سوله آکام فلز

نشان علمی دانشگاه تهران رونمایی شد/خانه چهره‌های ماندگار تاسیس می‌شود

رئیس دانشگاه تهران از اعطای نشان علمی به چهره‌های ماندگار علمی کشور و تاسیس خانه چهره‌های ماندگار در دانشگاه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدمحمد مقیمی در ‌آیین رونمایی از نشان علمی دانشگاه تهران که با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اساتید و چهره‌های علمی ماندگار در باغ موزه نگارستان تهران رونمایی شد، اظهار کرد: برای اینکه برگزاری مراسم معرفی چهره‌های ماندگار از یک جایگاه علمی برخوردار باشد، نشانی را که هم جایگاه رسمی و هم جایگاه علمی داشته باشد، معرفی کردیم. همچنین لازم بود که یک تربیون علمی و رسمی مسئولیت این کار را بر عهده بگیرد که برای این منظور پیشنهاد دادیم دانشگاه تهران متولی این کار باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: پیرو این مکاتبات به نظر ‌رسید که در گام اول نشستی تحت عنوان هم اندیشی با حضور اساتید و چهره‌های ماندگار داشته باشیم تا از رهنمودهای آنها برای تدوین آیین نامه و ضوابط اجرایی مربوط به انتخاب چهره‌های ماندگار استفاده کنیم. برای این دوره عنوان “نشان نماد آموزش عالی ایران” انتخاب شد که مورد استقبال وزیر علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

رییس دانشگاه تهران تاکید کرد: وزیر علوم پیشنهاد داده است که برای برگزاری هر ساله این مراسم ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته شود؛ بنابراین به رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دادیم برای تامین جوایزی که در شأن اساتید و چهره‌های ماندگار علمی باشد و هم برای ترویج گفتمان علمی نیازمند این هستیم که منابع مالی کافی در اختیار داشته باشیم.

به گفته مقیمی، در گام اول بزرگداشت و تکریم از عالمان و اساتید و چهره‌های ماندگاری است که منشأ اثرات بسیار ارزشمند بودند و در گام دوم این است که بتوانیم از رهگذر تکریم این اساتید علم و دانش را در جامعه ترویج کنیم، چرا که امروز به شدت نیازمند ترویج این فرهنگ هستیم.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه امروز در فضای مجازی و حتی در رسانه‌های رسمی به مسائلی پرداخته می‌شود و جایگاهشان ارتقا پیدا می‌کند که در اولویت نیست و حتی ممکن است خلاف ارزش‌هایی باشد که در جامعه در دین مبین اسلام روی آن تاکید شده است. بنابراین به دنبال این هستیم که با طرح نشان علمی زمینه‌ای را برای تکریم اساتید داشته باشیم؛ چرا که معتقدم این تکریم باعث ارتقای بیشتر جایگاه اساتید در محیط دانشگاهی می‌شود.

مقیمی تاکید کرد: تلاش ما در دانشگاه تهران این است که جمع بزرگ ارزشمند و ذی‌قیمتی را که در اختیار داریم، پاس بداریم و بیش از این از این اساتید بزرگوار در محیط علم و دانش برای فرهنگ‌سازی جامعه استفاده کنیم که البته ما در این زمینه طرح‌هایی را دنبال می‌کنیم که یکی از این طرح‌ها بحث خانه چهره‌های ماندگار و مفاخر در محیط باغ نگارستان است که محلی برای رفت و آمد و حضور اساتیدی باشد که به عنوان چهره‌های ماندگار مطرح بودند یا مطرح خواهند شد.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

رقابت ۶۴ گروه در مرحله کشوری «مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران»-پیام امروز

توسط سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود؛ دکتر رضا فریدزاده، رییس سازمان دانشجویان ایران در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *