الگو افزود زیرا این عزیز به گونه ای زیست که بر تمامی شایعات بدخواهان داخلی و خارجی در زمینه قدرت طلبی، مهر ابطال زد. بنابراین بکارگیری کلمات و انتسابات در مورد این سرمایه اجتماعی متفاوت با افراد عادی است.

۵- رویکرد حضرتعالی در تقویت فضای نقد در کشور و افزایش ظرفیت نقد‌پذیری به ویژه در میان دست اندرکاران بسیار شایسته و قابل تحسین است، اما این سیاست سازنده نباید برای کسانی که به انگیزه های مختلف، قصد تخریب هدفمند سرمایه های اجتماعی دارند، فرصتی محسوب گردد!

ریاست محترم قوه قضائیه! ضمن آرزوی توفیق روزافزون حضرتعالی در تقویت دستگاه قضا از جنبه های مختلف به ویژه صدور آرای متقن‌ و مبتنی بر شرع مقدس، که اخیرا خود نیز در رابطه با اِعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، انگشت انتقادتان را متوجه آرای اشتباه، کرده اید، اقدام لازم در زمینه حفظ اعتبار وزنه های بی بدیل انقلاب اسلامی، مورد انتظار است.

پیشنهاد مطالعه:  شهرخبر - درگیری میان آمریکایی‌ها بر سر اوکراین و اسرائیلبالا گرفت

عباس سلیمی نمین
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران

 

انتهای پیام/

فیلتر سرامیکی ریخته گری

حتما ببینید

شهرخبر – اصولگراها دست پایداری را خواندند و دیگر منتظرش نمی‌مانند

فروش کارخانه مطالب مرتبط: شهرخبر – بالاترین تلفات روسیه در جنگ از زمان سقوط باخموت …

یک نظر

 1. محمدرضا کیانفر

  .
  عباس سلیمی‌نمین اصولگرا گفت: گروهی تندرو در نظام تصمیم گیری نفوذ کرده است.

  آقای سلیمی،
  هیچ نفوذی نیست زیرا نفوذ یعنی کسی از خارج نظام وارد آن شود در حالی‌که اینان همگی بلااستثنا بنیانگذاران نظام‌ند و مانند همه‌ی انقلابات طول تاریخ یکدیگر را حذف می‌کنند تا نظام تبدیل به یک نفر شود و ملت خدازده فرمانبرش باشند.
  آنان که تو را به خویش ترغیب کنند، ترغیب چو اثر نکرد ترعیب کنند.
  اول قدم اختناق آزادی را، در جلسه به اتفاق تصویب کنند.

  سرور گرامی،
  تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
  ۱- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
  ۲- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
  با تشکر از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جو دوسر پرک از کجا بخرم