سوله آکام فلز

نانو فیلترهایی با کارایی بالا برای کاربرد در توربین‌ها تولید شد

یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از نانو الیاف فیلترهایی را برای توربین‌ها به تولید رساند که از کارایی بالاتری نسبت به فیلترهای رایج برخوردار است.

به گزارش ایسنا، در تولید این محصول، بستر فیلتر که وظیفه‌ اصلی فیلتراسیون را بر عهده دارد، با نانوالیاف پوشش داده شد تا کارایی فیلتر را افزایش دهد. این محصول توسط یکی از شرکت‌های فناور و با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو در حال تولید است.

فیلتر یا پالایه وسیله‌ای است که مانع عبور مواد زاید موجود در یک سیال مانند هوا، آب یا روغن می‌شود که متشکل از الیافی است که ذرات جامد مانند گردوغبار، آلودگی و باکتری را از هوا پاک می‌کند. این آلودگی‌ها هنگام عبور از فیلتر به الیاف تشکیل‌دهنده‌ آن متصل شده و از آن عبور نخواهند کرد. بنابراین هرچه منافذ موجود در فیلتر کوچک‌تر باشد، کارایی فیلتر افزایش یافته و از عبور ذرات ریزتری می‌تواند جلوگیری کند.

پلی آمید یک ماکرو مولکول با واحدهای تکراری از زنجیره‌ آمیدی چسبیده به‌هم است و پلی آمیدهای سنتز شده به دلیل دوام و استحکام بالا عموماً در تولید منسوجات، اتومبیل، فرش‌ها و لباس‌های ورزشی به کار می‌روند.

افزایش کارایی فیلتر به‌طور معمول با افزایش تراکم الیاف بستر فیلتر ایجاد می‌شود و این امر افزایش افت فشار و در نتیجه افزایش مصرف انرژی را در پی دارد. با استفاده از پوشش نانو الیاف بدون افزایش محسوس افت فشار، افزایش کارایی و در نتیجه کیفیت بهتر فرآیند فیلتراسیون حاصل می‌شود. به‌علاوه هزینه‌ تولید این محصول نسبت به نمونه‌های مشابه کمتر است و استفاده از این فیلتر در تجهیزات صنعتی موجب افزایش کارایی و عمر این تجهیزات می‌شود. امکان تولید محصول متناسب با اقلیم کشور از دیگر مزایای استفاده از فناوری نانو در تولید این محصول است.

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، محصول دیگر این شرکت تولید فیلترهای کاربردی در لوکوموتیو است. در لکوموتیوها نیز مانند تمامی ماشین‌ها و موتورها کلیه سیال‌های مورد استفاده باید از سیستم فیلتراسیون مناسب برخوردار باشند. هوای مورد استفاده در لکوموتیو نیز باید توسط فیلتر مناسب تصفیه شود که با توجه به اینکه لکوموتیوها زمان طولانی در مقاصد مختلف در حال حرکت هستند، لذا تامین هوای کافی و عدم افت فشار بالا در فواصل زمانی مشخص اهمیت بسیاری دارد.

به دلیل اهمیت افت فشار پایین در لکوموتیوها استفاده از فیلترها با بستر راندمان بالا امکان‌پذیر نیست. ولی استفاده از فیلترها با پوشش نانو الیاف این مشکل را بر طرف می‌کند، به طوری که با استفاده از فیلتر نانو می‌توان بالاترین کیفیت فیلتراسیون مورد نیاز را ایجاد کرد، در حالی که دِبی مورد نیاز سیستم نیز تامین شده باشد. افت فشار پایین فیلتر سبب می‌شود عمر فیلتر نسبت به فیلترهای معمولی (راندمان پایین) کاهشی نداشته باشد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

۵ نکته برای سازماندهی زمان خود هنگام استفاده از گوشی-پیام امروز

 وال استریت ژورنال در گزارشی تازه مجموعه‌ای از نکات را ارائه کرده است که به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *