سوله آکام فلز

پیشنهاد ایران به عربستان برای برگزاری دیدار در سطوح بالاتر

یک روزنامه عراقی در گزارشی به جزئیات دیگری از نشست اخیر ایران و عربستان در بغداد پرداخت.

به گزارش ایسنا، روزنامه الصباح عراق با اشاره به مثبت بودن فضای مذاکرات اخیر ایران و عربستان نوشت که عراق به دنبال ایجاد صفحه ی جدیدی در روابط تهران و ریاض است زیرا این امر در نهایت به سود بغداد خواهد بود.

در این گزارش آمده است که محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در گفت وگو با این روزنامه تاکید کرده است که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان بسیار سازنده و مثبت بود.

وی با اشاره به نقش فعال عراق در ایجاد امنیت و ثبات در منطقه گفت: ما از تلاش های عراق در راستای ایجاد این فضای مناسب و میزبانی از مذاکرات ایرانی-سعودی تقدیر و تشکر می کنیم.

مشکینی خاطرنشان کرد: تقویت روابط میان ایران و عربستان تاثیر مثبتی بر کشورها و ملت های منطقه در زمینه های مختلف سیاسی و فرهنگی و اقتصادی به دنبال خواهد داشت و دولت عراق از طریق نزدیک کردن رویکردها به دنبال تحقق همین مساله است.

برخی منابع دیگر در گفت‌وگو با این روزنامه عراقی تاکید کردند که دو طرف ایرانی و سعودی در این مذاکرات در سطح امنیتی به توافق رسیدند و اکنون پرونده باید به وزارت های خارجه دو کشور منتقل شود تا آمادگی ها برای برگزاری مذاکرات دیپلماتیک با مشارکت دیپلمات ها انجام شود.

این منابع خاطرنشان کردند: ایرانی ها پیشنهاد برگزاری دیدار در سطح بالا را داده اند تا توافق همکاری مشترک در راستای ترسیم ماهیت روابط دو کشور در آینده را امضا کنند و خالد الحمیدان، رئیس هیات سعودی وعده داد که این پیشنهاد را به مسئولان عربستان منتقل کند.

به گزارش ایسنا، فواد حسین، وزیر خارجه عراق روز گذشته در خصوص مذاکرات اخیر ایران و عربستان گفت: دور پنجم مذاکرات میان ریاض و تهران در بغداد در فضای مثبتی برگزار شد. بغداد میزبان دور ششم مذاکرات ایرانی- سعودی نیز خواهد بود.

فواد حسین پیش از این تاکید کرده بود که عراق تمام تلاش های خود را به کار خواهد گرفت تا فرصت مناسب برای ایجاد تفاهم میان ایران و عربستان را فراهم کند.

 پیش از این یک منبع عراقی اعلام کرد که در نشست دو هیات امنیتی ایران و عربستان در بغداد مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و معاون مشاور امنیت ملی ایران و رئیس سرویس اطلاعات عربستان حضور داشتند.

وی گفت: دو طرف در این نشست توافق کردند که به نشست های امنیتی پایان دهند و به مذاکرات دیپلماتیک منتقل شوند. انتظار می رود که دور ششم مذاکرات نیز در خاک عراق برگزار شود. فضای نشست مثبت بود و دو طرف در خصوص برخی نقاط برای ایجاد فضای آرام میان تهران و ریاض به توافق رسیدند. نشست ایرانی -سعودی چند ساعات به طول انجامید و هیات ایرانی زیارت مذهبی نیز داشت اما هیات سعودی دیرتر از آن ها بغداد را ترک کرد.

بر اساس این گزارش، در پنجمین دور گفت‌وگو میان نمایندگان عالی جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی که در بغداد پایتخت عراق برگزار شد، چشم‌انداز روشن‌تری نسبت به از سرگیری روابط میان دو کشور ترسیم شده است.

 مسئولین عالی عراق و سلطنت عمان نقش موثری در شکل‌گیری جلسات مشترک میان نمایندگان تهران و ریاض داشته‌اند.

در جریان پنج دور گفت‌وگوهای صریح انجام شده، در مورد چالش‌های اصلی در مسیر از سرگیری روابط دو کشور تبادل نظر شده است.

 مقامات ارشد دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران و رئیس سرویس اطلاعاتی عربستان به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار دو کشور در جلسات شرکت کرده‌اند.

اگرچه هنوز اخبار رسمی در مورد محتوای آخرین دور گفت‌وگوها و توافقات احتمالی منتشر نشده اما اطلاعات رسیده به نورنیوز حاکی است که فضای مثبت نشست اخیر امیدواری‌ها برای گام نهادن دو کشور در مسیر از سر گیری روابط را افزایش داده است.

با توجه به شکل‌گیری فضای مفاهمه و گفت‌وگوهای سازنده میان نمایندگان دو کشور، پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک زمینه برگزاری جلسه مشترک میان وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی فراهم شود.

انتهای پیام

فیلتر سرامیکی

حتما ببینید

جدول زمان‌بندی مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر شد-پیام امروز

  ردیف                    موضوع برنامه     …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *