تازه ها
سوله آکام فلز

هدفونی که سیگنال‌های مغزی را ثبت می‌کند

یک شرکت برآمده از دل گوگل با نام “نسکت‌سنس”(NextSense) در حال کار بر روی یک جفت هدفون بی‌سیم است که می‌تواند سیگنال‌های الکتریکی مغز را برای مطالعه خواب و بیماری‌های عصبی ثبت کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیوچریزم، شاید این هدفون‌ها ناخوشایند به نظر برسند اما می‌توانند مطالعه مغز را بسیار ساده‌تر کنند. هدف بزرگ‌تر آنها ثبت نوار مغزی به صورت آسان‌تر و راحت‌تر است که معمولا محققان برای ثبت آن باید الکترودهایی را روی پوست سر مراجعه‌کننده قرار دهند. به گفته‌ی این استارتاپ، این هدفون‌ها نه تنها با ایجاد روش‌های غیرتهاجمی برای مطالعه سیگنال‌های مغزی بلکه با پیش‌بینی احتمال بروز تشنج می‌توانند زندگی کسانی که از این عارضه رنج می‌برند را متحول کنند.  

“آلن لیوی”(Allan Levey)، رئیس مرکز سلامت مغز دانشگاه اموری که به این استارتاپ در آزمایش دستگاه‌ها کمک می‌کند به پایگاه وایرد گفته است: ما در مورد فشار خون، کلسترول و سیستم تنفسی خود اطلاع داریم و آنها را مرتب مورد بررسی قرار نمی‌دهیم.

اگرچه این استارتاپ بر برنامه‌های تجاری تاکیدی ندارد، اما می‌تواند جایگزینی کمتر تهاجمی برای استارتاپ‌های رابط مغز و رایانه دیگر مانند نورالینک ایلان ماسک باشد.

با این وجود جای دادن تعداد کافی از الکترودها برای ثبت مقادیر قابل توجهی از فعالیت مغز در چنین دستگاه کوچکی کار آسانی نیست و در کنار آن درک سیگنال‌های منتشر شده از مغز نیز دشوار خواهد بود.

هدفونی که سیگنال‌های مغزی را ثبت می‌کند

“جان استیوریک”(John Stivoric)، مدیر ارشد شرکت مادر گوگل موسوم به آلفابت، در ابتدا به این هدفون‌ها شک داشت.

او به وایرد می‌گوید: یکی از بدترین حسگرهای دنیا، حسگرهای نوار مغزی هستند. صدای محیط، صدای سطح، حرکت بدن و غیره وجود دارد. من فکر می‌کردم، این دستگاه نمی‌تواند کار کند. اما کار کرد. این سیگنال‌ها ظاهر شدند. چطور ممکن است؟

“جن دوایر”(Jen Dwyer)، مدیر پزشکی “NextSense” پس از سالها آزمایش در دانشگاه اموری، دریافت که این هدفونها به طور شگفت‌آوری در جمع‌آوری سیگنال‌های نوار مغزی که نشان‌دهنده‌ی احتمال بروز تشنج هستند، موثر عمل می‌کنند.

شرکت “NextSense” پس از آنکه از شرکت اصلی به صورت یک استارتاپ مجزا شروع به کار کرد توانست ۵.۳ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری کند و قصد دارد هدفون‌های خود را به دانشگاه‌ها و شرکت‌های داروسازی ارائه دهد و در سال جاری تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را برای هدفون‌های خود دریافت کند.

این شرکت همچنین امیدوار است که بتواند کاربردهای غیرپزشکی این دستگاه را مورد بررسی قرار دهد و برای مثال امکان کسب اطلاعات در مورد کیفیت خواب را برای کاربران فراهم کند.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

مواد غذایی مفید برای تسکین درد مزمن-پیام امروز

اگر شما هم در میان بیش از ۲۰ درصد بزرگسالانی هستید که دارای درد‌های مزمن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *