سوله آکام فلز

نباید از فعالیت در فضای حقیقی دانشگاه غافل شد

جلسه ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه‌ها با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس ستاد عالی اقامه نماز در دانشگاه‌ها و جمعی از رؤسای دانشگاه‌ها و معاونین نهاد برگزار شد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، با اشاره به شرایط پساکرونایی و بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی گفت: پیش از فراگیری کرونا فضای حضوری دانشگاه، شاهد جمع‌های ارزشمندی بود؛ اکنون با شروع بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز به‌کار فضای حضوری و مراکز آموزش‌عالی، باید فرصت از دست رفته دوسال گذشته جبران شود و باز هم شاهد تجمعات ارزشمند حضوری همچون برگزاری نماز جماعت، جلسات قرآن، فعالیت هیئات مذهبی، جلسات پاسخ به شبهات و… باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تأکید بر حضور در فضای مجازی افزود: فضای مجازی محل جولان شبهات و آسیب‌ها است و به دلیل در اختیار داشتن زیر ساخت‌ها و حاکمیت فضای مجازی توسط دشمن، حضور نیروهای دلسوز در این فضای می‌تواند دلگرم‌کننده باشد اما حضور در فضای مجازی، نباید ما را از فعالیت در فضای حقیقی دانشگاه غافل کند.

وی در ادامه تشریح کرد: تجربه سال‌های گذشته نشان داده است که اثرگذاری فرهنگی در خلال فعالیت‌های حضوری بسیار بیشتر بوده و در این میان، تألیف قلوب با به‌کارگیری مفاهیم دینی که وجه مشترک میان دانشجویان است، می‌تواند فضای دانشگاه را متفاوت کند. نماز جماعت، هیئات دانشجویی، گعده‌های پاسخ به شبهات، کلاس‌های درسی، خوابگاه‌ها و سایر مجموعه‌ها در دانشگاه‌ها که با حضوری شدن دانشگاه‌ها، در اختیار خدمت‌گزاران قرار گرفته را باید همچون یک فرصت دانست، لذا باید از آن بهره برده و قدر آن را بدانیم.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به تلاش دشمن برای ارائه تصویر وارونه از دانشگاه عنوان کرد: در فضای ماه مبارک رمضان اتفاقات خوبی را در فضای دانشگاهی کشور مشاهده کردیم. علی‌رغم تبلیغات و شبهه افکنی دشمنان که سعی دارند با ارائه تصویری دروغین از دانشگاه، جمعیت جوان و قشر دانشجوی کشور را گریزان از دین نشان بدهند، ما برگزاری نماز جماعت در دانشگاه‌ها، آن‌هم در در دو نوبت و با حضور جمعیت زیاد، رونق فضاهای انس با قرآن و مناجات، برگزاری با شکوه شب‌های قدر و… را شاهد بودیم که نشان‌دهندۀ وجود انس و الفتی عمیق میان جوانان و مفاهیم دینی است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در پایان گفت: حضور ارزشمند دانشجویان و نخبگان در مراکز دینی و مذهبی دانشگاه، اگرچه اتفاق مثبتی است اما نباید موجب غفلت ما از ادامۀ کار در فضای حضوری دانشگاه بشود. امید است که با آماده شدن زیر ساخت کامل اجرای برنامه‌های فرهنگی در خوابگاه‌ها و فضای عمومی دانشگاه، این ظرفیت در اختیار عموم جوانان و دانشجویان دین‌دار در دانشگاه قرار گیرد تا به تقویت مفاهیم دینی در درون خود و در میان دوستان دانشگاهی خود بپردازند.

حضور روحانیون برای ترویج نماز و یا تبلیغ مفاهیم دینی، باید اقدامی خودجوش باشد

در ادامه این جلسه حجت الاسلام والمسلمین قرائتی رییس ستاد اقامه نماز کشور با اشاره به لزوم استفاده از فرصت تابستان برای ترویج و تعمیق مفاهیم دینی گفت: حضور روحانیون برای ترویج نماز و یا تبلیغ مفاهیم دینی، باید اقدامی خودجوش باشد و نباید این وظیفه را با حق‌التبلیغ به یک قانون تبدیل کرد؛ تعطیلی حدود صد روزه دانشگاه فرصت مناسبی است که اهل تبلیغ، حداقل کتابی برای نماز بخوانند. شما باید در این بازه زمانی از روحانیونی که در دانشگاه حضور دارند، کار مفید بخواهید.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور بر لزوم پرداخت همه جانبه به قرآن توسط روحانیون حاضر در دانشگاه تاکید کرد و افزود: روحانیون استاد معارف می‌بایست با تفسیر آشنا باشند و قرآنی را به عنوان یک مکتب به دانشجویان معرفی کنند تا استفاده از قرآن کریم یک استفاده تشریفاتی نباشد و فرصت تابستان که همه چیز از جمله عمر جوانان ، وقت اساتید، فضای خالی مدارس و دانشگاه‌ها و… هرز می‌رود، فرصتی مناسبی برای اجرای این نگاه است.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وی با اشاره به لزوم تبلیغ دین با استفاده از فرصت‌های کوتاه و با زبان محبت‌آمیز تشریح کرد: ببینید که دیگران چگونه از فرصت ها برای تبلیغ استفاده می‌کنند اما ما چندین حسینیه و فضای مستعد داریم که بلا استفاده مانده‌اند و این مدیریت ما را می‌طلبد که از این فضا برای تبلیغ و تعمیق مفاهیم دینی استفاده کنیم. است.

حجت الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی و قرآنی نیازمند یک عزم جهادی و یک حرکت نهضتی است تصریح کرد: برای پیش‌برد این نهضت در تابستان حضور چند روحانی جهادگر و چند نفر از اهالی متعهد دانشگاه که توسط امورات روزمره پابند و محدود نشده باشند کفایت می‌کند به شرط آنکه جذابیت دروس دینی را برای دانشجویان ایجاد کنیم و این وظیفه‌ بر عهده ما گذاشته شده است.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

رئیس‌جمهور شهید، همه زندگی خود را وقف خدمت به مردم کرد-پیام امروز

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با حضور در کلیسای سرکیس مقدس تهران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *